Atari se vrací! Ale jen jako pěkná nálepka

Slavná značka si takový osud nezasloužila: po mnoha změnách vlastníků se tímto jménem „přikryje“ výrobce počítačových her s názvem, který pro anglicky hovořící publikum příliš dobře nezněl: Infogrames.

Nesmrtelné jméno: v průzkumu spontánní znalosti značek počítačů, provedeném letos v České republice, se značka počítačů „Atari“ objevuje stále na předních místech (!) spolu se značkami jako je Hewlett-Packard, IBM nebo Dell. Neklaďme to za vinu neinformovaným čtenářům – dotaz zněl „jaké značky počítačů znáte?“, a respondent zaškrtával políčka: značek, která zná, nikoli počítačů, které existují nebo se vyrábějí.

Značka Atari po mnoha letech, kdy už prakticky neexistovala, se znovu vrací na scénu, i když způsobem, který by se zakladatelům nebo vlastníkům firmy v době její největší slávy příliš nelíbil. Francouzský distributor her Infogrames (zasloužil se mj. o slavný Unreal Tournament) ohlásil, že se přejmenovává na Atari. Důvod? Jednak smí (značku už necelé dva roky vlastní) a jednak je názoru, že to je dobrý krok, který prospěje popularitě firmy a zvýšení povědomí o jejím jméně. Obojí je pravda; co na tom, že se „skutečným“, původním Atari tento producent her nemá mnoho společného. Atari je stále pro milióny lidí synonymum pro počítač, na kterém se hrály hry – na svou dobu báječné, a navždy legendární, bez ohledu na to, že dnes tisíckrát technicky překonané.

Protože značka Atari vstává z popela, je na místě vzpomenout krátce historii firmy. Založena v roce 1972, prvními produkty byly hry hrané na televizi (slávu založila hra „Pong“), a koncem osmdesátých let firma přišla s osmibitovými počítači. To byla doba největších úspěchů firmy zejména v USA; pak byla vytlačovaná úspěšnějšími či levnějšími konkurenty (Commodore, Sinclair), a šestnáctibitové Atari ST zase nepřežily souboj s otevřenou platformou IBM PC. Přesto ale byly ještě mnoho let oblíbené hlavně u hudebníků, podobně jako Amiga – ještě do poměrně nedávné doby to byly nejlepší volby pro tvorbu a editaci hudby nebo střih filmu. Firma Atari pak ještě později podnikla řadu docela odvážných pokusů, u kterých můžeme z dnešního pohledu jednoznačně říci: příliš brzo. Už v osmdesátých letech inženýři firmy navrhli a vyrobili barevný handheld (!), a o pár let později, v éře končícího DOSu, pak 64-bitovou herní konzoli. Vizionářství Atari neznalo mezí – mezi produkty firmy patřilo rovněž něco, co by se dalo označit jako přímý předchůdce dnešního Tablet PC. Nedivme se, že v začátcích ve firmě či pro ni pracovali i další dva lidé, kteří tvoří historii počítačů: Steve Jobs a Steve Wozniak.

Protože realizace těchto futuristických vizí stála firmu Atari značné peníze, společnost měnila majitele až nepříjemně rychlým tempem: Warner Communications (předchůdce dnešního AOL Time Warner), pak JTS, následně výrobce hraček Hasbro a finálně francouzští Infogrames. Pořádné tržby, o profitech ani nemluvě, ale Atari už nikdy nevytvořila – kupní cena za scvrkávající se zbyteček stále klesala, a nakonec vlastně zbyla jen tenká prázdná skořápka, tvořená pouze jménem firmy.

Francouzská firma Infogrames, kdysi čistě lokální, stále více těží ze světového herního trhu, který je univerzálně anglický. Navíc během několika dní uvádí na trh hru s názvem Enter the Matrix, která je založena na slavném filmu (jeho pokračování jde rovněž v těchto dnech do kin), a u které očekává, že se stane gigantickým hitem. Prý jen na úvodní závoz do obchodů se vyrobily čtyři milióny kopií hry… Nový název firmy než francouzsky znějící Infogrames (pro americké patrioty dnes není větší urážky než akceptovat cokoli francouzského!) pomůže k byznysu. Pragmatická úvaha, která cynicky odkazuje na povahu dnešního byznysu, ve kterém je marketing a silná značka vším. Co na tom, že firma Atari (.com!) je stoprocetně francouzská, přesně stejně jako firma Infogrames. Zákazníci nevědí, co se za tím skrývá; jak říkají markeťáci, ani nesmějí vědět.

Diskuze (7) Další článek: Externí DVD±R/RW vypalovačka od Verbatimu

Témata článku: Rychlý střih, Přímý předchůdce, Dnešní den, Legendární počítač, ATA, Unreal Tournament, Původní zakladatel, Sinclair, Tenký film, Slavný počítač, Značka, Skutečný původ, Největší producent, Atari, Nálepka, Patriot, Hasbro, Silná značka, Herní počítač, Značná popularita


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55