ATI TV Wonder: plíživá revoluce

19. března 2000
Magické prkno SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Firma ATI použila pro svůj poslední tuner na evropském trhu zajímavou strategii: výrobek byl ohlášen již v květnu loňského roku a dlouhé čekání uživatelů tak vzbudilo značnou reklamu skoro zadarmo. Po několikaměsíčním očekávání se tedy konečně tuner objevil na českém trhu.
Petr Švéda: Firma ATI použila pro svůj poslední tuner na evropském trhu zajímavou strategii: výrobek byl ohlášen již v květnu loňského roku a dlouhé čekání uživatelů tak vzbudilo značnou reklamu skoro zadarmo. Po několikaměsíčním očekávání se tedy konečně tuner objevil na českém trhu. Duch strašící v cenících řady firem se zhmotnil.

Nafouklá bublina, nebo zázrak?
Nenápadná karta PCI průměrné velikosti obsahuje televizní tuner s podporou 125 kanálů (pro kabelovou televizi; z antény zvládá pouhých 70 kanálů), audio a video vstupy (jak pro kompozitní, tak i stereo signál) a audio výstup. Samozřejmostí je libovolná velikost okna a zvětšení obrazu na celou obrazovku. Navíc možné si zvětšit libovolnou část obrazu nebo použít televizní signál jako pozadí na ploše!

Karta zpracovává videosignál a digitalizované video přenáší za pomoci přímého přístupu do paměti po PCI sběrnici do paměti kompatibilní grafické karty na sběrnici PCI či AGP (jediný požadavek na grafickou kartu zní prostě – overlay support). Zaručená je podpora pro karty s čipy řady Rage, z ostatních výrobců pak nVidia Riva (128 a TNT), 3Dfx Voodoo Banshee, S3 Virge a Savage 3D.

Ach, ta dokumentace!
Televizní karta byla testována s grafickou kartou Matrox Millenium G200 AGP. Instalace spočívala v zasunutí karty do PCI slotu a propojení se zvukovou kartou. Ocenění si zaslouží možnost interního propojení karty prostřednictvím audio kabelu. Obvyklý postup externího propojení zvukového výstupu tuneru se vstupem zvukové karty je také možný. Celý postup je jasně popsán v instalační příručce – ani jeden ze sedmi jazyků však není čeština.

Instalace programů začíná nadějně v češtině, ale po chvíli je vše opět anglické (včetně celého programového vybavení karty). Dokumentace ke kartě je v elektronické podobě, ale spíše odpovídá severoamerické verzi produktu. To se firma ATI příliš nevyznamenala …

Hračka s dobrým obrazem a zvukem
Náhledy jednotlivých televizních by si zasloužily mírně upravit a jako běžný uživatel jsem postrádal možnost úprav frekvencí kanálů. K dokonalému komfortu by na cédéčku také mohl být nějaký program pro práci s formátem MPEG. Vždyť k dispozici je řada sharewarových programů …

Ale není třeba propadat panice. Tuner bez problémů dekóduje český zvuk a přitom na něm nejsou žádné viditelné hardwarové úpravy od výrobce.

Velkou pochvalu si také zaslouží velmi dobré programové vybavení. Lze nastavit hesla pro zamykání kanálů, je možné ukládat video ve formátu MPEG-1, lze si nastavit automatické nahrávání či spuštění televize v určitý časový okamžik, teletext je velmi slušně propracován a lze v něm dokonce i vyhledávat! Shrnuto pár slovy – velmi pěkná hračka s dobrým obrazem a zvukem.

ATI TV Wonder
Výrobce: ATI Europe,
Oberhaching, Německo
Telefon: +49 (89) 66 51 50
Cena: 2 340 Kč bez DPH
2 850 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: televizní tuner se 125 kanály, teletext, vstupy kompozitní video a S-VHS, audio vstup a výstup
Diskuze (17) Další článek: Magické prkno

Témata článku: Video, TNT, Voodoo, Dlouhá záruka, Zvukový kanál, Pochvala, Wonder, Teletext, Teletext České televize, Televize program, AT & T, Savage, Hračky, Panic, TV +, Tunery, Revoluce, Interní propojení, Riva, Banshee, ATI


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5