Asus W1N - výjimečný notebook s televizí

Co nám zatím v notebooku chybělo? Že by televize? Už ani to není pravda. Nový notebook Asus W1N s širokoúhlou obrazovkou nabízí kvalitní integrovaný televizní tuner a navíc setsakra dobře vypadá.
Asus W1N - výjimečný notebook s televizí

Jedno se musí Asusu nechat, jeho výrobky vypadají čím dál tím lépe. Asus viditelně zapracoval na designu výrobků a citelně se vzdaluje škatulce obyčejných plastových krabiček, kde provedení omlouvá jen cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Notebook vypadá na pohled skutečně exkluzivně, podtrhuje to i hliníkový kryt displeje s vyleštěným logem

Nový notebook Asus W1N působí vytříbeným exkluzivním provedením a velmi se blíží tomu, na co jsme zvyklí například u produktů s visačkou Design by F.A.Porche. Hliníkové kryty, decentně řezané kryty a pár lahůdek jako na první pohled neviditelný stavový displej nebo otvírání displeje prostým otevřením krytu podtrhují velmi dobrý první pocit z notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z boku vynikne otvírání displeje „za roh“, díky tomu není při otevření vůbec vidět zadní strana notebooku

Drobnou výtkou na adresu designu je sice hezké, ale nepraktické schování všech konektorů s výjimkou jednoho USB portu pod výklopnou krytku. Ta sice drží a jde snadno otvírat, na druhou stranu se ale bojím, že si ji časem ulomíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektory na levé straně schovává krytka, mezi nimi je i ten pro televizní anténu. Pod konektory najdete čtečku na paměťové karty SD/MMC/MS/MSPRO

Displej se otevírá podobně, jako to známe z notebooků Sony či Apple, při otevření je uchycen pod úrovní klávesnice a je tak umístěn níž. Rozdíl v ergonomii není upřímně nějak výrazný, jen to prostě dobře vypadá a ze zadní strany neruší pohled na notebook žádné konektory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

audiokonektory a infračervený port (využívaný dálkovým ovládáním) je na přední straně. Funkční klávesy jsou na pravé straně, kde je i jeden USB konektor. Notebook chrakterizuje výrazné oranžové podsvícení tlačítek a oranžové diodky

Vrchní kryt displeje a kryt klávesnice je z hliníku, v podobném stylu je vyveden i touchpad. Díky tomu je notebook dobře pevný, byť spodní strana je plastová. Specialitou notebooku je jeho přední strana z černého dírkovaného materiálu. Ta působí na pohled kompaktním dojmem a nic na ní neruší, za ní se však schovává přední pár reproduktorů a zejména výrazný oranžový stavový displej, který je využíván při sledování televize či DVD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled tam nic není, na druhý již skrz svítí stavový displej. Na levé straně prosvítají stavové diodky

Samozřejmě hlavním lákadlem notebooku je vestavěný televizní tuner. Na levé straně najdete konektor pro anténu, ten má ale nestandardní tvar a musíte koaxiální kabel připojit přes redukci, která je v příslušenství. Je tam redukce pro standardní anténní konektor, i pro šroubovací konektor používaný u satelitů. Pokud tedy budete chtít sledovat televizi na cestách, musíte si přibalit i malou redukci, která je bohužel prudce ztratitelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Televizi v přibaleném programu sledujte takto nebo přes celou obrazovku, umí to teletext a nahrávat pořady. Pro běžný život ale bude asi lepší zvolit alternativy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Obrázek sejmutý z obrazovky, kvalita je celkem dobrá, nelze ji ale v rámci programu vylepšit (v ATV2000 ano). Program můžete využít i pro sledování DVD nebo poslouchání hudby.

Klepněte pro větší obrázekPro sledování televize dostanete multimediální software, který lze ovládat také pomocí přibaleného dálkového ovládání. Vychytávkou je tvar dálkového ovládání, je totiž velké jako běžná PCMCIA karta a tak jej můžete klidně schovat do volného slotu.

Kvalita dodávaného programu nicméně není úplně nejvyšší – naladěné stanice si nemůžete pojmenovat, nelze měnit jejich pořadí nebo mazat ty špatně naladěné. Také zamrzí, že ač je notebook vybaven širokoúhlým displejem, program vám trvale zobrazuje televizi ve formátu 4:3, tedy s černými pruhy na okrajích. Jednotlivé televizní programy můžete nahrávat, stejně jako plánovat nahrávání, vzhledem k absenci pojmenování stanic je to ale trochu komplikované. V tomto programu můžete také sledovat DVD či videa na disku počítače případně poslouchat skladby na disku. Nicméně jediným důvodem, proč používat tento program, je dálkové ovládání.

Naštěstí si s televizním tunerem bez problémů poradil oblíbený program ATV2000, který dokáže plně využít širokoúhlý displej a má podstatně bohatší možnosti nastavení. Není tedy nutné využívat dodávaný software.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozložení klávesnice je pro Asus typické - přehozený Ctrl a Fn. Reproduktory jsou pod mřížkou nahoře, na spodní straně je navíc basový reproduktor

Související odkazy

Slovník
DVD
koaxiální kabel
multimédia
procesor
software
USB
vyrovnávací paměť

Katalog produktů
Optické mechaniky
Grafické karty
Notebooky
Pevné disky
Procesory

Pro sledování filmů je notebook vybaven výtečně po zvukové stránce. Nabízí čtyři hlavní reproduktory, dva pod obrazovkou a dva na přední hraně. Na spodní straně pak je reproduktor nazvaný subwoofer, který dokáže nejlépe při umístění na dřevěný stůl, dobře přidat basový základ. Tlačítkem na boku notebooku můžete přepínat mezi režimem 2+1 a 4+1, kdy jsou odpojovány přední reproduktory. Mezi audio konektory pak je i SPDIF výstup, takže je možné připojit nějaký dekodér Dolby Digital.

Kvůli televiznímu tuneru je tak trochu na okraji pozornosti standardní výbava notebooku, Asus W1N se ale nemá za co stydět. Pentium M 1,6GHz s 2MB vyrovnávací paměti, 512 MB paměti, 60GB disk nebo DVD±RW vypalovačka patří ke slušnému základu. K tomu si přidejte grafiku ATI Mobility Radeon 9600 a zejména 15,4palcový displej s rozlišením 1680×1050. Tento displej oceníte právě při sledování televize, kdy vám okénko televize nezabere příliš plochy a můžete pohodlně pracovat v jiných aplikacích. Notebook nabízí na baterie výdrž kolem 3,5 hodiny, nicméně takto vybavený multimediální notebook je téměř ostudné používat s utlumeným displejem a procesorem na půl plynu. Spíše mu sluší plný výkon, kdy se může pořádně projevit a nabídnout svou bohatou výbavu.

Klady a zápory
 +  televizní tuner
+ provedení
+ reproduktory
- program pro TV
- krytka konektorů
Samozřejmě pokud jsme kladně odpověděli na otázku, zda je možné do notebooku integrovat televizní tuner, zbývá ještě odpovědět na otázku „K čemu to vlastně bude?“. Kdo vyžaduje přenosný notebook a současně mu nevadí připojování televize přes pevný kabel? Nelze moc předpokládat, že byste sebou vedle notebooku nosili i televizní anténu a současně se naladění jednotlivých stanic v různých místech liší. Proto to využije spíše ten, kdo vyžaduje televizi v počítači pro rychlé nahrávání pořadů a odmítá klasický velký počítač.

Každopádně televizní tuner v notebooku je dobrá frajeřina a současně Asus W1N vypadá na pohled opravdu skvěle. Jen pro vás nesmí být problémem cena 77 tisíc s daní, byť s notebookem dostanete slušné příslušenství. 

test síť baterie   ASUS W1N
3DMark2001 procesor Intel Pentium M 1,6 GHz 2MB cache
1024x768 9318 8063 čipová sada Intel 855PM
1680x1050 5004 4879 operační paměť 512 MB
3DMark03 pevný disk 60 GB Hitachi 5400 ot/min
1024x768 2460 2386 grafika ATI Mobility Radeon 9600, 64 MB
1680x1050 1299 1234 displej 15,4 palců, TFT WSXGA+, 1 680 × 1 050
procesor 514 268 mechanika TOSHIBA DVD±RW SD-R6372 (4x DVD±R zápis)
PCMark2002 audio C-Media AC97
procesor 5353 2672 TV tuner FlyTV Platinum33 mini (Philips SAA7134)
paměť 9887 5884 počet reproduktorů  4+1
disk 487 485 rozhraní 3× USB 2.0, 1× FireWire, 1× PC Card typ II, 1× VGA, 1 × S-Video, 3× audio, 1×SPDIF, 1× AV vstup, 1× TV anténa, LAN, modem, infraport, čtečka karet SD/MMC/MS/MSPRO
PCMark04
celkem 3456 1966
procesor 3460 1800
paměť 2637 1948 síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
grafika 1903 1909 WiFi Intel PRO/Wireless 2200BG 802.11 b/g
disk 2927 2923 baterie 4 400 mAh
SiSoft Sandra hmotnost 3,2 kg
procesor 6824/2202/2816 3427/1105/1414 rozměry (v × š × h) 32 × 364 × 264 mm
paměť 2292/2293 2207/2292 operační systém Windows XP Professional
disk 27MB/s 27MB/s příslušenství napájecí zdroj, dálkové ovládání, sluchátka, notebooková myš Logitech, anténní redukce, AV kabel, brašna
Výdrž
kancelářská práce 3:30 cena vč. DPH 77 029 Kč
přehrávání DVD 2:50 záruka 2 roky
nabíjení ve vypnuto 2:20 zapůjčeno AT Computers

Diskuze (36) Další článek: HP představilo novou značku náplní do tiskáren i vlastní iPod

Témata článku: Software, Notebooky, Asus, Pevný kabel, Audio kabely, Konektor, Televize Philips, Kabely konektory redukce audio, Televizní obrazovka, Standardní výbava, Optický audio kabel redukce, První pocit, Přibalená klávesnice, Přední strana, Dobré ovládání, Teletext, Slušná výbava, Target, Tunery, Optický audio kabel, Spodní strana, Exkluzivní provedení, Televize s DVD, Tel, Dálkové ovládání


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF