Aurous a TorrentTunes: Piráti budují vlastní Spotify

Vážně má ještě někdo v éře Spotify a dalších potřebu krást muziku? Asi ano, rodí se totiž dva pirátské hudební přehrávače, které připomínají nechvalně proslulý filmový Popcorn Time.

Když se loni na jaře na pirátské scéně objevil Popcorn Time, způsobil oprávněnou senzaci, v jednoduchém a atraktivním hávu totiž nabídl přímé streamování filmů z bittorrentové sítě, aniž by potřeboval divák vědět, jak vlastně tento P2P systém funguje.

Vypadalo to prostě jako Netflix, a Popcorn Time si tak přes nechuť autorských svazů brzy získal své kontroverzní renomé a inspiroval mnoho dalších experimentů. Bylo jen otázkou času, kdy se na scéně objeví i Porn Time.

Dobrá, to jsou všechno filmy a video, ale co muzika? Leckoho by jistě napadlo, že hudbu dnes kradou snad jen pirátští ultras, protože je zdarma dostupná skrze hromadu internetových rádií včele se Spotify, o to více jsem byl ale překvapený, když jsem narazil na dva projekty, které mají ambice přenést popkornovou inspiraci i do světa audia.

TorrentTunes

První projekt se jmenuje TorrentTunes. K dispozici je především na GitHubu, kde si zachovává svůj ryze komunitní charakter, ovšem po ruce je i webová verze přežívající na doméně torrenttunes.ml.

Klepněte pro větší obrázek
TorrentTunes je napsaný v Javě a spouští se jako běžná lokální HTML stránka. Z webového rozhraní téměř nepoznáte, že je v nitru klasický bittorrentový klient a vy tedy muziku nejen stahujete, ale také šíříte dál, což je ilegální.

Už podle svého názvu se jedná o hudební přehrávač, který muziku streamuje z P2P sítě BitTorrent. V praxi se o tom ale vůbec nedozvíte, vše je totiž překryté uživatelským rozhraním, které na první pohled připomíná běžné webové rádio. Stačí vyhledat interpreta, desku nebo skladby a TorrentTunes za chvíli začne přehrávat muziku – že pochází z torrentů se běžný zelenáč nemusí ani tušit.

TorrentTunes se skládá z P2P klientu napsaného v Javě a ze samotného přehrávače, který je napsaný v běžném HTML a zobrazuje se jako lokální stránka v internetovém prohlížeči. Díky tomu může existovat i jeho zmíněná bezpečná webová verze, kde P2P klient neběží na vašem počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka interpretů, vyhledávání a pohled na desku

V principu vše funguje, k deskám se stahují obaly a popisné informace, jenže to má jeden háček – nabídka interpretů je slabá a zatím se ani náznakem nevyrovná bezplatnému, legálnímu a etickému Spotify. TorrentTunes je tak nyní spíše než pro reálné použití zajímavější pro vývojáře, kteří si mohou z GitHubu stáhnout jeho kód a zkoumat, jak vlastně funguje.

Aurous

Druhý projekt vypadá alespoň podle svého webu mnohem slibněji. Jmenuje se Aurous, stejně jako TorrentTunes je napsaný v Javě, a běží tak na všech desktopových platformách od Windows po Mac a Linux.

Klepněte pro větší obrázek
Webové stránky Aurous vypadají nadějně, ale co skutečně umí slibovaný přehrávač?

Když navštívíte jeho web, překvapí vás jeho atraktivní design. To už nesmrdí GitHubem, ale profesionální aplikací. Program je zatím ve fázi veřejné alfaverze, nicméně už teď slibuje, co všechno bude umět. Jelikož je jeho GUI zcela postavené na HTML a CSS (jedná se však o klasickou aplikaci – nespouští se v prohlížeči), lze jej zcela překreslit do libovolné podoby a autoři slibují i podporu všemožných doplňků.

Klepněte pro větší obrázek
Toto Aurous slibuje na svém webu...

Na první pohled vypadá program skutečně lépe než TorrentTunes, jenže má zatím stejně jako on jednu klíčovou slabinu. Než jej jeho autoři minulý víkend představili pirátské scéně, tvrdili o něm, že je to Popcorn Time pro hudbu. Po vizuální stránce tak program snad i vypadá, jenže zatím si spíše vymýšlí, vůbec totiž hudbu nestreamuje z bittorrentové sítě (anebo nepřímo skrze vlastní server), ale z různých webových skladišť s velmi pochybnou nabídkou. Kdyby přehrával klipy z YouTube, uměl by toho více.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá Aurous v praxi. Zatím trpí slabou nabídkou hudby.

Nejen MP3, ale i FLAC a další

Silnou zbraní Aurous by měla být široká podpora hudebních formátů. Vedle obligátních empétrojek to je tedy i bezztrátový FLAC, WAV, OGG a zatím docela exotické formáty OPUS a WebA. Problém ale spočívá v tom, že nabídka dostupného katalogu je natolik tristní, že žádnou podobnou hudbu ve vysoké kvalitě zatím v pirátském přehrávači nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek
Pirátský přehrávač slibuje podporu hromady formátů

Malou náhradou budiž alespoň to, že Aurous umí přehrávat i lokální muziku (stačí vybrat složku), jenže to dnes mnohem lépe zvládne prakticky každý klasický přehrávač. Nelze tedy než doufat, že absence streamování z P2P je jen dočasná a v rámci současné alfaverze chtějí autoři jen veřejně otestovat samotné uživatelské rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do Aurous můžete napojit i vlastní lokální knihovnu. Později ji bude chtít program nejspíše zapojit do P2P streamování.

Potenciální hrozba pro legální hudební trh

Pokud by se však funkčnost přehrávače Aurous v následujících týdnech a měsících zlepšila, mohl by to být pro autorské svazy i hudebníky docela problém, snadno by si totiž mohl získat stejnou popularitu jako jeho ideový vzor Popcorn Times, který na některých trzích (třeba evropský sever) tvoří stále větší díl pirátského sledování filmů.

Diskuze (31) Další článek: Intel vydělá přes miliardu dolarů za měsíc, růst se ale nekoná

Témata článku: Software, Spotify, Hudba, filmy, seriály, Torrent, BitTorrent, Pirátství, Alfaverze, Bezztrátový flac, Opus, Pirátský přehrávač, První projekt, Popcorn, Široká podpora, Pirát, Pirátské sledování, Legální hudba, Muzika, Piráti, Přímé streamování, VLA, Minulý víkend, Webová verze, Druhý projekt, Hudební trh, Potenciální hrozba


Určitě si přečtěte

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 83

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny