Testy | Notebooky | Asus

Asus Zenbook 3 vypadá jako malý Macbook, přitom je výrazně rychlejší

  • Netradiční kombinace modré a žluté
  • Výkonný Core i5 nové generace v tenkém těle
  • Levnější než předobraz od Applu

Asus dlouhodobě své notebooky srovnává s produkcí Applu, blíží se jim i designem a snaží se být vždy o kousek lepší, nejen levnější. Asus Zenbook 3 je tak víc než jen zdařilou kopií lehkého Macbooku. Může se pochlubit spojením výkonného hardwaru v tenkém těle, které dokáže zaujmout nejen jako Macbook pro nás ostatní.

Asus Zenbook 3 UX390UA-GS052R

Core i5-7200U ● 8 GB DDR3 ● 512 GB SSD ● 12,5" Full HD, IPS, lesklý ● USB-C, audio, v balení redukce na USB-C, HDMI, USB 3.0 ● čtečka otisků prstů ● 802.11ac, BT 4 ● 40 Wh ● 29,6 × 19,1 × 1,2 cm ● 0,9 kg ● Windows 10 Pro

(model UX390UA-GS052R)

Na první pohled vás podobnost s Macbookem pobaví. Asus kopíruje i to, co se Macbooku vytýká, tedy jediný USB-C vyžadující redukce nebo klávesnici s nízkým zdvihem, na kterou si musíte zvykat. Přesto si vás po chvíli Zenbook 3 získá. Nejprve zaujme kvalitní 12,5" displej s jasnými barvami, pak překvapí, že v tak tenkém těle je výkonný procesor Core i5 a ne nějaká úspornější Core M verze jako v Macbooku. Asus vám také rovnou do krabice přihodí redukci na tradiční USB a HDMI, takže obavy z připojování odpadnou.

IMG_0011.JPGIMG_0012.JPGIMG_0019.JPG
Modrou barvu často u notebooků nevídáme, v kombinaci se zlatými doplňky a žlutým podsvícením klávesnice ale vypadá velmi dobře. Odolnost vůči
otiskům prstů by přesto mohla být lepší

Celokovový design kombinuje modré broušené plochy se zlatými detaily. Elegantně působí i žlutě podsvícená klávesnice, která tak ladí se zbytkem notebooku. Displej pohodlně otevřete jednou rukou bez přidržování dolní plochy a úhel otevření 133° je také o něco větší, než vídáme u ostatních notebooků Asusu. Full HD displej s úhlopříčkou 12,5 palců si určitě oblíbíte. Není sice dotykový, i když ho kryje odolné sklo, ale podání barev je na tak tenký notebook výborné, lepší než na Apple Macbooku. Výborný displej doplňují i hlasité reproduktory pod displejem a na spodní straně. U tak tenkého notebooku tolik reproduktorů rozhodně nevídáme často.

IMG_0013.JPGIMG_0014.JPGIMG_0010.JPG
Jediné USB-C a audio konektor musí stačit. Naštěstí s přibalenou redukcí, kterou můžete použít jako malou dokovací stanici, netrpíte obavami

Klávesnice na první dotek překvapí nízkým zdvihem, nižším než je obvyklé u dnešních notebooků. Po chvíli psaní si na to ale pohodlně zvyknete a zdvih je přece jen vyšší než u Macbooku. Rozložení opět používá okamžitě reagující vypínač v pravém horním rohu. Další věc, kterou Asus od Applu kopírovat nemusel. Touchpad už Asus musí použít tradiční. Skvělý nový touchpad Applu Force Touch ještě nikdo neokopíroval, ale Asus se stydět nemusí. Touchpad reaguje přesně, umí všechna potřebná gesta a korektně ignoruje omylem položenou dlaň. Jen je menší, než co používá Apple.

IMG_0015.JPGIMG_0020.JPGIMG_0023.JPG
Čtečka otisků prstů se z telefonů dostává do počítačů a je to jen dobře. V tomto notebooku je ale hodně citlivá a registrovala občas doteky i bez přiloženého prstu, po otevření displeje tak často musíte zadávat PIN

V rohu touchpadu najdete čtečku otisků prstů, kterou můžete použít při přihlašování k Windows. Během používání ale čtečka nefungovala přesvědčivě. Rozpoznání prstu bylo vždy přesné, ale často čtečka po otevření notebooku sama od sebe tvrdila, že už zaregistrovala příliš mnoho špatných otisků a pro přihlášení jsem musel zadat číselný pin.

IMG_0024.JPGIMG_0007.JPGIMG_0021.JPG
Tenký a lehký notebook se dobře nosí, navíc dostanete i kožené pouzdro. Procesor Core i5-7200U je naštěstí bez kompromisů jako Core M5 nebo Y varianty

V rámci tenkých rozměrů by se dovnitř asi vešlo více konektorů než jen USB-C a audio. Chybí i čtečka paměťových karet. Přes USB-C se notebook nabíjí i případně připojuje k externímu monitoru, potřebnou redukci umožňující nabíjení a současně výstup přes HDMI naštěstí máte v balení.

Naměřili jsme

3D Mark _
cdmssd.PNG
Ice Storm 38712
Cloud Gate 5949
Sky Diver 3325
Fire Strike 788
PC Mark 8
Home OpenCL 3721
Home 2864
Creative OpenCL 4503
Creative 2816
Work OpenCL 4503
Work 3167
Unigine Heaven
Basic 21 Výdrž
Unigine Valley Film 7:30
Basic 16,2 Kancelář 9:40

Použití výkonnější varianty Core i5 vyžaduje aktivní chlazení a Zenbook při zátěži uslyšíte, nepůsobí to ale rušivým dojmem. To spíš oceníte vyšší výkon procesoru spojeného s opravdu rychlým SSD pro běžnou práci. Kompromisy ve výkonu kvůli rozměrům tu nehledejte. Vestavěný akumulátor s kapacitou 40 Wh stačí na sedm hodin sledování filmů, při běžné práci s Wi-Fi se pohybujete okolo pěti hodin.

Notebook jsem mohl srovnat přímo s Macbookem Applu. Rozdíl v hmotnosti téměř nezaznamenáte. Rozměry se liší především kvůli displeji, který je u Macbooku 16:10 a u Zenbooku 16:9. Zenbook je tedy o něco užší a mírně širší. Macbook nabídne lépe podsvícenou klávesnici bez prosvítání okolo kláves, Zenbook naopak svým tradičním tvarem kláves a větším zdvihem zase lépe boduje při delším psaní. Displej Zenbooku působí výraznějším lákavějším dojmem. Zatímco Macbook používá pasivně chlazené procesory Core M3 a M5 minulé generace, Zenbook obsahuje aktivně chlazený procesor Core i5-7200U. Při běžné kancelářské práci jsou oba dva notebooky zcela tiché, případný šum v zátěži ale u Asusu neruší. To spíš oceníte příjemný výkon bez kompromisů. Samozřejmě se oba počítače především liší použitým operačním systémem, Asus ale rozhodně nepůsobí jako špatná kopie.

Zenbook 3 velmi úspěšně nabourává předsudky, které vůči němu můžete mít. Ano, na první pohled to vypadá jako doslovná kopie Macbooku, brzy ale poznáte, že dokáže nabídnout více vlastní osobnosti. Přesvědčí vás displej, výkon a nakonec i pohodlná klávesnice. Platit 40 tisíc za takto malý notebook už vyžaduje trochu přemýšlení, Zenbook 3 je ale stále výkonnější a levnější než Macbook.

Diskuze (28) Další článek: Kvůli chybě v nových procesorech od Intelu lze přes USB port bez povšimnutí ovládnout jakýkoli systém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,