ATI Radeon 9700: první místo zajištěno

ATI představila nejnovější grafický čip Radeon 9700 s dřívějším kódovým označením R300 a zašlapala s ním nejvýkonnější GeForce po krk do země. Další novinka Radeon 9000 pak jde po krku GeForce 4 MX.
Když byla před pár týdny představena Parhelia od Matroxu, všichni ocenili bohatou soupisku vlastností a tolerovali slabší výkon v současných hrách. ATI nyní s Radeonem 9700 ukazuje, že bohatší soupiska vlastností může znamenat současně razantní zvýšení výkonu.

ATI má s představováním novinek tak trochu smůlu. Vždy nadšeně předvede novou grafiku, aby ji vzápětí Nvidia zchladila buď vlastní novou grafikou nebo jen vylepšenými ovladači. Vždy se měřil výkonnostní náskok ATI jen na několik dnů, nyní to mohou být měsíce a navíc je tu i šance, že bude ATI dominovat během lukrativní předvánoční sezóny.

Radeon 9700 plně podporuje DirectX 9 a AGP 8x, obsahuje na procesoru zhruba 110 miliónů tranzistorů (tedy více než dosavadní špička Parhelia) a i tak dosahuje pracovních frekvencí nad 300 MHz. Nvidia svou DirectX 9 kartu s označením NV30 zatím připravuje. Vyrábět by se měla 0,13mikronovou technologií, ale právě tato technologie se zatím ladí a tak je i současný plánovaný listopadový termín ohrožen možným skluzem do roku 2003. Radeon 9700 je na starší technologii 0,15mikronu, čímž se více zahřívá a má menší maximální pracovní frekvence, na druhou stranu tu je již nyní a může ATI přinášet finance již nyní. Kvůli staršímu jádru s vyšším počtem tranzistorů je ale Radeon 9700 značně hladový na napájení a tak opět jako již v historii u některých karet 3Dfx je na kartě konektor (jako pro napájení diskety, vidět je v pravém horním roku), na který se natvrdo připojí ještě napájení z vnitřku počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Radeon 9700 v kostce
0,15micron GPU
110+ milionů tranzistorů
8 pixel rendering kanálů, 1 texturovací jednotka na kanál umí 16 textur v jednom průchodu
4 programovatelné vertex shader kanály
256bitová DDR paměťová sběrnice
až 256MB paměti na kartě s taktem přes 300MHz (nejméně 19,2GB/s průchodnosti paměti)
AGP 8X podpora
Plná podpora DX9 Pixel a Vertex Shaderů
2x 400MHz RAMDACy pro CRT a jeden 165MHz TMDS pro digitální LCD panel, TV výstup až 1024×768

Radeon 9700 přináší několik vylepšení, z části jde o hrubý výkon (parametry v tabulce) z části o přidanou inteligenci. Zajímavou novinkou je možnost nasazení pixelshaderů na úpravy videa v reálném čase. Přehrávané video tak lze vylepšovat díky inteligenci 3D části. Lze třeba zvyšovat jeho kvalitu inteligentním vyhlazováním, odstraňováním šumu, nebo aplikovat efekty.

Zatím unikátní vlastností jsou operace s pixely v plovoucí řádové čárce, čímž se výrazně zvyšuje schopnost prokreslení detailů a dynamických změn obrazu. Tam, kde v současnosti mohou po některých efektech vypadat části obrazu například přesvíceně, je díky přesnosti plovoucí řádové čárky k dispozici ještě dost detailů. Nový Radeon navíc podporuje na výstupu stejně jako Parhelia 10bitové barvy, čímž jistí kvalitní barevné podání.

Srovnání se starším Radeonem a nejvýkonnější GeForce 4

Vlastnost Radeon 8500 GeForce4 Ti 4600 Radeon 9700
Technologie výroby 0,15 mikronu 0,15 mikronu 0,15 mikronu
AGP 4X 4X 8X
Průchodnost AGP 1 GB/s 1 GB/s 2 GB/s
Rozhraní paměti 128bit DDR 128bit DDR 256bit DDR
Průchodnost pamětí 8,8 GB/s 10,4 GB/s 20 GB/s
Maximum paměti 128 MB 128 MB 256 MB
Vertex Shadery 2 2 4
Pixel kanálů 4 4 8
Textur na jeden průchod 6 4 16
Rychlost transformací 69 milionů trojúhelníků/s 136 milionů trojúhelníků/s 325 milionů trojúhelníků/s
Pixel Fill Rate 1,1 GB/s 1,2 GB/s 2,6 GB/s
Fill Rate při anti-aliasingu 1,1 miliardy AA vzorků/s 4,8 miliardy AA vzorků/s 15,6 miliardy AA vzorků/s

Radeon 9700 bude oficiálně na trhu až koncem srpna, nicméně například Tom`s hardware, SharkyExtreme či Anandtech již přinesly vedle zevrubného popisu novinky i první testovací výsledky. Podrobnější je Anandtech, který má procentuální srovnání výkonu s GeForce 4 Ti 4600. Novinka ATI v těchto srovnáních válcuje GeForce prakticky ve všech testech běžně s 40 procentním náskokem, ve vysokých rozlišeních s antialiasingem je i dvakrát rychlejší než GeForce. A to i přes to, že není využitý potenciál podpory DirectX 9. DirectX 9 je zatím k dispozici jen v betaverzích bez existujících her. Koncem roku by se ale již mohly objevovat první hry.

Radeon 9700 přijde na trh koncem srpna za cenu 399 dolarů v 128 MB konfiguraci. Bude tedy na horním cenovém konci nabídky grafických karet za cenu podobnou, jako Parhelia. Ta je o poznání pomalejší, nabídka DirectX 9 tam není kompletní a AGP 8x není zatím k dispozici. Parhelia bude bodovat kvalitou zobrazení a surroundgamingem na 3 monitory.

Naopak do oblasti nejlevnějších grafických karet míří další novinka, Radeon 9000 a 9000 Pro. Tyto dvě varinaty se budou lišit jen frekvencí, Radeon 9000 bude mít takt 250MHz jádro / 200MHz DDR paměti a Radeon 9000 Pro 275MHz jádro / 275 MHz DDR paměti. Funkčností jsou Radeony 9000 plně srovnatelné s dřívějším Radeonem 8500, jedná se tedy o kartu s plnou podporou DirectX 8.1 Rozdílem proti Radeonu 8500 je odstranění jedné texturovací jednotky v každém pixel kanálu, čímž klesne výkon v některých hrách. Na druhou stranu je to pokles na úroveň GeForce 4 MX, o kterou jde především. Radeony 9000 jsou v řadě zveřejněných testů rychlejší než GeForce 4 MX za podobnou cenu a o to jde ATI především. Hardwarovou úpravou ATI zřejmě ušetří výrobní náklady a bude tak ještě na těchto nejlevnějších kartách profitovat. Radeon 9000 s 64MB DDR bude stát 109 dolarů a Radeon 9000 Pro s 64 MB bude za 149 dolarů. Předchozí Radeony 8500 se přestanou postupně vyrábět.

Diskuze (98) Další článek: Uvolnění finální verze OpenOffice.org 1.0 CZ

Témata článku: Hardware, Video, Digitální LCD, Directx 11, Vylepšený ovladač, Radeon, Horní strana, Vertex, ATI, Přehrávané video


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní