ATI Radeon R600 - první fotografie jsou na světě, spekuluje se dál

Po půl roce odkládání z měsíce na měsíc to zní až neuvěřitelně, ale jak se zdá, dubnové uvedení grafických karet s čipem R600 a termín oficiálního představení nové generace grafických karet od ATI na 11-13. března by mohl být definitivně poslední. Přes víkend se objevily nejen nové fotografie karet s R600, ale i další informace, mimo jiné i o chystaných RV610 a RV630 pro střední a nižší třídu.

Původně plánovaný listopad až prosinec roku 2006 (o kterém se na Živě poprvé mluvilo v červnu roku 2005) se tedy nepodařilo zdaleka dodržet. I listopadové zprávy předpokládající uvedení na začátku roku 2007 vzaly za své.

S Novým rokem se zvedla vlna zájmu o výsledky testů, které zveřejnil čerstvě a jak se z aktivity zdá, za jediným účelem založený server level505.com. V několika grafech na neodladěných ovladačích Radeon R600 poráží, v některých testech s velkým náskokem, současné nejvýkonnější řešení na trhu, grafickou kartu GeForce 8800 GTX od Nvidie.

 

Klepněte pro větší obrázek

O pravdivosti těchto testů se dosud vedou spory – výkon známých grafických karet se totiž od „zelených“ výsledků v testu liší. A jiné neoficiální grafy zatím neexistují. Různé zdroje, které se mohly s Radeony dostat do styku, ale tvrdí, že výsledky ATI R600 odpovídají tomu, co vědí.

Spolu s těmito grafy se objevil další „zaručený“ termín uvedení, totiž 27. ledna. Vzhledem k tomu, že první podrobnější neoficiální výsledky testů se obvykle objevují tak čtrnáct dní až tři týdny před odtajněním podobných novinek, vypadal nový termín už docela věrohodně.

S testem se objevila i první podrobnější specifikace R600 – jádro se 64 unifikovanými shadery, 32 TMU a 16 ROP, GDDR3 pamětmi na 900 MHz, podporou 1GB paměti a spotřebou 230 W ve špičce.

Devátého ledna se na serveru VR-Zone objevila spolu s renderovaným obrázkem zpráva, že vzorky karet budou 28. února k dispozici výrobcům a tisku a AMD bude dál tvrdě pracovat na na tom, aby vše stihla do Cebitu.

Klepněte pro větší obrázek

S výjimkou nejrůznějších možných specifikací nových karet se neobjevily žádné nové testy, snad jen dohady o tom, zda bude R600 představený na březnovém Cebitu.

Na začátku února přišla další smutná zpráva, totiž, že ATI sice předvede svou novinku v březnu, ale do prodeje se dostane až někdy v průběhu dubna. Nejedná se ale o žádnou oficiální informaci od AMD. O měsíc později se pak mají objevit grafické karty střední a nižší třídy s novými čipy R630 a R610.

Poslední zprávy týkající se uvedení R600 se objevily druhého února – termín představení novinářské veřejnosti byl stanovený na 11.-13. března (tedy ještě před Cebitem, který se koná 15.-21. března). V Amsterdamu se mají sejít na dvě stovky novinářů z pětačtyřiceti zemí.

Během tohoto pátku se na serveru overclockers.com konečně objevily první amatérské, rozmazané a zašuměné fotografie karet s Radeonem R600. Určitě jde o silnou morální vzpruhu pro zajisté už zoufalé davy příznivců ATI.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Co to znamená je jasné – vše je na dobré cestě, a pokud se nepřihodí něco naprosto neočekávaného, karta bude venku co nevidět. Karta má dvojici přídavných PCI-E napájecích konektorů, objevují se fotografie, na kterých je jeden z nich osmipinový, ale také fotografie se dvěma šestipinovými.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrovské rozměry karty dělá především zvolený systém chlazení – dlouhý pasiv s měděnými plátky se čtveřicí heat-pipe se táhne přes celou kartu a ventilátor je umístěný až za kartou. Větší vyzařovací plocha dovolí použít pomalejší a tím pádem tišší ventilátor. Fotografie nálepky ale dává prostor k dalším spekulacím – odběr 2 A je pro větráček na grafické kartě nezvykle mnoho a pokud by byl možný výkon ventilátoru využitý naplno, není se nač těšit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tato varianta chlazení má být ale pouze pro OEM odběratele a měla by se tak dostat jen do hotových sestav. Pro koncové zákazníky se objeví o něco hlučnější a pomalejší varianta karty s klasickými (alespoň u high-endu) rozměry.

R600 by se měl vyrábět ve třech základních verzích označených přídomkem XT a XTX a XL. Spotřeba největší 12,4" OEM karty (31,5 cm i s chladičem) má ve špičce dosahovat až 270 W, standardní 9,5" (24 cm) varianta pak 240 W – v obou případech půjde o model XTX s 1 GB DDR4 paměti.

Na obrázku je srovnání velikosti OEM karty s Nvidia GeForce 7900 GS a Radeonem X1300 XT:

Klepněte pro větší obrázek

Levnější verze R600XT s 512 MB DDR3 paměti bude mít stejné rozměry i spotřebu jako menší model XTX – tedy 240 W.

Poslední model R600XL se pak má objevit o něco později, bližší informace zdroj neuvádí.

Přes víkend se objevila i další zpráva o kartách střední a nižší třídy. Obě grafická jádra RV610 a RV630 by se měla vyrábět 65nm výrobním procesem. RV610 má mít 64bitovou šířku paměťové sběrnice, vyrábět se má ve verzích s RV610LE s DDR2 a RV610PRO s DDR3 pamětmi. Verze LE má mít spotřebu 25 W, RV610PRO pak 35 W.

Střední třída RV630, tedy pro většinu lidí nejatraktivnější modely, mají mít 128bitovou sběrnici a osazovat se budou třemi druhy pamětí, DDR4, DDR3 a DDR2. Spotřeba pak má být 128 W, 93 W a 75 W – nesouvisí pochopitelně jen s použitými pamětmi, ale také odlišně výkonnými jádry.

Nad přesnými specifikacemi R600 asi nemá význam filozofovat – od loňského roku se vyrojilo tolik nejrůznějších tabulek, přehledů a zpráv, že bychom se do těch správných trefovali jen stěží. Vše se definitivně ukáže, až AMD představí nové karty veřejnosti. Zbývá už jen necelý měsíc.

Diskuze (19) Další článek: Chyba rozšíření Firefoxu

Témata článku: Fotky, Fotografování, Smutná zpráva, Fotograf, Svět, Střední třída, Test paměti, První fotografie, Heat, Nejvýkonnější dvojice, Neoficiální verze, Fotografie


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?