Notebooky | Asus

Asus věří, že potřebujete výkon. I do tenkých lehkých notebooků dává ty nejvýkonnější verze procesorů Intel

Co je pro vás nejdůležitější při výběru notebooku, kromě samozřejmé ceny? Výkon? Výdrž na baterii? Displej nebo snad kvalita těla? Přesně v tomto pořadí to vyšlo v celosvětovém průzkumu společnosti Kantar, tedy s požadavkem výkonu na prvním místě.

Proto se Asus s letošní 12. generací procesorů Intel rozhodl k zajímavému kroku. Místo obvyklých procesorů pro tenké lehké notebooky nasadí i do těchto drobných strojů procesory původně určené pro herní a výkonné profesionální notebooky. Ty, které známe s koncovkou H.

Aby se v tom Intel vyznal...

Značení procesorů Intel je ale stále častěji zamotané a v té jeho písmenkové polívce se těžko vyznáte. Kromě procesorů s koncovkou U a H v 12. generaci přijde  i koncovka P, která bude označovat procesory mezi úspornými U a výkonnějšími H. A aby toho nebylo málo, k typizovanému označení procesoru, například Core i7-12700H ještě přísluší informace o maximálním odběru - H45 - tedy procesor kategorie H s výkonem 45W.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled procesorů Intel řady H, P a U

Základní procesory U mají typizovanou spotřebu až 15W, nová řada P až 28W a v noteboocích nejvýkonnější řada H až 45W. 

Výkon provázaný se spotřebou

Samozřejmě také vyšší odběr energie snižuje celkovou výdrž, ale tady přichází ke slovu 12. generace Intelu s úspornými jádry. Procesor řady H tak dokáže poskytnout plný vysoký výkon, když je potřeba, současně ale během úsporné činnosti, jako je přehrávání videa, procházení webových stránek nebo práce v aplikacích Office, dokáže svou spotřebu snížit téměř na hladinu méně výkonné řady. 

Klepněte pro větší obrázek
Asus na stejném notebooku s různě výkonnými procesory změřil velmi podobnou výdrž

Dřív bych vám vřele nedoporučil uvažovat o extravýkonném notebooku, když plánujete časté používání bez dosahu zásuvky. 12. generace Intelu ale na tom leccos mění a jeden notebook dokáže zastat roli výkonné mašiny v zásuvce i úsporného psacího stroje bez zásuvky. 

Jak se to dá uchladit?

Každý výrobce se musí rozhodnout, jaký procesor dokáže v rámci svého návrhu notebooku uchladit a neomezovat v dostupném výkonu. Může dát sice 45W procesor do tenkého notebooku, ale když jej neuchladí, procesor si sám sníží výkon a vy jen zbytečně připlácíte za hezká písmenka v parametrech.

Mnoho výrobců ale už dlouho pracuje na tenkých herních noteboocích. Magickou hranici dvou centimetrů tloušťky už někteří dokážou překonat a odtud už není daleko k normálním notebookům, bez výkonných grafických karet.

Asus tak i v případě Zenbooků a levnějších Vivobooků použije technologie původně vyvinuté pro drahé herní notebooky Zephyrus. Tekutý kov místo teplovodivé pasty na chladiči, dvojité heat pipe pro lepší odvod tepla nebo případně vapor chamber u těch nejdražších strojů a tenké ventilátory s upravenými motory pro vyšší tlak vzduchu a vyfukující dvěma směry. 

Klepněte pro větší obrázek
Tenké provedení si žádá inovativní chlazení

Vapor chamber můžete brát jako extrémně širokou heat pipe pokrývající větší plochu základní desky. Klasická heat pipe měří na tloušťku 2 mm, vaper chamber jen 1,5 mm, protože výšku nahradí plochou. 

To vše, aby dokázal uchladit 45W procesor i v nenápadném tenkém těle. Takto dimenzované chlazení navíc v době, kdy nejedete na plný výkon procesoru, poskytne chladnější tělo notebooku a nižší, tedy tišší otáčky ventilátorů, které nemusí tolik zápasit s odvodem tepla.

Od drahých po levnější

Je jasné, že ty největší technologické vychytávky se nejprve objeví v drahých prémiových noteboocích. Asus ale chce zopakovat krok s OLED displeji, které už můžete sehnat v noteboocích pod dvacet tisíc. Výkonné procesory kategorie H tak chce dostat i do levnějších modelových řad.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zenbook Pro 16X zaujme výklopnou klávesnicí a obřím touchpadem
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jasným premiantem bude drahý Zenbook Pro 16X s výklopnou klávesnicí a chlazením pomocí 3D vapor chamber. Označení 3D tu znamená zvlnění konstrukce podle výšky chlazených čipů na základní desce. 

Zenbook Pro 14 Duo OLED s procesorem Core i7-12700H jsme vám už představili dříve včetně testů výkonu.

Možná zajímavější ale budou výkonné procesory v levnější řadě Vivobook. Dostanou je tenký Vivobook S, vybavený Vivobook X i dostupný a výkonný Vivobook Pro. U všech Vivobooků v úhlopříčkách od 14 do 16 palců.

Klepněte pro větší obrázek
Celková struktura nabídky Asusu v neherní kategorii notebooků
s výkonnými procesory řady H

Samozřejmě to neznamená, že Asus použije jen tyto výkonné procesory. Nadále se setkáme s úspornějšími čipy (například Core i5-1250P s maximální spotřebou 28 W) a je také zajímavé, že často ty úspornější čipy budou i v modelech, které jsou dimenzované na mnohem výkonnější verze. s nepatrně nižším výkonem získáte lepší chlazení a tak i nižší hlučnost v zátěži.

Konečně na trh začínají přicházet notebooky s 12. generací a jsme hodně zvědaví na nové rozložení výkonu u jednotlivých variant. Ale nadále platí - aktuální výprodej notebooků s 11. generací mnohé netrpělivé zájemce dokáže zlomit. Ceny za stále výborný výkon minulé generace vypadají lákavě. 

Diskuze (34) Další článek: Týden Živě: Jak ochránit mobil, jak souhlasit se sexem a jak surfovat v letadle

Témata článku: Notebooky, Intel, Asus, VivoBook, Chlazení, Procesor, Generace, Vivobook X, Zásuvka, Notebook, Výkonný procesor, Kantar, Pro, Výkonná verze, Notebooky na Heureka.cz