Atomový nettop Sapphire Mini PC Edge-HD

Malé počítače s Atomovou platformou mají nový přírůstek - nový Mini PC Edge-HD od Sapphire s Nvidia ION, který si poradí i s filmy s vysokým rozlišením HD.

V nabídce nettopů sice první zařízení tohoto typu představil Asus, ale ostatní výrobci se postupně přidávali. Výběr těchto malých počítačů, které obsahují úspornou platformu Atom od Intelu, je velký, ale i přes to se objevil další model, tentokrát od společnosti Sapphire.

Sapphire uvedla pouze jediný model, který ale disponuje standardní výbavou, která je u těchto nettopů či podobných netbooků zvykem.

Sapphire Mini PC Edge-HD: starší Atom a druhá generace ION

Základem miniaturního počítače Mini PC Edge-HD je dvoujádrový procesor Intel Atom D510 na frekvenci 1,66 GHz, který podporuje HyperThreading (čtyři vlákna současně) a jeho TDP je 13 W. Jedná se o starší model Atomu, modernější Intel N550 se s podobným výkonem pyšní hodnotou TDP 8,5 W. Tento procesor nemá ani integrovaný grafický čip, takže ho Sapphire kombinuje s platformou Nvidia ION Next Generation, která v této druhé verzi obsahuje grafický čip GeForce s 16 stream procesory a 512 MB paměti. Grafika podporuje akceleraci SD i HD videa i v plném rozlišení 1 920 × 1 080, což je jeden z hlavních parametrů pro dnešní multimediální obsah.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče technologií, spokojit se musíte s DirectX 10.1, nechybí OpenGL 3.1, CUDA (využití výkonu pro výpočetní úlohy) nebo PhysX. Na základní hraní v nízkém rozlišení to částečně bude stačit. S možnostmi grafického čipu souvisí i výstupy na monitory či televize. Počítač má na zadní straně analogový VGA a digitální HDMI výstup, který jde navíc s dodávaným adaptérem změnit na DVI. Maximální rozlišení je v případě digitálního rozhraní omezeno na klasických 2 560 × 1 600.

Sapphire Mini PC Edge-HD je vybaven 2 GB operační paměti DDR2 s frekvencí 800 MHz a 250GB notebookovým pevným diskem s rychlostí 5 400 otáček za minutu, na kterém je nainstalován Free DOS. Vlastní operační systém si tak můžete nainstalovat dle potřeby, počítač je kompatibilní se systémy Windows XP, Vista i Windows 7. Vzhledem k platformě by neměly být žádné problémy ani s novými a populárními distribucemi Linuxu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro připojení do sítě a internetu lze využít gigabitový ethernet i rychlou WiFi (802.11b/g/n), celkem se na těle nachází čtyři USB 2.0 porty, dva na zadní straně a dva na přední, kde jsou ukryté. Integrovaný osmikanálový zvukový čip pro přehrávání prostorové zvuku je samozřejmostí.

Malý a černý

Počítač má relativně malé rozměry 19,3 × 14,8 × 2,2 cm, přičemž díky podstavci je uzpůsoben pro horizontální postavení, podobně jako modely od Asusu. Hmotnost je pouhých 530 g. Zcela jednoduchý černý design se jistě hodí do většiny obývacích pokojů, nenarušují ho žádné viditelné porty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V balení naleznete zmíněný adaptér pro DVI z HDMI, napájecí adaptér s výkonem 65 W, prodlužovací HDMI kabel a také flash disk, na kterém jsou ovladače a manuál. Spotřeba se pohybuje kolem 22 W (v klidu 17 W, při maximálním vytížení 29 W), což je vzhledem k Atomu a výbavě normální. Tiché chlazení s malým ventilátorem udrží procesor i při zatížení pod hranicí 40 stupňů, grafický čip pak nepřesáhne 60 stupňů.

Pokud vás zajímají testy, můžete se podívat na zahraniční recenze na serverech PureOC, Neoseeker, HardwareHeaven nebo OverclockersCLub. Jedinou výtkou je chybějící čtečka paměťových karet, jinak redaktoři oceňují především malé rozměry a nízkou spotřebu i při přehrávání filmů s vysokým rozlišením.

  • Procesor: Intel Atom D510 (1,66 GHz)
  • Grafický čip: Nvidia ION Next Generation, 512 MB
  • Operační paměť: 2 GB DDR2
  • Pevný disk: 250 GB
  • Výbava: WiFi , 4 × USB 2.0, ethernet, HDMI, VGA
  • Rozměry, hmotnost: 19,3 × 14,8 × 2,2 cm, 530 g
  • Cena: 300 USD (přibližně 7 000 Kč s DPH), FreeDos

I přes na první pohled nízkou cenu, která je stanovena na 300 dolarů (přibližně 7 000 Kč s DPH), se však nejedná o žádný výjimečný malý počítač. Nabízí pěkný design a malé rozměry, na českém trhu se však prodávají jiné nettopy se stejnou výbavou, jejichž cena je ještě o trochu nižší. Například takový Zotac ZBOX HD-ID11 je v prodeji za cenu kolem 4 500 Kč s DPH bez pevného disku, i s jeho pořízením lze však stále nakonec získat levnější komplet.

Video

Pokud vás zajímá video z rozbalování, můžete se díky serveru Youtube podívat zde:

 

Diskuze (4) Další článek: Facebook: nová fotogalerie a další novinky

Témata článku: Hardware, Počítače, Atom, Maximální vytížení, Dodávaný adaptér, Multimediální centra recenze, Mini počítač, Chybějící čtečka, Televize s internetem a wifi, SAP, Physx, Mini PC, A net, Černý design, Malý rozměr, Malá hmotnost, Výběr těchto, Jediná frekvence, Nízké rozlišení, Netbooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11