"Už bylo na
čase" - tak bychom mohli shrnout pocity většiny
lidí vyhlížejících nový produkt AMD. Konečně jsme
se dočkali, prozatím sice jen v mobilní verzi, nového
Athlonu 4 s jádrem Palomino. Co je důležité - nový
Athlon přináší řadu zlepšení oproti svému
předchůdci. S ním přichází i mobilní Duron.
Kapitoly článku:

Možná vám bude připadat název Athlon 4 ujetý, nevhodný, ale hned vysvětlím, proč si AMD vybralo právě tento. Existují v zásadě dva důvody:
1) Intel má Pentium 4, tak i AMD musí mít svojí čtyřku. Tohle mělo asi největší podíl na rozhodování (aneb a žije marketing!).
2) Palomino je čtvrtým jádrem Athlonu. Nejdříve bylo jádro K7 vyráběné technologií 0,25ľm s externími moduly cache na poloviční frekvenci jádra. Poté přišlo K75, tentokrát již s 0,18ľm, stále však s externími moduly cache (na 1/2, 2/5 nebo 1/3 frekvence jádra), avšak s nižší latencí těchto modulů. V červnu 2000 se objevil zatím nejúspěšnější Thunderbird s integrovanou L2 cache. Vyšší výkon a předpokládaná maximální frekvence 1400MHz činily z tohoto procesoru jasného favorita.
Poznámka: Novému Athlonu se také někdy říká Athlon H-series.
Hlavním důvodem pro uvedení Palomina byl fakt, že AMD postrádalo výkonný mikroprocesor v oblasti high-end notebooků. Doteď zde kralovaly procesory Intel Pentium III a Intel Celeron. Řada K6 výkonem nestačila a mobilní Duron nebyl až tak mobilní - jednalo se o stolní verzi s mírně redukovaným napětím, avšak bez podpory PowerNow.