ATI vrací úder: Radeon 8500

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Už se zdálo, že ATI přestává rychlému tempu nVidie stačit. Ale opak se stal pravdou. ATI uvádí svůj nejrychleší, nejvyspější a technologicky nejvíc nadopovaný čip ve své historii. Jeho jméno zní Radeon 8500. Nic neříká? Je to přece náš starý známý, již dlouho ohlašovaný Radeon 2 ! Dokáže tento brouček s 60 milióny tranzistory svrhnout z pomyslného grafického trůnu GeForce 3? Pojďme se na něj podívat blíž ...
ATI vrací úder: Radeon 8500
Kapitoly článku

Mnohými zatracovaná ATI byla dlouhou dobu největším výrobcem karet na světe. To vše však skončilo nástupem firmy nVidia, která během posledních pěti let svým agresivním marketingem a velmi kvalitními grafickými čipy si vybudovala dominantní pozici na trhu. V dnešní době má firma nVidia již 54 % světového trhu s grafickými čipy, na ATI zbylo pouhých 27 % (a Matrox směšných 6 %), a to jen díky Radeonu, protože v posledním roce kdy se prodává se zvedl podíl ATI o 7 %.

Radeon je jedna z nejlepších věcí, které kdy ATI udělala. Je velmi technologicky vyspělý a ve vysokých rozlišení je dokonce rychlejší než jeho přímý konkurent GeForce 2 GTS, ale největší prohra Radeonu způsobil právě marketing. Sice byl ATI Radeon vypuštěn v době GeForce 2, ale na trh se dostal až několik měsíců později, kdy už na světě byli takové karty jako je GeForce 2 Ultra, které odkázalo Radeona do patřičných mezí. Ale tak i tak. Radeon byl nejnebezečnější konkurentem GeForcek (Kyro se snaží, ale ATI je holt větší zvíře). Situace ATI se začala zhoršovat uvedením GeForce 3, kdy v době uvedení tohoto revolučního čipu od nVidie neměla k dispozici svoji protiváhu. Dlouze se o ni sice špitalo, ale kde nic tu nic. Až nyní - firma ATI ohlašuje svůj zbrusu nový Radeon 8500 (jádro R200) a "levnou"  verzi Radeon 7500 (jádro RV200).

Radeon 8500

ATI odvedlo na novém Radeonu obrovský kus práce. Jeho nejnovější grafický čip je v současnosti nejkomplexnější integrovaný obvod v počítačích řady PC. Jádro tohoto "drobečka" je složeno z 60 miliónů tranzistorů (to je o 3 milióny víc než v GeForce 3 a o 18 miliónů více než má v sobě Intel Pentium 4) a je vyrobeno "poměrně" pokročilou 0,15 mikron technologií. Jádro je taktováno na úctyhodných 250 MHz a paměti pracují na taktu 275 MHz (samozřejmě v režimu DDR, takže efektivně to je 550 MHz) - konkrétně se jedná o 3,6 ns DDR paměti od firmy Hyunday (paměti od GeForce 3 pracují na taktu 240 MHz a jsou 3,8 ns). Z důvodu těchto kvalitních pamětí a 128-bit datové šířce se datová propustnost pamětí zvýšila na 8,8 GB/s (7,3 GB/s u GeForce 3), která díky tzv. data prefetch (tzv. načítání dat dopředu - známe u P4) a HyperZ II technologii teoreticky vystoupá na "dech beroucích" 12 GB/s (takovou propustnost má např. sběrnice L2 cache u Athlona). Jádro Radeona 8500 obsahuje 4 pipelines po 6 textůrovacích jednotkách, což dovoluje nanést až 6 textur v jednom hodinovém taktu (GeForce 3 dokáže nanést v jednou taktu jen 4 textury). Z hlediska "hrubého" teoretického výkonu - nový Radeon dokáže v jedné sekundě nanést miliardu pixelů (neboli 2 miliardy texelů) a zpracovat 62,5 miliónů trojúhelníku.

Z technologického hlediska se opravdu jedná o tzv. GeForce 3 killera. John Carmack při ohlášení ATI Radeona 8500 uvedl, že na této kartě pojede jeho nový Doom 3 dvakrát tak rychleji než na GeForce 3. Ale to všechno ukáže čas. Zatím zde máme asi nejvýkonnější grafický čip současnosti, který v mnoha ohledech předčí GeForce 3. Největší výhodou ATI se však zdá něco jiného než je výpočetní síla Radeonu, ale velká záplava nových technologií, které může GeForce 3 jenom závidět.

Radeon 7500 

Sice by se mohlo zdát, že má stejné jádro jako nový Radeonem 8500, ale není tomu tak. Radeon 7500 vychází ze starého dobrého Radeona na kterém je proveden velmi intenzivní "tuning". Jádro je vyráběno 0,15 mikron technologií, to dovoluje zvednou frekvenci až na 270 MHz (což je dokonce víc než Radeon 8500) a paměť pracují na běžné frekvenci 230 MHz (ta je shodná s GeForce 3 - jedná se o 3,8 ns paměti). Z hlediska nových technologií nepřináší nic nového, je to pořád ten starý dobrý Radeon se všemi jeho "features". Podle mého názoru tento grafický čip bude velmi dobrá konkurence k GeForce 3 MX i k starším GeForce 2 GTS a Pro.

 

Témata článku: Video, Renomovaný výrobce, Teoretická propustnost, Tuning, Nový čip, Doom, Nejdražší část, Výpočetní síla, Ati Radeon, Firma, Hidden, Dobrá konkurence, Half Life, Half Life 2, Radeon, Kvalitní čip, Wonder, První firma, Charisma, GeForce, Doom 3, Stín, Lighting, Killer

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 235

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje