Audit českého Internetu, detektivka s otevřeným koncem

Za prosinec - a taky za celý rok 1998. Jaký byl český Internet?
Jako každý měsíc byl i nyní, zhruba v polovině ledna vydán audit návštěvnosti významných serverů českého Internetu. Protože uzavíral rok 1998, můžeme se věnovat nejen měsíčním výsledkům, ale i souhrnu celého roku – respektive měsícům od dubna do prosince, Audit byl spuštěn od dubna.

V prosinci přišel citelný, ale naprosto logický pokles – zhruba od osmnáctého prosince totiž jel český Internet na půl plynu, mimořádně dlouhých vánočních svátků využila většina českých uživatelů k rekreaci a nechala Internet zahálet; potvrzuje to také známou skutečnost, že využití Internetu z práce je mnohem vyšší než z domácnosti, a jakmile nastane svátek, ve kterém se nechodí do práce, návštěvnost podstatně klesne.

Pokud sečteme návštěvnost všech auditovaných serverů (v prosinci i listopadu), pak nastal pokles v navštívených stránkách cca o 9,5%, v denních IP adresách o 15%. Možné vysvětlení je, že sice více lidí Internet v tomto období zcela vynechalo, ale ti, kteří zůstali, patří mezi houževnatým brousilům a maje více volného času, používali Internet naopak intenzívněji.

Budeme-li tedy brát zhruba desetiprocentní pokles návštěvnosti jako průměr, pak si polepšili ti, kteří jsou nad ním a pohoršili ti, kteří jsou pod ním; pokud provedeme tuto korelaci, pak vypadá relativní pokles či vzestup nejznámnějších serverů za prosinec takto:

Média:

Novinky: +25.2%

Živě: +6.7%

České noviny: +0.7%

Mobil Server: -4.2%

Neviditelný Pes: -4.7%

Svět Namodro: -6.0%

Trafika -9.3%

(MF) iDnes: -15.9%

Z ostatních:

Atlas: +1.8%

MujWeb: +15.8%

Seznam: -0.5%

V souhrnu tedy nic překvapivého – určitá stagnace Neviditelného Psa i pokles nepovedené podoby deníku Mladá Fronta Dnes trvá, stejně tak kolísá po celý rok Svět Namodro. Mobil Server měl celý rok výborný růst a nyní trochu klesl díky tomu, že v listopadu měl čtenářsky velice atraktivní akci, anketu o Mobil roku. Z internetových médií zaznamenávají v posledních měsících vzrůst dvě média: Novinky, coby „dceřinka“ Seznamu a naše Živě, které od dubna více než zdvojnásobilo návštěvnosti. Novinky rostou ze dvou důvodů – jednak jej Seznam silně propaguje (i na své titulní stránce) a jednak se Novinky vyvíjejí do podoby typického zajímavého internetového magazínu, na kterém si každý může najít každý den aspoň jednu zajímavou zprávu, kterou nenajde jinde.

Z velkých webů přibyl Post.cz, takže pořadí první pětky auditovaných webů je:

Seznam (www.seznam.cz) 8 119 904
Post.CZ (www.post.cz) 5 034 971
MujWeb (www.mujweb.cz) 3 841 674
Trafika (www.trafika.cz) 1 795 182
Atlas (www.atlas.cz) 1 780 674
Pořadí ukazuje atraktivnost služeb českého Internetu: stále vedou vyhledávací služby, ovšem ztráta poštovní služby není tak velká, a odstup další významné služby – web hostingu zdarma – už také není velký. Z médií se do první pětky probojovala po zásluze Trafika; uvidíme, jak se jí povede v roce 1999, kdy je přetvářena do podoby portálu.

V oblasti médií je pak pořadí následující:

Trafika (www.trafika.cz) 1 795 182
České noviny (ctk.ceskenoviny.cz) 1 589 225
Neviditelný pes (pes.eunet.cz) 1 076 836
Mobil (www.mobil.cz) 1 001 394
Svět Namodro (svet.namodro.cz) 623 829
IDNES - Mafra (www.idnes.cz) 439 762
Živě (zive.cpress.cz)* 432 298
Novinky (www.novinky.cz) 431 642
Hokej (www.hokej.cz) 202 029
Britské listy (blisty.internet.cz) 196 774
Idg (www.idg.cz)** 138 712
Grafika (www.grafika.cz) 126 418
Lupa (www.lupa.cz) 111 445
SWWWN (www.softnov.cz) 90 851
I zde logicky vedou všeobecná média, z oborově zaměřených je tradičně nejvýš Mobil, Svět Namodro a Živě.

Věnujme se nyní vývoji, který významné a z našeho pohledu sledované servery zaznamenaly za osm měsíců loňského roku; dále uvedená tabulka ukazuje nárůst v aproximaci za celý rok. Je to samozřejmě jen přiblížení a pochopitelně kulhá, nejvíce u pouze krátko sledovaných serverů – je ale velice ilustrativní a alespoň se dle možnosti vyhýbá různým výkyvům. A zde máme tabulku:

Server Zač. Prosinec Poč.měs. Nárůst
Atlas 37420 57441 4 161%
České Noviny 45533 51265 11 14%
iDnes 13393 14186 11 6%
Mobil Server 26526 32303 11 24%
MůjWeb 55711 123925 5 294%
Neviditelný Pes 33258 35895 11 9%
Novinky 8680 13924 4 181%
Seznam 128616 261932 11 113%
Svět Namodro 22087 20124 11 -10%
Trafika 75391 57909 5 -56%
Živě 6691 13945 8 163%
A s chutí do ní. Oba vyhledávače si vedou dobře, za rok by se více než zdvojnásobily – Atlas je auditován jen čtyři měsíce a proto zachytil velký podzimní nárůst (srovnání chudého srpna s prosincem přece jen zkresluje). Důležité ale je, že obě služby dobře indikují stav českého Internetu – vyhledávačům se může málokdo „vyhnout“ a proto oba potvrzují roční znásobení návštěvnosti webů. To je důležité – za rok 1998 se zcela nepochybně nezdvojnásobila velkost internetové populace u nás, narostla dle mého odhadu maximálně o 50%; znamená to tedy, že lidé využívají Internet více.

Velice významný je růst služby poskytování webového prostoru (tzv. web hostingu) firmou Sprinx (tj. Atlas); jedná se o Můjweb. Růst je totiž dvojí – jednak stále více lidí tuto službu využívá, a jednak vytvářejí stále větší internetový prostor, stále více stránek. Podle mých průzkumů má dnes zde své stránky okolo 20 000 subjektů, a to je už skutečně gigantická komunita, tak velkou má na českém Internetu pravděpodobně jen Post.cz.

Velice zajímavá je situace internetových médií. Především: všeobecná média (České Noviny, iDnes, Neviditelný Pes a Trafika) si vedou špatně, ba mizerně: v souhrnu dokonce zaznamenaly pokles. Čím je dán? Především tím, že buď nezaznamenávají prakticky žádný vývoj (Pes) či že jsou jen stále stejnými kopiemi tištěných novin (ostatní). Médium, které se nevyvíjí, nemá šanci na růst, protože mu zůstávají jen věrní; ti, kteří hledají na Internetu stále něco nového, odcházejí, a místo nich pouze přijdou náhodní noví. Kopie tištěných novin přestaly být vzácností; lidé je ze začátku brali jako lákadlo, jak mít „zadarmo noviny“; nyní už to příliš neplatí. Je zatím těžké hodnotit úspěch Novinek – ty zatím rostou, protože jsou mladé a mají v zádech Seznam. Uvidíme za rok, zda tento slibný koncept bude mít vysoký růst i příští rok – myslím, že je to pravděpodobné.

V tabulce jsou i tři profesní (oborová) média: Živě, Mobil Server a Svět Namodro. Z nich je Živě v nárůstu jasně vítězné, což kalí pouze skutečnost zatím nízkých absolutních čísel (z malých čísel se, jak známo, roste rychle). Překvapením je malý růst Mobil Serveru, který si upřímně řečeno příliš nedovedu vysvětlit – došlo však k podstatnému nárůstu čtenářů (měsíční IP adresy na více než dvojnásobek), takže je to možná dáno přeorganizováním serveru (méně stran) – již si nevzpomínám, jak Mobil vypadal loni v lednu. Podobně je na tom i Svět Namodro s desetiprocentním poklesem – zde také došlo k odbourání různých rozcestníků a zde také výrazně vzrostl celkový počet návštěvníků. Nicméně, jak je známo, nejsem přítelem sčítání IP adres, které považuji za velice zavádějící, a proto se striktně držím počtu zobrazených stránek.

Mám-li zhodnotit další zajímavé weby, pak velice stručně: Britské listy stagnují, po odchodu od Neviditelného Psa (bylo škoda oddělovat tato dvě média) se vytratily z povědomí. Příliš krátce je zde Grafika, ale stala se na svém úzkém poli autoritou, která je těžko k přehlédnutí. IDG plynule klesá, za rok cca o 30%, Softwarové noviny jsou na nulovém růstu; tyto dva naše konkurenty si nedovolím komentovat, názor si musí udělat každý sám. Netradiční vyhledávač Zmije sice roste slušně, ale na obra Seznam se dívá zatím hodně zdola; a slovenský Zoznam jde nahoru překvapivě pomalu – že by Internet u sousedů skutečně takto stagnoval?

A nakonec součty a průměry: je skutečně těžko hledat ono těžiště, ale průměrný růst jen u těchto serverů za rok je někde v rozmezí 60-80%. Je to moc nebo málo? Počátek roku byl mizerný, český Internet skutečně docela stagnoval; na konci jara se to zlepšilo, letní pokles byl malý a na konci roku začaly křivky návštěvnosti stoupat docela strmě. Kéž by to tak vydrželo.Poznámka: byl jsem upozorněn Patrickem Zandlem z Mobil Serveru, že na relativních poklesech návštěvnosti v posledních měsících se podílelo zejména to, že Mobil Server odčlenil do samostatného serveru svůj bazar (Jarmark.cz), který údajně samotný generoval denně okolo 15000 stránek (tj. cca 400 000 měsíčně).

Váš názor Další článek: Apple: firma si stojí nejlépe za poslední čtyři roky

Témata článku: Internet, Audi, Mladý měsíc, Malý růst, Všeobecná podoba, Web Hosting, Možné vysvětlení, Maja, Zavádějící zpráva, Růst, Pes, Atlas, Zajímavá služba, Detektivka, Britský deník


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku