ATI představila Radeony 9800, 9600 a 9200

Ještě před CeBITem tu jsou hlavní slibované novinky, kterými ATI nahradí stávající řadu svých grafických karet.
Radeon 9800 je slibovanou ostrou variantou grafického procesoru s kódovým označením R350. R350 byl na internetu obecně označován jako GeForce FX killer, který si ATI pohodlně vytáhne z rukávu aby zlikvidovala i poslední zbytky náskoku Nvidie. Není to sice tak jednoznačné, ale pozorovatelné zlepšení tu je. R350 se obecně bral jen jako přetaktovaný R300 – základ Radeonu 9700 Pro. Přesto tu jsou i jiná vylepšení.

R350 je stále vyráběn starší 0,15mikronovou technologií, rychlost procesoru se zvedla z 325 MHz na 380 MHz a takt pamětí z 310 MHz na 340 MHz (680 MHz DDR). Díky tomu se zvedla rovněž teoretická propustnost pamětí z 19,8 GB/s na 21,8 GB/s. Novinky nejsou jen v rychlosti. R350 obsahuje novější verze HyperZ III+ (podpora dynamických stínů), o desetinku vyšší SmartShader 2.1 (F-buffer) a SmoothVision 2.1 (lepší výkon ve vyhlazovaných rozlišeních na 1024x768).

Zmiňovaný F-buffer je novinkou, která obchází omezení délky programátorského kódu pro obsluhu shaderů, kód může být libovolně dlouhý, protože dříve zpracovaná data mohou být opětovně zpracována další částí kódu shaderu. Odstraňuje to omezení na délku kódu shaderu, i když v dohledné budoucnosti nebude zřejmě tato vlastnost ve hrách využívána (současná délka bude dlouho stačit).

Klepněte pro větší obrázekČip R350 je připraven na rychlejší nové paměti DDR-II, tyto paměti se ale na kartách budou objevovat až v druhé půlce roku, zatím tam budou jen současné DDR-I. Spolu s novým čipem se změnila i deska grafické karty. Radeon 9800 Pro je o chloupek delší a obsahuje standardní velký napájecí konektor pro podpůrné napájení místo malého pro disketové mechaniky. Změnil se rovněž chladič, ten je ale stále malý ve srovnání s GeForce FX, nezabírá tedy více než jednu pozici a také není tak hlučný.

Radeon 9600 (RV350) nahradí řadu Radeon 9500. Paradoxně u tohoto, ne nejvýkonnějšího čipu ATI již přešla na modernější 0,13mikronovou technologii výroby. Přesto je svými vlastnostmi tento procesor někde mezi R300 a R350. Proti R350 mu chybí HyperZ III+ (má starší verzi HyperZ III bez pluska), SmartShader 2.0 je také bez F-bufferu. Díky modernější technologii má ale vyšší taktování procesoru, ten běží až na 400 MHz u verze 9600 Pro. Paměti pak jen na 300 MHz (600 MHz DDR). Na rozdíl od Radeonu 9500 budou podporovány DDR-II paměti, opět ale nebudou zatím dodávány. Není to ale všude lepší než Radeon 9500 Pro, počet Pixel Pipeline (souběžné zpracování pixelů) klesl z 8 na 4 a Vertex Shaderů ze 4 na 2. Nezávislé testy ale nejsou zatím k dispozici, aby se dalo hodnotit, nakolik funguje změna vyšší frekvence+menší inteligence.

Radeon 9200 (RV280) je pak nejslabší novinkou. V nabídce nahradí Radeony 9000. Na rozdíl od výše uvedených novinek nemá podporu DirectX 9, ale staví na starším Radeonu 8500. V podstatě se jedná o Radeon 9000 s podporou AGP 8x. Zatím není moc více známo, například taktování, první karty přijdou na trh až v dubnu.

Na Internetu se již objevily testy Radeonu 9800 Pro. Podle nich to není sice drtivé vítězství na všech frontách nad GeForce FX, ale pokud se dalo doposud říci, že existuje řada testů, kde je GeForce FX výkonnější, nyní je to jen malá část testů. GeForce FX navíc není sympatická svou velikostí, hlučností a poměrem cena/výkon. Všechny novinky ATI by měly být k dispozici za stejné ceny jako jejich předchůdci při uvedení. Současně se dá čekat, že starší verze, které popravdě nenabízejí o mnoho slabší výkon, půjdou ještě více dolů s cenou. Kdo má dnes Radeon 9000, 9500 či 9700, nemusí nutně starou kartu vyhazovat, naopak ten, kdo zatím s nákupem váhal, může získat levněji starší verzi nebo za podobné peníze vylepšenou kvalitu.

Diskuze (4) Další článek: Poslanci hlasovali o novele tel. zákona

Témata článku: Hardware, Malá část, ATI, Test paměti, Teoretická propustnost, Killer, Radeon


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji