Audit českého Internetu, detektivka s otevřeným koncem

Za prosinec - a taky za celý rok 1998. Jaký byl český Internet?
Jako každý měsíc byl i nyní, zhruba v polovině ledna vydán audit návštěvnosti významných serverů českého Internetu. Protože uzavíral rok 1998, můžeme se věnovat nejen měsíčním výsledkům, ale i souhrnu celého roku – respektive měsícům od dubna do prosince, Audit byl spuštěn od dubna.

V prosinci přišel citelný, ale naprosto logický pokles – zhruba od osmnáctého prosince totiž jel český Internet na půl plynu, mimořádně dlouhých vánočních svátků využila většina českých uživatelů k rekreaci a nechala Internet zahálet; potvrzuje to také známou skutečnost, že využití Internetu z práce je mnohem vyšší než z domácnosti, a jakmile nastane svátek, ve kterém se nechodí do práce, návštěvnost podstatně klesne.

Pokud sečteme návštěvnost všech auditovaných serverů (v prosinci i listopadu), pak nastal pokles v navštívených stránkách cca o 9,5%, v denních IP adresách o 15%. Možné vysvětlení je, že sice více lidí Internet v tomto období zcela vynechalo, ale ti, kteří zůstali, patří mezi houževnatým brousilům a maje více volného času, používali Internet naopak intenzívněji.

Budeme-li tedy brát zhruba desetiprocentní pokles návštěvnosti jako průměr, pak si polepšili ti, kteří jsou nad ním a pohoršili ti, kteří jsou pod ním; pokud provedeme tuto korelaci, pak vypadá relativní pokles či vzestup nejznámnějších serverů za prosinec takto:

Média:

Novinky: +25.2%

Živě: +6.7%

České noviny: +0.7%

Mobil Server: -4.2%

Neviditelný Pes: -4.7%

Svět Namodro: -6.0%

Trafika -9.3%

(MF) iDnes: -15.9%

Z ostatních:

Atlas: +1.8%

MujWeb: +15.8%

Seznam: -0.5%

V souhrnu tedy nic překvapivého – určitá stagnace Neviditelného Psa i pokles nepovedené podoby deníku Mladá Fronta Dnes trvá, stejně tak kolísá po celý rok Svět Namodro. Mobil Server měl celý rok výborný růst a nyní trochu klesl díky tomu, že v listopadu měl čtenářsky velice atraktivní akci, anketu o Mobil roku. Z internetových médií zaznamenávají v posledních měsících vzrůst dvě média: Novinky, coby „dceřinka“ Seznamu a naše Živě, které od dubna více než zdvojnásobilo návštěvnosti. Novinky rostou ze dvou důvodů – jednak jej Seznam silně propaguje (i na své titulní stránce) a jednak se Novinky vyvíjejí do podoby typického zajímavého internetového magazínu, na kterém si každý může najít každý den aspoň jednu zajímavou zprávu, kterou nenajde jinde.

Z velkých webů přibyl Post.cz, takže pořadí první pětky auditovaných webů je:

Seznam (www.seznam.cz) 8 119 904
Post.CZ (www.post.cz) 5 034 971
MujWeb (www.mujweb.cz) 3 841 674
Trafika (www.trafika.cz) 1 795 182
Atlas (www.atlas.cz) 1 780 674
Pořadí ukazuje atraktivnost služeb českého Internetu: stále vedou vyhledávací služby, ovšem ztráta poštovní služby není tak velká, a odstup další významné služby – web hostingu zdarma – už také není velký. Z médií se do první pětky probojovala po zásluze Trafika; uvidíme, jak se jí povede v roce 1999, kdy je přetvářena do podoby portálu.

V oblasti médií je pak pořadí následující:

Trafika (www.trafika.cz) 1 795 182
České noviny (ctk.ceskenoviny.cz) 1 589 225
Neviditelný pes (pes.eunet.cz) 1 076 836
Mobil (www.mobil.cz) 1 001 394
Svět Namodro (svet.namodro.cz) 623 829
IDNES - Mafra (www.idnes.cz) 439 762
Živě (zive.cpress.cz)* 432 298
Novinky (www.novinky.cz) 431 642
Hokej (www.hokej.cz) 202 029
Britské listy (blisty.internet.cz) 196 774
Idg (www.idg.cz)** 138 712
Grafika (www.grafika.cz) 126 418
Lupa (www.lupa.cz) 111 445
SWWWN (www.softnov.cz) 90 851
I zde logicky vedou všeobecná média, z oborově zaměřených je tradičně nejvýš Mobil, Svět Namodro a Živě.

Věnujme se nyní vývoji, který významné a z našeho pohledu sledované servery zaznamenaly za osm měsíců loňského roku; dále uvedená tabulka ukazuje nárůst v aproximaci za celý rok. Je to samozřejmě jen přiblížení a pochopitelně kulhá, nejvíce u pouze krátko sledovaných serverů – je ale velice ilustrativní a alespoň se dle možnosti vyhýbá různým výkyvům. A zde máme tabulku:

Server Zač. Prosinec Poč.měs. Nárůst
Atlas 37420 57441 4 161%
České Noviny 45533 51265 11 14%
iDnes 13393 14186 11 6%
Mobil Server 26526 32303 11 24%
MůjWeb 55711 123925 5 294%
Neviditelný Pes 33258 35895 11 9%
Novinky 8680 13924 4 181%
Seznam 128616 261932 11 113%
Svět Namodro 22087 20124 11 -10%
Trafika 75391 57909 5 -56%
Živě 6691 13945 8 163%
A s chutí do ní. Oba vyhledávače si vedou dobře, za rok by se více než zdvojnásobily – Atlas je auditován jen čtyři měsíce a proto zachytil velký podzimní nárůst (srovnání chudého srpna s prosincem přece jen zkresluje). Důležité ale je, že obě služby dobře indikují stav českého Internetu – vyhledávačům se může málokdo „vyhnout“ a proto oba potvrzují roční znásobení návštěvnosti webů. To je důležité – za rok 1998 se zcela nepochybně nezdvojnásobila velkost internetové populace u nás, narostla dle mého odhadu maximálně o 50%; znamená to tedy, že lidé využívají Internet více.

Velice významný je růst služby poskytování webového prostoru (tzv. web hostingu) firmou Sprinx (tj. Atlas); jedná se o Můjweb. Růst je totiž dvojí – jednak stále více lidí tuto službu využívá, a jednak vytvářejí stále větší internetový prostor, stále více stránek. Podle mých průzkumů má dnes zde své stránky okolo 20 000 subjektů, a to je už skutečně gigantická komunita, tak velkou má na českém Internetu pravděpodobně jen Post.cz.

Velice zajímavá je situace internetových médií. Především: všeobecná média (České Noviny, iDnes, Neviditelný Pes a Trafika) si vedou špatně, ba mizerně: v souhrnu dokonce zaznamenaly pokles. Čím je dán? Především tím, že buď nezaznamenávají prakticky žádný vývoj (Pes) či že jsou jen stále stejnými kopiemi tištěných novin (ostatní). Médium, které se nevyvíjí, nemá šanci na růst, protože mu zůstávají jen věrní; ti, kteří hledají na Internetu stále něco nového, odcházejí, a místo nich pouze přijdou náhodní noví. Kopie tištěných novin přestaly být vzácností; lidé je ze začátku brali jako lákadlo, jak mít „zadarmo noviny“; nyní už to příliš neplatí. Je zatím těžké hodnotit úspěch Novinek – ty zatím rostou, protože jsou mladé a mají v zádech Seznam. Uvidíme za rok, zda tento slibný koncept bude mít vysoký růst i příští rok – myslím, že je to pravděpodobné.

V tabulce jsou i tři profesní (oborová) média: Živě, Mobil Server a Svět Namodro. Z nich je Živě v nárůstu jasně vítězné, což kalí pouze skutečnost zatím nízkých absolutních čísel (z malých čísel se, jak známo, roste rychle). Překvapením je malý růst Mobil Serveru, který si upřímně řečeno příliš nedovedu vysvětlit – došlo však k podstatnému nárůstu čtenářů (měsíční IP adresy na více než dvojnásobek), takže je to možná dáno přeorganizováním serveru (méně stran) – již si nevzpomínám, jak Mobil vypadal loni v lednu. Podobně je na tom i Svět Namodro s desetiprocentním poklesem – zde také došlo k odbourání různých rozcestníků a zde také výrazně vzrostl celkový počet návštěvníků. Nicméně, jak je známo, nejsem přítelem sčítání IP adres, které považuji za velice zavádějící, a proto se striktně držím počtu zobrazených stránek.

Mám-li zhodnotit další zajímavé weby, pak velice stručně: Britské listy stagnují, po odchodu od Neviditelného Psa (bylo škoda oddělovat tato dvě média) se vytratily z povědomí. Příliš krátce je zde Grafika, ale stala se na svém úzkém poli autoritou, která je těžko k přehlédnutí. IDG plynule klesá, za rok cca o 30%, Softwarové noviny jsou na nulovém růstu; tyto dva naše konkurenty si nedovolím komentovat, názor si musí udělat každý sám. Netradiční vyhledávač Zmije sice roste slušně, ale na obra Seznam se dívá zatím hodně zdola; a slovenský Zoznam jde nahoru překvapivě pomalu – že by Internet u sousedů skutečně takto stagnoval?

A nakonec součty a průměry: je skutečně těžko hledat ono těžiště, ale průměrný růst jen u těchto serverů za rok je někde v rozmezí 60-80%. Je to moc nebo málo? Počátek roku byl mizerný, český Internet skutečně docela stagnoval; na konci jara se to zlepšilo, letní pokles byl malý a na konci roku začaly křivky návštěvnosti stoupat docela strmě. Kéž by to tak vydrželo.Poznámka: byl jsem upozorněn Patrickem Zandlem z Mobil Serveru, že na relativních poklesech návštěvnosti v posledních měsících se podílelo zejména to, že Mobil Server odčlenil do samostatného serveru svůj bazar (Jarmark.cz), který údajně samotný generoval denně okolo 15000 stránek (tj. cca 400 000 měsíčně).

Váš názor Další článek: Apple: firma si stojí nejlépe za poslední čtyři roky

Témata článku: Internet, Audi, Malý růst, Zavádějící zpráva, Web Hosting, Maja, Zajímavá služba, Všeobecná podoba, Růst, Pes, Atlas, Britský deník, Možné vysvětlení, Mladý měsíc


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji