Atlas.cz testovaný na lidech

Ani Atlas.cz z velké portálové trojky nechce zůstat pozadu a drží se hesla, že na jaře všechno kvete, pučí a představuje nové koncepce a služby – tedy alespoň u našich portálů. Pojďme se podrobněji podívat, jaká jarní vylepšení pro své uživatele připravil právě český Atlas.
Na jaro letošního roku nachystaly naše portály velké změny. Někdo přichází s kosmetickými úpravami, jiný dost zásadním způsobem nabourává svou koncepci. Všechny tyto změny mají za cíl jediné – přilákat na portál nové uživatele. Představitelům naší velké trojky a i důvtipnějším čtenářům je jasné, že pokud se objeví nabídka internetu za paušál (případně internet výrazným způsobem zlevní), dostanou se k tomuto médiu další masy lidí, kteří informační fenomén doposud opomíjeli. A snahou každého portálu je, aby se na tento příval nových uživatelů dobře připravil a měl jim co nabídnout. Zpravidla totiž platí, že uživatel se jen těžko loučí s portálem, který používal jako vstupní bránu do internetu poprvé.

Základní úpravy se u všech portálů nesou v duchu následujících tří bodů:

  • zpřehlednění – přehledná úvodní stránka je základ. Navigace musí být v maximální možné míře přehledná, desítky odkazů z jedné stránky jsou v dnešní době přežitkem.
  • praktičnost – všechny důležité služby musí být na dosah a snadno přístupné
  • koncentrace informací – portál už dnes není jenom katalog, fulltext, email a chat. Pravý portál je vytvořen spojením mnoha rozličných informačních celků pod jednu střechu. Zpravidla tak dnešní portály obsahují nabídku realit, autobazarů apod. Tyto aktivity portál běžně nevytváří sám, ale spolupracuje na jejich provozu s vybraným partnerem.

Atlas, patrně jako jediný český portál, využil při vývoji nové verze homepage user testing. To znamená, že na nové verzi homepage se podíleli řadoví uživatelé, od kterých Atlas sbíral názory na uspořádání prvků na titulní straně, ale i jiné informace.

Podle Alexandry Gjurićové se na testování nové titulní strany Atlasu podílelo 20 testerů z řad laiků, ale i pokročilých uživatelů, přičemž se jednalo o lidi s různými zkušenostmi a mírou vzdělání. Tato testovací skupina měla následující úkol:

  • vybrat ze 4 různých návrhů titulní strany a rozhodnout, který z nich je nejlepší
  • na slepé mapě (rozostřený obrázek titulní strany) ukázat, kde by měly být jednotlivé služby.

Podle vyjádření zástupců Atlasu právě slepá mapa přinesla překvapující výsledky, kdy se na základě reakcí testerů do finální podoby nové homepage nedostaly některé z původně zamýšlených návrhů.

Ačkoliv se 20 testerů může zdát jako relativně velmi malá skupina, je nutno si uvědomit, že se jednalo o náhodně vybrané jedince, kteří v průměru zhruba odpovídali reálné populaci.

Zajímavé jsou i výsledky, ke kterým testování vedlo:

  • přihlašování do mailu musí být vpravo nahoře. Tam je maximálně žádáno.
  • jednotlivé prvky na stránce je třeba zřetelně oddělit – graficky i názvy
  • většina uživatelů chce jednoduchou a přehlednou HP, ve které se budou pohybovat intuitivně. Někteří chtějí nadstandardní služby.
  • preference sofistikované jednoduchosti.

Druhou jarní změnou Atlasu je řazení odkazů v katalogu podle jejich kvality. Od konce května nejsou odkazy v sekcích katalogu řazeny abecedně, ale podle tzv. kvality, která je zobrazena pomocí stupnice 8 sloupečků. Čím více sloupečků, tím by měl být odkazovaný web kvalitnější. V praxi je hodnocení postaveno na Jyxoranku, který pracuje s předpokladem, že hojně odkazované stránky v Internetu jsou zároveň i kvalitní. Osobně jsem tuto změnu velmi přivítal. Ne proto, že na prvních deseti místech jsou servery, které znám, ale proto, že na třetí a dalších stránkách jsou servery, které neznám, ale které jsou ještě stále dostatečně zajímavé na to, abych se s nimi blíže seznámil a případně je zařadil do bookmarku. To při dřívějším způsobu řazení nebylo možné.

Je jasné, že po zbytek letošního roku a ve zvýšené míře i po celý příští rok budeme svědky tvrdého boje o každé procento podílu na trhu. Stále totiž převládá názor, že náš trh je dost velký pro dva portály a ten třetí se bude muset spokojit se skromnější pozicí.

Diskuze (16) Další článek: Nový MP3 přehrávač na CD od iRiver

Témata článku: Internet, Nadstandardní kvalita, Testovací skupina, Tester, Velká trojka, Atlas, Třetí strana, Velká změna, Nová mapa, Nová změna, Jediný způsob, Nový způsob, Jednoduché uspořádání, Nové přihlašování, Jednotlivé prvky


Určitě si přečtěte

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku