Asus Zenbook Prime: nejlepší ultrabook, jaký jsme kdy měli

Do redakce nám dorazil první zástupce ultrabooků nové generace. A je to něco jako malý zázrak, především co se týče displeje – 13 palců, Full HD, IPS a navíc matný!

S novými čipy od Intelu přijdou výrobci i s novými modely ultrabooků, které mohou být díky novým procesorům výkonnější, úspornější a také tenčí. Ale to by bylo málo, řekli si u Asusu, a své nové ultrabooky ještě pořádně vylepšili. Když nám teď dorazil nový Asus Zenbook Prime UX31A na testování, shodli jsme se, že je to nejlepší ultrabook, který jsme doposud v redakci měli. Možná ho brzy zastíní některý z připravovaných konkurentů, ale aktuálně je pro nás právě tento Asus přelomový – konečně jsme mohli říci: „Vidíte, že to jde!“

hce counter
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To je on, Asus Zenbook Prime UX31A

Nejen perfektní displej

Proč jsme z tohoto počítače tak nadšení prozradí specifikace – máme tu konečně tenoučký, třináctipalcový ultrabook, který už nehyzdí zastaralý TN panel s rozlišením 1366×768 bodů, ale zobrazovací jednotka s technologií IPS a jemným rozlišením FullHD (1920×1080 bodů). Navíc je vybavena matným povrchem, což se u ultrabooku určeném k častému přenášení a práci na cestách obzvlášť hodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zpracování je perfektní. Pevná hliníková konstrukce vám dovolí bez obav notebook chytnout za roh displeje

K perfektnímu displeji se navíc přidává příkladné technické zpracování, přičemž vnějším materiálem je hliník. Tloušťka v nejtlustším bodě dosahuje necelých 17 mm a notebook je přesto velmi pevný. Dobře působí i zpracování kloubu a potěší hmotnost 1,35 kg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka ultrabooku nedosahuje ani 17 mm
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub působí pevně, maximální úhel rozevření by mohl stačit

Na první vyzkoušení se jako velmi vydařená jeví i klávesnice. Oddělené plastové klávesy mají jistý stisk a nechybí ani podsvícení. Rozložení má klasické ultrabookové kompromisy a trochu nás vylekalo jen vypínací tlačítko zakomponované do pravého horního rohu. Naštěstí reaguje až po výrazně delším stisku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je v pohodě. Trochu vystraší integrované vypínací tlačítko, ale to naštěstí požaduje delší podržení.

Touchpad pod klávesnicí je obrovský, jak velí móda. Podporuje multidoteková gesta a ve spodní části má dvojici tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podsvícení rozhodně nebude oslňovat, pro práci v přítmí je ale více dostatečné. Pod klávesnicí je velký touchpad.
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka portů: 2× USB 3.0, mini-VGA, micro-HDMI, audio, čtečka karet. Nad displejem je kamera a mikrofon.

Pod diktátem Ivy Bridge

Obhlídka obvodu displeje přinese další radost, a to v podobě dvou konektorů USB 3.0. Výstupy na monitor jsou rovnou ve dvojím zastoupení – micro-HDMI a mini-VGA (redukce v balení). Videokonektory běžných velikostí se pochopitelně nevešly, nicméně tenká čtečka karet ano.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zádech zaujme průduch chlazení, docela vystouplé pryžové nožky a především štěrbiny reproduktorů. Jsou stereo a hrají vážně dobře.

Uvnitř pracuje nový Intel Core i7 spolu s 4GB pamětí a 250GB úložištěm typu SSD. Grafika se spoléhá na čip Intelu. Notebook máme k dispozici v nejvyšší možné konfiguraci, která vyjde na 1600 dolarů bez daně (u nás odhadujeme cenu 39 tisíc korun), ale k dispozici budou další tři konfigurace začínající s cenovkou 1099 dolarů, tj. cca 26 600 Kč. I v základní konfiguraci je přitom FullHD displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Otevření pomáhá nenápadný výstupek uprostřed. Na tmavším víku je patrné kruhové broušení kovového krytu.

Není FullHD na 13" moc? Není! Bude i na 11,6"

Pro mnohé je otázkou, jaké má smysl FullHD rozlišení na relativně malé úhlopříčce ultrabooku. Nebude už zobrazení příliš titěrné? V základní je pochopitelně všechno poněkud menší a trochu to nutí koukat se na displej z menší vzdálenosti. Ovšem přestože nejsou Windows 7 připraveny na celkovou změnu měřítka zobrazení, něco přeci jen umí – zvětšit písmo a ovládací prvky. Ve výchozím stavu je proto v ZenBooku nastaveno větší písmo a práce s Windows se tak obejde bez zrakového nepohodlí. Naopak, zvyknete si velmi rychle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I na relativně malý displej se vám najednou vejde spousta okének

Zobrazení na displeji je na první pohled jemnější a prostě hezčí. Přispívá tomu i IPS technologie, která obraz nezkresluje při pozorování z jiného než ideálně kolmého úhlu. Větší rozlišení pak obzvlášť oceníte na webu, při práci s mapami, fotkami, tabulkami, nebo s více okny. Menší komfort ovšem paradoxně nastane při připojení rozšiřujícího externího monitoru – ten takové jemné rozlišení nenabídne a kontrast měřítek sousedních zobrazovacích ploch je potom hodně velký.

Ale komu se jemné rozlišení zalíbí, může jít ještě dál, Asus totiž nabídne svůj Zenbook Prime i v 11,6palcové variantě, a to rovněž ve FullHD rozlišení! Tento skvost s názvem Asus Zenbook Prime UX21A již krátce otestovali na AnandTechu a na displej pějí jen chvály.

Rok lepších displejů

Na novém Zenbooku je nejlepší to, že je sice první z nové generace ultrabooků, který se nám dostal do redakce, ale zdaleka ne poslední. Za týden budou oficiálně uvedeny ULV procesory Ivy Bridge a následovat bude vývojářská konference Applu, na které se již téměř jistě objeví nové MacBooky. Obě události budou hybatelem pro všechny výrobce notebooků, aby vyšly s novými ultrabooky na trh. Těšme se na tenčí těla, vyšší výkon a především konečně lepší displeje. Po podzimním uvedení Windows 8 navíc budou některé z nich i dotekové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V úhledném balení najdete potřebné redukce a kompaktní zdroj (v našem případě americký)

Těšte se na podrobný test s podrobným průzkumem vlastností nového notebooku a s měřením nové výbavy od Intelu. Uvedeme na Živě.cz příští týden.

Diskuze (70) Další článek: Toshiba v září uvede hybridní pevné disky s flash čipy

Témata článku: Notebooky, Asus, Vyzkoušeno, Zenbook, Zobrazovací jednotka, Prime, Prima, TN technologie, Technické zpracování, Kruhové broušení, Základní gesto, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Zen, Jak, Ultrabook, Prim, Micro HDMI, Jemné rozlišení, Asus Zenbook, Ultra, Mel, Podzimní konference, Zen +, Hliníková konstrukce, Nejlepší, Notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači