Atlas.cz testovaný na lidech

Ani Atlas.cz z velké portálové trojky nechce zůstat pozadu a drží se hesla, že na jaře všechno kvete, pučí a představuje nové koncepce a služby – tedy alespoň u našich portálů. Pojďme se podrobněji podívat, jaká jarní vylepšení pro své uživatele připravil právě český Atlas.
Na jaro letošního roku nachystaly naše portály velké změny. Někdo přichází s kosmetickými úpravami, jiný dost zásadním způsobem nabourává svou koncepci. Všechny tyto změny mají za cíl jediné – přilákat na portál nové uživatele. Představitelům naší velké trojky a i důvtipnějším čtenářům je jasné, že pokud se objeví nabídka internetu za paušál (případně internet výrazným způsobem zlevní), dostanou se k tomuto médiu další masy lidí, kteří informační fenomén doposud opomíjeli. A snahou každého portálu je, aby se na tento příval nových uživatelů dobře připravil a měl jim co nabídnout. Zpravidla totiž platí, že uživatel se jen těžko loučí s portálem, který používal jako vstupní bránu do internetu poprvé.

Základní úpravy se u všech portálů nesou v duchu následujících tří bodů:

  • zpřehlednění – přehledná úvodní stránka je základ. Navigace musí být v maximální možné míře přehledná, desítky odkazů z jedné stránky jsou v dnešní době přežitkem.
  • praktičnost – všechny důležité služby musí být na dosah a snadno přístupné
  • koncentrace informací – portál už dnes není jenom katalog, fulltext, email a chat. Pravý portál je vytvořen spojením mnoha rozličných informačních celků pod jednu střechu. Zpravidla tak dnešní portály obsahují nabídku realit, autobazarů apod. Tyto aktivity portál běžně nevytváří sám, ale spolupracuje na jejich provozu s vybraným partnerem.

Atlas, patrně jako jediný český portál, využil při vývoji nové verze homepage user testing. To znamená, že na nové verzi homepage se podíleli řadoví uživatelé, od kterých Atlas sbíral názory na uspořádání prvků na titulní straně, ale i jiné informace.

Podle Alexandry Gjurićové se na testování nové titulní strany Atlasu podílelo 20 testerů z řad laiků, ale i pokročilých uživatelů, přičemž se jednalo o lidi s různými zkušenostmi a mírou vzdělání. Tato testovací skupina měla následující úkol:

  • vybrat ze 4 různých návrhů titulní strany a rozhodnout, který z nich je nejlepší
  • na slepé mapě (rozostřený obrázek titulní strany) ukázat, kde by měly být jednotlivé služby.

Podle vyjádření zástupců Atlasu právě slepá mapa přinesla překvapující výsledky, kdy se na základě reakcí testerů do finální podoby nové homepage nedostaly některé z původně zamýšlených návrhů.

Ačkoliv se 20 testerů může zdát jako relativně velmi malá skupina, je nutno si uvědomit, že se jednalo o náhodně vybrané jedince, kteří v průměru zhruba odpovídali reálné populaci.

Zajímavé jsou i výsledky, ke kterým testování vedlo:

  • přihlašování do mailu musí být vpravo nahoře. Tam je maximálně žádáno.
  • jednotlivé prvky na stránce je třeba zřetelně oddělit – graficky i názvy
  • většina uživatelů chce jednoduchou a přehlednou HP, ve které se budou pohybovat intuitivně. Někteří chtějí nadstandardní služby.
  • preference sofistikované jednoduchosti.

Druhou jarní změnou Atlasu je řazení odkazů v katalogu podle jejich kvality. Od konce května nejsou odkazy v sekcích katalogu řazeny abecedně, ale podle tzv. kvality, která je zobrazena pomocí stupnice 8 sloupečků. Čím více sloupečků, tím by měl být odkazovaný web kvalitnější. V praxi je hodnocení postaveno na Jyxoranku, který pracuje s předpokladem, že hojně odkazované stránky v Internetu jsou zároveň i kvalitní. Osobně jsem tuto změnu velmi přivítal. Ne proto, že na prvních deseti místech jsou servery, které znám, ale proto, že na třetí a dalších stránkách jsou servery, které neznám, ale které jsou ještě stále dostatečně zajímavé na to, abych se s nimi blíže seznámil a případně je zařadil do bookmarku. To při dřívějším způsobu řazení nebylo možné.

Je jasné, že po zbytek letošního roku a ve zvýšené míře i po celý příští rok budeme svědky tvrdého boje o každé procento podílu na trhu. Stále totiž převládá názor, že náš trh je dost velký pro dva portály a ten třetí se bude muset spokojit se skromnější pozicí.

Diskuze (16) Další článek: Nový MP3 přehrávač na CD od iRiver

Témata článku: Internet, Testovací skupina, Jednotlivé prvky, Tester, Třetí strana, Jednoduché uspořádání, Nová mapa, Velká trojka, Nadstandardní kvalita, Jediný způsob, Nové přihlašování, Nová změna, Velká změna, Nový způsob, Atlas


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji