Athlon počtvrté - Palomino je zde!

"Už bylo na čase" - tak bychom mohli shrnout pocity většiny lidí vyhlížejících nový produkt AMD. Konečně jsme se dočkali, prozatím sice jen v mobilní verzi, nového Athlonu 4 s jádrem Palomino. Co je důležité - nový Athlon přináší řadu zlepšení oproti svému předchůdci. S ním přichází i mobilní Duron.
Kapitoly článku

Klepněte pro větší obrázek

Možná vám bude připadat název Athlon 4 ujetý, nevhodný, ale hned vysvětlím, proč si AMD vybralo právě tento. Existují v zásadě dva důvody:

1) Intel má Pentium 4, tak i AMD musí mít svojí čtyřku. Tohle mělo asi největší podíl na rozhodování (aneb a žije marketing!).
2) Palomino je čtvrtým jádrem Athlonu. Nejdříve bylo jádro K7 vyráběné technologií 0,25ľm s externími moduly cache na poloviční frekvenci jádra. Poté přišlo K75, tentokrát již s 0,18ľm, stále však s externími moduly cache (na 1/2, 2/5 nebo 1/3 frekvence jádra), avšak s nižší latencí těchto modulů. V červnu 2000 se objevil zatím nejúspěšnější Thunderbird s integrovanou L2 cache. Vyšší výkon a předpokládaná maximální frekvence 1400MHz činily z tohoto procesoru jasného favorita.

Poznámka: Novému Athlonu se také někdy říká Athlon H-series.

Hlavním důvodem pro uvedení Palomina byl fakt, že AMD postrádalo výkonný mikroprocesor v oblasti high-end notebooků. Doteď zde kralovaly procesory Intel Pentium III a Intel Celeron. Řada K6 výkonem nestačila a mobilní Duron nebyl až tak mobilní - jednalo se o stolní verzi s mírně redukovaným napětím, avšak bez podpory PowerNow.

Kapitoly článku

Témata článku: Hardware, Look, Slušné zvýšení, Hardwarová podpora, Dobrá práce, Athlon, Battery, Celkové zrychlení, Spitfire, Nejvyšší výkon, PAL, Sasko, Spotřebovaná energie, První změna, Maximální počet, Katmai, Nejúspěšnější uvedení, Velký počet, Velké zrychlení, Eagle, Palomino, Stejné napětí, Translation, Starý kousek


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor