Audio Remastering Processor kouzlí se zvukem

Kdo z nás by si nepřál mít doma takovou hudební aparaturu, aby kvalita reprodukce dosahovala co možná nejvěrnějšího provedení? Asi téměř každý. Bohužel cenová hladina kvalitní aparatury se pohybuje v rámci desetitisíců, a to je pro mnoho z nás nedosažitelné. Existuje však řešení, které je svou cenou ani ne desetinové, a přitom dokáže udělat se zvukem přímo divy.
Tento článek vyšel v časopise Computer 7/01 dne 19. dubna 2001

Libor Kříž, Radek Bábíček: Kdo z nás by si nepřál mít doma takovou hudební aparaturu, aby kvalita reprodukce dosahovala co možná nejvěrnějšího provedení? Asi téměř každý. Bohužel cenová hladina kvalitní aparatury se pohybuje v rámci desetitisíců, a to je pro mnoho z nás nedosažitelné. Existuje však řešení, které je svou cenou ani ne desetinové, a přitom dokáže udělat se zvukem přímo divy.

Zlaté české ručičky

Možná se budete divit, ale tento zdařilý kousek nepochází z dílny žádného světového výrobce multimédií, nýbrž od kladenské firmy Correct Electronic. Je až s podivem, co tato malá krabička s názvem Audio Remastering Processor ARP662 dokáže. Vždyť za cenu 3 600 Kč dostanete nástroj, který z vaší stávající zvukové aparatury udělá aparaturu o třídu vyšší.

Celé kouzlo je ukryto v obalu zlaté barvy, který svými rozměry připomíná spíše cigaretovou krabičku, než aby se v něm mohlo ukrývat něco, co umí dělat se zvukem přímo divy. Z tohoto důvodu je možné jej umístit prakticky kamkoli. Jediným omezením je délka kabelů, zvláště pak toho od adaptéru, který zásobuje ARP662 18 volty. Jeho délka je totiž pouhý metr a to je poměrně málo. To je ale asi jediná výhrada, kterou bych k tomuto přístroji měl.

Jak to funguje?

ARP 662 si na nic nehraje. Netváří se jako ekvalizér, protože jím ani ve skutečnosti není. To, čím je, je integrovaný audio procesor, který pracuje pouze s „obálkou“ audiosignálu. Co mu jde vskutku mistrovsky, je celkové vyjasnění a vybarvení zvuku. Dá vyniknout detailům, kterých byste si při přehrávání v obyčejném „kazeťáku“ ani nevšimli. Toto rozjasnění a barevnost nástrojů se projevuje především u nahrávek s akustickými nástroji a se zpěvem. To ovšem neznamená, že přijdete zkrátka, pokud jste příznivci tvrdší muziky. U záznamů z koncertů budete mít dojem, jako byste se na koncertu skutečně vyskytovali.

Celé zařízení provádí fázovou korekci vysokých frekvencí, které obsahují harmonické složky. V Processoru se akustické pásmo rozdělí do čtyř a ta jsou pak jednotlivě upravována. Po průchodu audiosignálu tímto zařízením je zvuk jasnější a barvitější, přičemž nebylo nic přidáno ani ubráno.

Zapojení a ovládání

Pro propojení s audio aparaturou je ARP 662 vybaven čtyřmi zlacenými CINCH konektory (2 vstup, 2 výstup). Processor se připojuje pomocí běžných kabelů, a to mezi zdroj signálu (MC, CD, MD …) a audio zesilovač. Po propojení a spuštění přívodu elektrické energie se na přední straně rozsvítí modrá kontrolka. Ta signalizuje, že je zařízení připraveno ke svým kouzelnickým kouskům. Nyní již stačí stisknout tlačítko Process, které se nachází nedaleko od kontrolky. Modrá kontrolka se rozjasní, a tím dává signál o započetí procesu korekce audiosignálu. Samotnou úroveň „vyjasnění“ můžete korigovat pomocí dvou otočných regulátorů. Ty si rozdělují pásmo do dvou skupin – Low Processing (5 Hz–125 Hz) a High Processing (125 Hz–30 kHz). Pomocí těchto regulátorů si můžete zvuk upravit přesně podle svých představ.

Své místo má tento „čistič“ nejen u počítače, ale i v kavárnách, barech, diskotékách a klubech. Dále je vhodné nasadit jej i pro zvýšení srozumitelnosti řeči – konferenční místnosti, sály apod. Výrobce připravuje bateriovou verzi pro přenosné CD, MD, MC přehrávače, verzi do automobilu a modul (do zesilovačů, počítače atd.) a pro hudebníky a zvukaře.

Plusy a minusy
+ celkové rozjasnění nahrávek
+ podstatné zvýraznění barevnosti
+ pořizovací cena
+ zlacené konektory
– krátký kabel přívodu el. Energie
audio remastering processor ARP 662
Zdroj: TOP ELECTRONIC, Kladno
Telefon: (0312) 65 71 61
Cena: 3 600 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: kmitočtový rozsah 5 Hz–30 kHz, vstupní impedance 47 kW, výstupní impedance 47 kW, zkreslení THD max. 0,07 %, 4× CINCH konektor, 2× regulátor, rozměry 100 × 51 × 25 (40) mm, procesorování vypnuto – 120 dB, procesorování zapnuto – min. 140 dB
Diskuze (27) Další článek: Nové modely serverů pSeries

Témata článku: Zvuk, Audi, Běžný kabel, Process, Volt, Rema, Diskotéka, Zlatá barva, Otočný regulátor, Zesilovače, Jediný kabel, Audio kabely, Propojené zařízení, Electronic, Proces, Volta, Impedance, Malá ručička, Cinch


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk