ATi RADEON aneb sága jedné rodinky

Testcentrum Pokud začínáte ztrácet přehled v jednotlivých typech karet z rodiny ATi Radeon, máme tu pro vás sepsanou historii celé jejich desktopové legie, včetně srovnání rozdílů jednotlivých generací.
Kapitoly článku

Letopočet civilizace Radeonů započal v dubnu roku 2000 ohlášením první karty nazvané prostě ATi Radeon. Tento název se vžil a provází kanadskou firmu ATi až do dnešních dnů.

Radeon 64MB DDR...

... byl prvním čipem, který představoval jakousi vlaštovku ohrožující  pomyslný 3D Olymp střežený nVidií a její tehdejší vlajkovou lodí v podobě GeForce2 GTS. Ačkoliv již předtím měla ATi největší podíl na trhu grafických karet (z nemalé části díky svým mobilním řešením), v main-streamu zaostávala. Až s nástupem této karty se stává Radeon řešením i pro hardcore herní nadšence požadující maximální výkon. Pomohli mu v tom jeho nové funkce zahrnuté v tzv. Charisma Enginu a také HyperZ (pokročilá kompresní technologie umožňující menší ztrátu výkonu při operacích používajících Z-buffer). Ač zaostával při vykreslování scén v 16bitové barevné hloubce, ve 32bitových aplikacích byl jeho výkon srovnatelný a ve vyšších rozlišeních stejné barevné hloubky dokonce větší, než nejvýkonnější karty nVidie (GeForce2 GTS).

Největší slabinou čipů ATi tak zůstaly i nadále ovladače, které ani půl roce od vydání nefungovali bezproblémově a hlavně systém Windows 2000 si s obrazem vycházejícím z těchto karet dovedl mnohdy nehezky pohrát.

Na konci léta 2000 ATi vydala dvě odlehčené verze grafických karet - Radeon 32 MB DDR a Radeon 32 MB SDRAM. Tyto karty disponovaly čipy Radeon se sníženým taktem z původních 183 MHz na 166MHz (praktické testy vyrobených karet ukázali dokonce ještě nižší hodnotu a to ≈160 MHz). Tyto karty měli zaútočit na mainstreamové pozice, které v té době s přehledem držely karty osazené čipy GeForce2MX a GeForce 256. Ovšem ani tyto karty nemohli přes srovnatelný výkon a lepší funkce, vzhledem ke svým nekvalitním ovladačům s čipy od nVidie soupeřit.

Radeon 7000 (VE)

Koncem března 2001 začala ATi dodávat další přírůstek „takové normální rodinky“. Oproti dvěma rendrovacím pipelines původního Radeonu má pouze jednu se třemi texturovacími jednotkami a také chybí T&L engine, což je pro výkon ve hrách citelná ztráta. Karta dále nabízí sekundární RAMDAC převodník pro analogové monitory. Těmito řešeními se ATi snažila snížit výrobní náklady na minimum a nabídnout moderní řešení pro mainstream zaměřené na podporu dvou monitorů u nVidie zvanou Twinview, u ATi pak Hydravision. Nutno říci, že systém ATi byl po všech stránkách lepší, než obdobná řešení pro podporu dvou monitorů od Matroxu či nVidie.

Celkový poměr cena/výkon Radeonu VE v porovnání s jeho rivalem GeForce2 MX byl podobný jako u dvojice Radeon 64 MB a GeForce2 GTS - jen s většími rozdíly. ATi ještě více propadla v nižších rozlišeních a 16bitové barevné hloubce, aby ve vyšších rozlišeních a 32bitech svého rivala doháněla. Postupem času se však díky novým ovladačům nVidie zvětšil výkonnostní rozdíl v neprospěch Radeonu VE. Díky technologii Video Immersion pro kvalitní hardwarové přehrávání DVD se Radeon VE snažil upoutat také multimediálně zaměřené zákazníky, když už se mu to nepodařilo 3D výkonem.

Radeon 7200

V srdci těchto karet tluče narozdíl od Radeonu 7000 starý dobrý Radeon včetně T&L enginu a s neztenčeným počtem celých dvou pipelines. Po uvedení nových produktů byl tento čip přejmenován, aby lépe zapadl do nové produktové řady. Karty osazené tímto čipem navíc obsahují podporu pro výstup na více monitorů (Hydravision). Na druhou stranu je Radeon 7200 ochuzen o VIVO (Video In, Video Out). Byť tento čip dosahoval o 10 – 20 % nižších výsledků oproti GeForce2 GTS (v závislosti na zrovna vydaných ovladačích), snažil se oslovit herní nadšence nižší cenou.

Radeon 7500 (RV200)

V září loňského roku se na trhu objevily karty s čipem RV200, který díky nové 0,15mikronové výrobní technologii mohl pracovat na vyšších frekvencích. Protože řešení disponuje pouze dvěma pipelines jednotkami, ztrácí jako tradičně oproti svým konkurentům od nVidie (GeForce2 Pro a Ti) v 16 bitových hloubkách, ovšem ve vysokých rozlišeních (1280×1024 a vyšší) v 32bitech má tato grafická karta citelnou převahu. Čip RV200 je v podstatě původní Radeon vyráběný 0,15 mikronovou technologií a doplněný o funkce Radeonu VE jako schopnost zobrazování na dva monitory tzv. Hydravision, HW podpora přehrávání DVD atd. Jediný podstatný rozdíl je tedy ve frekvenci samotného jádra, která je 290 MHz. Tuto frekvenci má však jen retail balení karty vyráběné přímo samotnou ATi. OEM verze vyráběné partnerskými firmami disponují jádrem taktovaným většinou na 270 MHz. Karty Radeon 7500 měli rovněž to štěstí, že dostaly do vínku od vývojářů ATi relativně bezproblémové ovladače (alespoň v porovnání s jejich předchůdci).

Radeon 7500 LE

Jako poslední ze „sedmitisícové“ řady se objevil Radeon 7500 LE, což je v podstatě podtaktovaná varianta původního Radeonu 7500. Výrobní partneři ATi ji vyráběli a dodávali v několika variantách s různými velikostmi i typy pamětí. Tento typ karty se na trhu objevil zčista jasna a ATi nikdy nevydala žádné tiskové prohlášení týkající se uvedení karet s tímto čipem. Nicméně přesto se tyto karty staly populární, a to hlavně díky své nižší ceně, které využilo mnoho společností zabývajících se montáží a prodejem kompletních sestav. Možná i proto, že se tyto karty používali hlavně pro osazování do kompletních počítačů a samostatně se moc neprodávali, hledaji se podrobné informace o specifikacích jen velice těžce.

Technické specifikace (Radeon, 7000, 7200, 7500, 7500 LE)

Klepněte pro větší obrázek
 

Témata článku: Video, Jed, Herní monitor, 3d televizory, Snížený takt, Největší kus, Soho, Ati Radeon, Standardní verze, Dálkový ovladač, Tunery, Pentium MMX, Jediná frekvence, Opravný patch, Výrobní jádro, Charisma, Tehdejší doba, Soap, Srovnatelná technologie, Barevná varianta, Herní monitory, Herní ovladač, TV Tuner, Dálkové ovladače, Instalovaný ovladač


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku