Testy | Notebooky | Asus

Nový Asus ZenBook v testu: pořád dobrý, ale modrý a lesklý

  • Novinka nabízí 14" palcový displej v tenkém a lehkém těle
  • Tradiční výtky Asus trochu obrousil
  • Nový design má lesklé víko, samotný displej je však matný

Dnes tak oblíbený 14" displej v 13,3" těle jde u Zenbooku UX430UA o kousek dál. Na výšku měří notebook jen 16 mm a váží 1,25 kg. Zatímco základna okolo klávesnice je z matné hořčíkové slitiny a poskytuje notebooku potřebnou tuhost, víko displeje je z lesklého plastu. Sice vypadá s modrými odlesky pěkně, ale ulpívají na něm otisky. Naštěstí ale displej chrání stále dobře.

Full HD displej, jak jsme už u Asusu zvyklí, jde vyklopit jen do 132 stupňů. Pár stupňů navíc by neškodilo, ale krajní pozice je na práci použitelná a displej jde alespoň otevřít zlehka jednou rukou a pevně drží pracovní pozici v otevřené poloze.

Asus ZenBook UX430UA

Intel Core i5-7200U, 2,5 GHz ● 8 192 MB DDR4-2133 (na desce) ● 256GB SSD (MTFDDAV256TBN, M.2) ● 14", 1 920 × 1 080 px, IPS, matný, LED podsvícení, jas podsvícení 15 až 252 cd/m2, max. úhel otevření 132° ● Intel HD Graphics 620 ● Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 ● 1× USB 2.0, 1× USB 3.0, 1× USB-C (USB 3.0 – DisplayPort 1.2), 1× audio vstup/výstup, 1× Micro-HDMI, čtečka paměťových karet SD/SDHC/SDXC, dotyková čtečka otisků prstů ● 324 × 16 × 225 mm ● 1,249 kg ● zabudovaná Li-ion (50 Wh) ● Windows 10 Home 64b

24 990 Kč
model UX430UA-GV004T

Klávesnice se snaží o co největší plochu kláves, mezery mezi klávesami jsou tak o něco menší, ale zato se na klávesnici píše velmi příjemně. Šipky v rohu klávesnice jsou sice menší, ale neobklopují je žádné klávesy, které byste mačkali omylem. Klávesy PgUp, PgDn, Home a End se tisknou s klávesou Fn na levé straně, potřebovat pro ně tedy budete obě ruce.

Už tradičně je v pravém rohu klávesnice i vypínač. Reaguje okamžitě při stisku, ale alespoň má tady větší tuhost a potřebuje tak víc síly na stisk než okolní klávesy. Nestisknete jej proto omylem pokaždé, když chcete stisknout vedle ležící Delete.

zenbook12.JPGzenbook14.JPGzenbook13.JPG
Tlumené tmavě modré odstíny na vnitřní části notebooku doplňuje na odiv se stavící lesklé víko s vnitřní texturou naznačující kruhové broušení. Víko ale přitahuje nejen pozornost, bohužel i otisky prstů.

Tříúrovňové podsvícení kláves zajistí dobrou čitelnost za všech podmínek, navíc to můžete svěřit čidlu okolního osvětlení, které upraví jas displeje i podsvícení klávesnice.

zenbook10.JPGzenbook11.JPGzenbook8.JPG
Vypínač v rohu klávesnice vyžaduje větší sílu pro stisk než běžná tlačítka. Směrové šipky netlačí další tlačítka. Rozložení je standardní a a na větších klávesách se píše příjemně.

Čtečka otisku prstů našla místo v rohu touchpadu a funguje spolehlivě i při natočení prstů. Touchpad podporuje všechna dotyková gesta a po jeho povrchu prsty velmi příjemně kloužou.

zenbook3.JPGzenbook1.JPGzenbook9.JPG
Ventilátor mířící štěrbinou pod displej uslyšíte. Napájecí adaptér je příjemně malý. V touchpadu se vpravo nahoře schovává čtečka otisků

Tenké rozměry notebooku se trochu podepsaly na konektorech. LAN by tady asi nikdo nehledal, ale HDMI je jen ve verzi microHDMI, na kterou budete potřebovat redukci. Dva klasické USB porty (jen jeden v USB 3.0) pak doplňuje USB-C, které kromě rychlého USB podporuje i DisplayPort výstup obrazu.

zenbook7.JPGzenbook5.JPGzenbook6.JPG
Úhel rozevření displeje vídáme u Zenbooků už obvykle menší. Do tenkých rozměrů se vešel jen microHDMI konektor, další displej připojíte případně přes USB-C

Překvapivě příjemně hrají reproduktory vyvedené na spodní stranu notebooku. Při položení na stůl je zvuk hlasitý a plný. Při používání ale bohužel uslyšíte i něco dalšího. U tohoto Zenbooku se totiž ventilátor nezastaví, a tak i když na počítači nebudete skoro nic dělat, stále bude ševelit. Hlučnost se přitom dramaticky nezvýší ani při maximální zátěži.

Není to svist herních notebooků, ale od dnešních notebooků přece jen čekáme absolutní ticho v nízké zátěži. Vyřešit to můžete instalací nástroje Notebook Fan Control, který ventilátor při běžné kancelářské zátěži vypne, Asus by to ale měl opravit sám aktualizací Biosu.

Naměřili jsme

3D Mark _ SSD
cdmssd.PNG
Ice Storm 62 590
Cloud Gate 6 199
Sky Diver 3 765
Fire Strike 819
PC Mark 8
Home OpenCL 3 727
Home 2 795
Creative OpenCL 4 610
Creative 2 884
Work OpenCL 4 719
Work 3 127
Výdrž
Film 9:45
kancelář bez Wi-Fi 14:30

Výkon tu zajišťuje Core i5-7200U, který odpovídá cenové hladině notebooku na úrovni 25 tisíc. Použité SSD sice není NVMe a je tak o něco pomalejší, při práci to ale zásadně nepociťujete. Velký akumulátor s kapacitou přes 50 Wh pak notebooku dává pohodovou výdrž přes osm hodin běžné kancelářské práce nebo téměř 10 hodin přehrávání filmů.

Zenbook UX403UA není rozhodně špatný notebook, kvalitní velký displej, příjemná klávesnice, bezproblémový výkon a dlouhá výdrž v tenkém lehkém těle tvoří velmi dobrou kombinaci. Budete ale muset doinstalovat nástroj na ztišení notebooku a počítat jen s průměrným úhlem otevření displeje.

Diskuze (6) Další článek: Facebook raději vypnul svou umělou inteligenci, vymyslela si vlastní jazyk

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,