Aura: Technologická vize skutečného internetu věcí

LED žárovka, kterou ovládáte pomocí proprietární aplikace, není žádný IoT. Vize skutečného internetu věcí jde mnohem dál a integruje vše dohromady. Pokouší se o to třeba projekt Aura.
Aura: Technologická vize skutečného internetu věcí

Výrobci se předhánějí, kdo vyvine lepší operační systém pro drobnou automatizovanou elektroniku připojenou k internetu – IoT. Google na nedávné konferenci I/O ukázal svůj projekt Brillo, ARM už nějaký pátek s partnery vyvíjí mbed, Microsoft má svůj Windows 10 IoT Core a pak je tu celý zástup dalších experimentů, mezi kterými vyčnívá třeba Contiki – svobodný operační systém pro internet věcí. A je to právě Contiki, který si vybrala skupina počítačových inženýrů z Alabamské univerzity pro svoji studii (PDF) jménem Aura.

Vize skutečného IoT

Pokud se vize IoT naplní, v příštích deset-dvaceti letech bude každý kus domácí elektroniky připojený k internetu, abyste jej mohli snadno ovládat. Už o tom nebudeme přemýšlet a stejně tak nebudeme nic složitě nastavovat. Jednoduše si koupíte novou LED žárovku, zašroubujete ji do závitu a na mobilu vám vyskočí notifikace, že se právě připojilo třeba bodové světýlko Philips Light A3XB s příkonem 3 W a dodatečnými funkcemi: reproduktor, Wi-Fi extender a teploměr, které budete moci okamžitě ovládat v libovolném IoT správci, poněvadž veškerá elektronika tou dobou bude komunikovat skrze standardní protokol. Třeba to bude Google Weave, třeba něco úplně jiného od nějaké zatím neexistující IoT aliance výrobců.

Klepněte pro větší obrázek
Na IoT míří také Windows 10 IoT Core. Fanoušci prototypování jej rozběhnou na (zleva) Raspberry Pi 2 (ARM), MinnowBoard Max (Atom) a Galileu (Quark)

Jenže co kdyby tyto komunikační protokoly pro internet věcí nesloužily pouze pro spojení jednotlivých zařízení s nějakou ovládací aplikací – hubem pro IoT, ale i mezi sebou? Ostatně Weave a další s tím koncepčně i počítají. To by v praxi znamenalo, že dodatečné funkce naší chytré žárovky by mohly používat i další zařízení v síti. Klimatizační jednotka by použila teploměr a mohla by si tedy změřit, jestli dostatečně ochlazuje nejen své nejbližší okolí, ale jestli má i dosah do místnosti s žárovkou. Wi-Fi router by zase zcela automaticky použil funkci Wi-Fi extenderu a rozšířil skrze žárovku svůj vlastní bezdrátový signál.

Pokud by všechny tyto připojené věci skutečně dokázaly smysluplně spolupracovat, celý domácí elektronický organizmus by byl jako meshová síť mnohem efektivnější a schopnější než jen jako hromada relativně nezávislé elektroniky.

Aura, aneb sdílený výpočetní výkon internetu věcí

Stejně uvažovali i autoři Aury, její cíl je ale trošku jiný. Aura jde totiž až na samotnou dřeň hardwaru a chce propojit a chytře využít celkový výkon. Představte si například, že byste měli doma dvacítku podobných připojených krabiček i sofistikovanějších zařízení. V jednoduché elektronice by byl nějaký jednodušší ARM, v telefonech a tabletech naopak mnohojádrový armový high-end a v chytrém televizoru třeba něco od Nvidie nebo Intelu. Dohromady by ve vaší domácnosti tepala celá hromada jader CPU, která by přitom po většinu času spala a čekala na případný povel.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma infrastruktury Aura: Uživatel (mobil) předá výpočetní úlohu Controlleru, který ji rozdělí mezi jednotlivé členy domácího cloudu (IoT Devices) a poté vrátí výsledek.

Projekt Aura tedy studuje možnosti, jak tohoto výkonu využít společně podobným způsobem jako v distribuovaných výpočetních systémech. Pokud by domácnost potřebovala vypočítat nějaký složitý úkol, jednoduše by jej rozdělila na drobné paralelní části a každou by zpracoval někdo jiný – s trochou nadsázky od toustovače po rohožku. Autoři studie zmiňují třeba populární americký termostat od Nestu, o jehož výkon se stará čipset třídy ARM Cortex A8 s taktem 1 GHz. Je více než zřejmé, že pro současné úkoly termostatu je jeho hardware snad až naddimenzovaný, jeho výkonu by tedy mohla využít třeba… Třeba opět naše drobná žárovka, která by zpracovala model našeho chování – tedy kdy chodíme domů, kdy se stmívá, kdy je třeba rozsvítit a tak dále.

Teprve v ten okamžik by se ze spíše marketingové zkratky internet věcí stal skutečný terminus technikus, poněvadž všichni členové domácí sítě by čerpali jeden od druhého a tím by mohli ve výsledku poskytnout lepší službu vám a to za nižší cenu. Aura jednoduše počítá s přenesením technologického i ekonomického modelu cloud-computingu a distribuovaných výpočetních sítí na lokální úroveň.

AIoT

Společný výkon a schopností všech členů by pak jednoho dne mohly pomoci i v nasazení umělé inteligence, která by nežila v jednom jediném procesoru a paměti, přičemž vše ostatní by používala pouze jako periferie, ale naopak by do posledního procesorového cyklu a bitu paměti používala veškerý kus křemíkového obvodu za vašimi domovními dveřmi.

Klepněte pro větší obrázek
Skutečný domácí internet věcí přenáší filosofii cloudu do vašeho domova a propojuje veškerou dílčí elektroniku do jednoho celku, který toho umí mnohem více než jednotlivé části

V tomto světle dostává vize IoT úplně nový nádech a potenciál popravdě nedozírných možností. Nechme se tedy překvapit, jak to s tím internetem věcí nakonec skutečně dopadne. Snad se za dalších patnáct let opravdu posune opět o kus dál a nebude to jen primitivní žárovka, kterou budeme moci ovládat v proprietární aplikaci na mobilu. To totiž žádný internet není.

Diskuze (21) Další článek: Byla objevena chyba v implementaci TRIM u SSD od Samsungu

Témata článku: Technologie, Internet, Operační systémy, IoT, Celý zástup, Led televizory, Extender, Závit, Chytrá věc, Toustovač, Jednotlivý člen, Společný výkon, Aura, Secret, Žárovka, Dřeň, Dodatečný hardware, Internet věcí, Vize, Lokální úroveň, Bezdrátový signál, Distribuovaný výpočet, Aurum, Domácí internet, Dodatečná data


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji