AT&T po liberalizaci – čeká SPT Telecom stejný osud?

Nyní AT&T postupně polyká velkou část trhu připojení koncových uživatelů přes kabel. Jakou cestu musela tato společnost ujít po liberalizaci telefonního trhu?
Není to tak dávno, kdy si AT&T nárokoval označení “number one” v dálkových telefonních spojeních ve Spojených státech. Nyní tato společnost postupně polyká velkou část trhu připojení koncových uživatelů přes kabel. Jakou cestu musela tato společnost ujít po liberalizaci telefonního trhu?

V červnu 1999 AT&T znovu překvapila svět telekomunikací. Na prodej byl kabelový obr MediaOne, za který další velký poskytovatel kabelového připojení Comcast nabízel 45 miliard dolarů. AT&T přihodil dalších 10 miliard, Comcast schlíple odtáhl a umožnil tak, pokud se tedy transakce nakonec uskuteční, aby se AT&T stala dominantním kabelovým hráčem ve Spojených Státech.

Od liberalizace 1996 AT&T dělá všechno proto, aby se přesunul z pozice operátora dálkových telefonních hovorů co nejblíže ke koncovému uživateli.. Vychází totiž z jednoduché úvahy - že totiž páteřní síť může vybudovat kde kdo (a lze si ji také jednoduše pronajmout), podstatný je právě ten poslední úsek (“last mile” – poslední úsek vedení končícího u uživatele), který je ovšem také nejdražší. Telekomunikační společnosti se do domácností snaží dostat jakkoliv – od kabelu pro televizi po běžné elektrické vedení.

Po uvolnění telekomunikačního trhu AT&T prohlašovalo, že bude poskytovat lokální telefonní hovory a tato vize se začíná pomalu uskutečňovat V roce 1998 AT&T pokračovalo akvizicí dalšího velkého kabelového operátora Tele-Communications, který mu umožnil ukousnout další kus koláče trhu kabelových poskytovatelů. AT&T s akvizicí MediaOne získává ještě víc - převzetí kabelových zákazníků má přinést služby s přidanou hodnotou, jako např. vysokorychlostní přístup k internetu, aj.

Mimochodem: když Comcast polykal hořké pilulky porážky v zápase o MediaOne, přišel AT&T se zajímavým ústupkem – prodá Comcastu za 3 miliardy USD přibližně 750 000 nových předplatitelů MediaOne. Comcast bude mít také opci (právo budoucího nákupu) na dalších 1,25 milionu předplatitelů v průběhu tří let. Comcast by pravděpodobně zaplatil podílem v @Home, který je právě poskytovatel vysokorychlostního připojení k internetu.

Další hráč, se kterým má AT&T a Comcast co do činění, je Microsoft, který po kabelovém trhu už nějakou dobu pošilhává. Před pár lety utopil právě v Comcastu celou miliardu dolarů a snažil se protlačit svůj software právě do koncových zařízení kabelových systémů. Vypadá to však , že lišák Bill Gates opět neodejde s prázdnýma rukama. Hodlá totiž pomocí nákupu malého podílu v AT&T za kulatou sumičku 5 miliard USD získat záruky, že jeho Windows CE se stane právě tím zmíněným softwarem.

Živě komentuje: Vypadá to, že AT&T se zatím jeho ambiciózní plány daří, ale každá mince má kromě líce také rub: v tomto případě ve formě nepříjemného překvapení, které společnosti připravil soudce oblastního soudu v Oregonu. Ten rozhodl v soudním sporu ve prospěch představitelů města, kteří požadovali otevřít kabelovou síť konkurenci. AT&T celkem oprávněně (a nakonec ovšem také zbytečně) namítal, že pokud umožní svým konkurentům sdílet svou síť, ztratí důvod k provádění technologických vylepšení této sítě nutných k provozování nových služeb. Navíc prý jsou zde takové technické překážky, které prý zpřístupnění sítě neúnosně prodraží. Potencionální ISP okamžitě reagovali prohlášením, že AT&T svá tvrzení přehání. Tým složený v červnu ze společností America Online a GTE ve zkušebním projektu demonstroval, že zpřístupnění sítě konkurentům nejen není technicky náročné, ale naopak relativně jednoduché.

AT&T se pochopitelně odvolala k vyššímu soudu, takže věc není definitivně rozhodnuta. Pokud by ovšem AT&T svoji při nakonec prohrála, byl by to také zajímavý precedens pro rozhodování dalších obdobných pří. Potom by se AT&T a jemu podobní vlastníci sítí pořádně zapotili.

Z České republiky je do Států a do soudních precedentů hodně daleko, ovšem problém otevření tel. sítě nastane i po liberalizaci českého telekomunikačního trhu. Primárně půjde o spor o možnosti převodu tel. čísel zákazníka od jednoho poskytovatele ke druhému (čti od SPT Telecom k někomu jinému) a paralelně s tím o pronájem či sdílení oné klíčové “last mile” vedení k zákazníkovi - jestli to bude kabel kab. televize, bezdrátové pojítko nebo nakonec běžné elektrické vedení (to by se asi energetické firmy a s nimi Aliatel zaradovaly), to ukáže až čas. Některé otázky ohledně budoucího sdílení prostředků telekomunikací by se ovšem neměly řešit až za pochodu po liberalizaci; aby to nedopadlo např. jako s našimi GSM operátory, kterým mj. nikdo nenařídil sdílet společné stožáry pro antény základnových stanic (BTS), takže krajinu hyzdí nesmyslně dvojnásobný a v budoucnu pravděpodobně trojnásobný počet těchto stožárů.

Váš názor Další článek: Toshiba hodlá také přijít s přehrávačem MP3

Témata článku: Microsoft, Windows, Comcast, Poslední úsek, Tel, Zajímavý trh, Jednoduché sdílení, Běžný zákazník, Kabelová televize, Osud, Precedent, Oregon, Stejný osud, Běžný hovor, Budoucí nákup, Běžný převod, SPT Telecom, Zajímavý precedens, Česká televize živě, Velký spor, Elektrická síť, Mile, Kabelové spojení, Náročný hráč, Velký nákup


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači