Pěkné čtení, jako vždy od pana Tronnera. Jen mne překvapil komentář k MIDI: jako bývalý Amigista bych čekal, že takovéhle věci uměla tou dobou i Amiga. Pravda, nějak se mi nevybavuje, že by se kdy prodávala i s displejem jako portabilní, ale když již se srovnávají platformy (PC). Navíc Amiga uměla tou dobou pracovat i s videem, což, pokud vím, Atari neumělo...
Hmm, ještě mne napadá k té zastaralosti - je pravda, že dříve znamenalo 10 let vývoje více než dnes, ale pokud ten stroj fungoval a sloužil dobře svému účelu, tak proč by se jej měl vlastník zbavovat? Sám jsem používal Amigu takřka 10 let, a tento příspěvek posílám z 11 let starého IBM/Lenovo X41. Sice na baterii vydrží již jen 2/3 doby, co vydržel jako nový, ale klávesnice je vynikající, notebook je tichý a až na disk, který byl pomalý již v době koupě (4200 RPM 1,8" IDE), mu není co vytknout. A že je za co chválit! Od klávesnice až po takřka nesmrtelnost konstrukce - na notebook se mi podařilo několikrát omylem stoupnout (byl zavřený a displejem směrem k zemi)), a i přes výrazné prohnutí v místě sešlápnutí funguje pořád dál. Vlastně se mi neopatrností podařilo stoupnout dokonce i na hranu, v níž byly zapojené různorodé periferie, mj. i PCMCIA karta pro přístup na 3G - a kupodivu, ač se mi podařilo vyčnívající část karty s anténou ohnout o odhadem 45 stupňů, nestalo se nic ani notebooku, a ani kartě, stačilo ji jen narovnat. Zíral jsem tehdy, a zíral bych i nyní, pokud by něco takového jakýkoli dnešní book vydržel, nejsem si však jistý, jestli by podobné zacházení vydržely alespoň tzv. "odolné" booky pro armádu.
Děkuji Vám a samozřejmě i všem ostatním za komentář. Jako také bývalý Amigista sice souhlasím s tím, že Amiga při připojení redukce na sériový port uměla MIDI, nicméně je prostě fakt, že soft na Atari (Cubase) byl přeci jen větším standardem a asi vyšší liga - toto nedokáži posoudit. Stacy měla ale tu základní výhodu v tom, že to byl notebook, toto nikdy Amiga nebyla. Nemusel jste s sebou mít žádný monitor, nic... A MIDI měla zabudované nativně, bez externí redukce...Co se videa týče, srovnával jsem svého času kreslící programy, ty jsou na Amize úplně jiná liga, Atari paradoxně nějak video umělo, ale samozřejmě pouze profesionální počítače TT030 či Falcon. Stejně si ale myslím, že amigistické softy byly lepší, kromě toho tehdejší profesionální Amigy byly i rychlejší, ale to je mimo tento článek.No a co se provozování Stacy 10 let týče - já se nedivím, kdyby ji používal hudebník, ale překvapuje mě, že to někdo dělal pouze kvůli psaní textů, když v druhé půli 90 let mohl za relativně málo koupit jakékoliv pc s přeci jen kvalitnějším softem. Ale asi mu to stačilo...
Kdykoliv někde čtu o STacy, fascinuje mě, že mezi ní a STbookem byly jen dva roky.https://en.wikipedia.org/wiki/ST_BOOK
Krása, mašina i článek. V té době jsem si něco takového nemohl dovolit ($ 1,- = 40,- Kčs), nakonec i později nebyly PC žádná láce. Proto se po rozdělení republiky (bohužel, nikdy se nepřestanu považovat za Čechoslováka, byla to má rodná zem), HW kupoval a SW "sdílel". Stačilo médium (HDD, disketa, ZIP, CD-RW) a kamarád, něco jako aktivace, buzerace na dálku - neexistovalo, S/N a už vše šlapalo, napořád šlapalo.> Fakt také je, že mnoho SW produktů zde nemělo zastoupení, většina nebyla lokalizována (což není špatné na jazyky, člověk se jich poté nebojí) a cena HW byla taková, že o nákupu SW uvažoval jen málokdo, pokud vůbec někdo.
Cítili jste to? Úplně na mě dýchla historie. Jinak super. Zajímavé téma. Velmi dobře napsané a rozkouskované do kapitol tak akorát.Palec nahoru.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 4. 2017 09:13
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.