Aurous a TorrentTunes: Piráti budují vlastní Spotify

Vážně má ještě někdo v éře Spotify a dalších potřebu krást muziku? Asi ano, rodí se totiž dva pirátské hudební přehrávače, které připomínají nechvalně proslulý filmový Popcorn Time.

Když se loni na jaře na pirátské scéně objevil Popcorn Time, způsobil oprávněnou senzaci, v jednoduchém a atraktivním hávu totiž nabídl přímé streamování filmů z bittorrentové sítě, aniž by potřeboval divák vědět, jak vlastně tento P2P systém funguje.

Vypadalo to prostě jako Netflix, a Popcorn Time si tak přes nechuť autorských svazů brzy získal své kontroverzní renomé a inspiroval mnoho dalších experimentů. Bylo jen otázkou času, kdy se na scéně objeví i Porn Time.

Dobrá, to jsou všechno filmy a video, ale co muzika? Leckoho by jistě napadlo, že hudbu dnes kradou snad jen pirátští ultras, protože je zdarma dostupná skrze hromadu internetových rádií včele se Spotify, o to více jsem byl ale překvapený, když jsem narazil na dva projekty, které mají ambice přenést popkornovou inspiraci i do světa audia.

TorrentTunes

První projekt se jmenuje TorrentTunes. K dispozici je především na GitHubu, kde si zachovává svůj ryze komunitní charakter, ovšem po ruce je i webová verze přežívající na doméně torrenttunes.ml.

Klepněte pro větší obrázek
TorrentTunes je napsaný v Javě a spouští se jako běžná lokální HTML stránka. Z webového rozhraní téměř nepoznáte, že je v nitru klasický bittorrentový klient a vy tedy muziku nejen stahujete, ale také šíříte dál, což je ilegální.

Už podle svého názvu se jedná o hudební přehrávač, který muziku streamuje z P2P sítě BitTorrent. V praxi se o tom ale vůbec nedozvíte, vše je totiž překryté uživatelským rozhraním, které na první pohled připomíná běžné webové rádio. Stačí vyhledat interpreta, desku nebo skladby a TorrentTunes za chvíli začne přehrávat muziku – že pochází z torrentů se běžný zelenáč nemusí ani tušit.

TorrentTunes se skládá z P2P klientu napsaného v Javě a ze samotného přehrávače, který je napsaný v běžném HTML a zobrazuje se jako lokální stránka v internetovém prohlížeči. Díky tomu může existovat i jeho zmíněná bezpečná webová verze, kde P2P klient neběží na vašem počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka interpretů, vyhledávání a pohled na desku

V principu vše funguje, k deskám se stahují obaly a popisné informace, jenže to má jeden háček – nabídka interpretů je slabá a zatím se ani náznakem nevyrovná bezplatnému, legálnímu a etickému Spotify. TorrentTunes je tak nyní spíše než pro reálné použití zajímavější pro vývojáře, kteří si mohou z GitHubu stáhnout jeho kód a zkoumat, jak vlastně funguje.

Aurous

Druhý projekt vypadá alespoň podle svého webu mnohem slibněji. Jmenuje se Aurous, stejně jako TorrentTunes je napsaný v Javě, a běží tak na všech desktopových platformách od Windows po Mac a Linux.

Klepněte pro větší obrázek
Webové stránky Aurous vypadají nadějně, ale co skutečně umí slibovaný přehrávač?

Když navštívíte jeho web, překvapí vás jeho atraktivní design. To už nesmrdí GitHubem, ale profesionální aplikací. Program je zatím ve fázi veřejné alfaverze, nicméně už teď slibuje, co všechno bude umět. Jelikož je jeho GUI zcela postavené na HTML a CSS (jedná se však o klasickou aplikaci – nespouští se v prohlížeči), lze jej zcela překreslit do libovolné podoby a autoři slibují i podporu všemožných doplňků.

Klepněte pro větší obrázek
Toto Aurous slibuje na svém webu...

Na první pohled vypadá program skutečně lépe než TorrentTunes, jenže má zatím stejně jako on jednu klíčovou slabinu. Než jej jeho autoři minulý víkend představili pirátské scéně, tvrdili o něm, že je to Popcorn Time pro hudbu. Po vizuální stránce tak program snad i vypadá, jenže zatím si spíše vymýšlí, vůbec totiž hudbu nestreamuje z bittorrentové sítě (anebo nepřímo skrze vlastní server), ale z různých webových skladišť s velmi pochybnou nabídkou. Kdyby přehrával klipy z YouTube, uměl by toho více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá Aurous v praxi. Zatím trpí slabou nabídkou hudby.

Nejen MP3, ale i FLAC a další

Silnou zbraní Aurous by měla být široká podpora hudebních formátů. Vedle obligátních empétrojek to je tedy i bezztrátový FLAC, WAV, OGG a zatím docela exotické formáty OPUS a WebA. Problém ale spočívá v tom, že nabídka dostupného katalogu je natolik tristní, že žádnou podobnou hudbu ve vysoké kvalitě zatím v pirátském přehrávači nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek
Pirátský přehrávač slibuje podporu hromady formátů

Malou náhradou budiž alespoň to, že Aurous umí přehrávat i lokální muziku (stačí vybrat složku), jenže to dnes mnohem lépe zvládne prakticky každý klasický přehrávač. Nelze tedy než doufat, že absence streamování z P2P je jen dočasná a v rámci současné alfaverze chtějí autoři jen veřejně otestovat samotné uživatelské rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do Aurous můžete napojit i vlastní lokální knihovnu. Později ji bude chtít program nejspíše zapojit do P2P streamování.

Potenciální hrozba pro legální hudební trh

Pokud by se však funkčnost přehrávače Aurous v následujících týdnech a měsících zlepšila, mohl by to být pro autorské svazy i hudebníky docela problém, snadno by si totiž mohl získat stejnou popularitu jako jeho ideový vzor Popcorn Times, který na některých trzích (třeba evropský sever) tvoří stále větší díl pirátského sledování filmů.

Témata článku: Software, Hudba, filmy, seriály, BitTorrent, Spotify, Torrent, Pirátství, Pirátský přehrávač, Flac, Opus, VLA, Muzika, Široká podpora, Legální streamování, Webová verze, Minulý víkend, Popcorn, Legální hudba, Piráti

31 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Novotný 16. 10. 2015 14:21:43
    Nevidím v tom zmysel... Normálny človek prežije jednu 30 sek. reklamu na...
  • Jan Polášek 15. 10. 2015 17:15:07
    Lol, prej "nesmrdí Githubem"... Ale nedivím se, že tam moc písniček...
  • quangn 15. 10. 2015 5:22:21
    Co to tu je za oralni prujem? By me zajimalo spis ktery projekt v dnesni...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Dnes | Stanislav Mihulka | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky