ATM versus Gigabit Ethernet technologie

Zajímavé výsledky průzkumu mezi správci podnikových sítí za Velkou louží.
ATM technologie je spojově orientovaná technologie využívající virtuálního spojení. Zvykli jsme si ji vnímat hlavně jako silného soupeře Gigabit Ethernetu v souboji o získání statutu standardu pro prostředek, který dovolí integrovat sítě LAN a WAN. Jak tento boj za uživatele v současnosti vypadá ve Spojených státech?

Časopis Network Magazine pořádal on-line průzkum mezi správci podnikových sítí ve Spojených státech a tady jsou výsledky: První otázka pro respondenty byla, jak hodlají v příštích 12 měsících zvýšit výkon své sítě. 53 % respondentů plánuje rozšířit či upgradovat svou síť na přepínaný Ethernet, 11 % respondentů bude upgradovat na Gigabit Ethernet a 14 %, tedy více než pro Gigabit(!), se přihlásila k přechodu své sítě na ATM. Upgrade páteřní sítě má v plánu 60 % dotázaných. Z těchto respondentů 35 % vyzkouší ATM, Gigabit Ethernet (22 % respondentů) byl těsně překonán Fast Ethernetem, na který chce povýšit 24 % respondentů. Přesně 15 % dotázaných hodlá své IP pakety tlačit přes SONET. Páteřní technologie, která má být nejčastěji nahrazena, je FDDI (25 %), následuje Fast Ethernet (24 %) a pouze 7 % respondentů chce ATM po předchozích zkušenostech nahradit jiným osvědčeným protokolem. Poslední otázka Network Magazine byla přímo na ATM. 11 % respondentů už neuvažují o ATM po předchozích zkušenostech, 44 % neví (nikdy nevyzkoušelo) a 40 % ji hodlá někdy v budoucnu zavést. Další pohled respondentů na ATM (Otázky: Proč má ATM budoucnost ve vaší firmě a Argumenty proti ATM) ukazují obrázky.

Živě komentuje: oba protokoly ATM i Gigabit Ethernet mají za sebou dlouhý vývoj. Jde v podstatě o boj mezi spojově a nespojově orientovanými protokoly v počítačových sítích, kde v LAN zatím vyhrávaly nespojově orientované technologie (Ethernet) a v páteřních sítích spojově orientované (X.25, Frame Relay, ISDN). Teď se mají sítě sjednotit a ATM a Gigabit Ethernet stojí proti sobě. Argumenty na straně zastánců jednotlivých technologií (ATM Forum a Aliance pro Gigabitový Ethernet - a je to vidět i z výsledků průzkumu) jsou jasné a neměnné. ATM: třída služby QoS (kvalita poskytovaných služeb) a Gigabit Ethernet : láce a rychlost přechodu ze stávajících Ethernet protokolů.

Podle mého názoru v tomto souboji zvítězí krátkodobě cena, tedy Gigabit Ethernet. Protože ale tato technologie nemá už kam jít (i když vzpomeňme na kdysi vyhlašovanou hranici frekvence procesorů, za kterou se už podle dřívějších názorů nedalo také jít) bude nahrazena jinou technologií. Jestli to bude ATM, to ukáže čas.

Diskuze (3) Další článek: Správa sítě z klienta

Témata článku: Technika, Ethernet, Fast, ATM, Dotázaný uživatel, Spojené státy, Sonet, Technolog, Gigabit, Relay, Gigabitový ethernet, ETH, Silný argument


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky