AMD | Asus | Grafické karty

Asus už chystá upravené karty Radeon RX 5700 XT. Vyjdou v řadách Strix, TUF a Dual Evo

Jako jeden z posledních výrobců, který se nepochlubil vlastními edicemi karet Radeon RX 5700 a RX 5700 XT, byl Asus. Ovšem díky nizozemské redakci Hardware.info se nyní dozvídáme kolik nereferenčních edic nakonec bude, a jak budou vypadat.

Vrchol nabídky bude opět řada Strix, která bude hned ve dvou provedeních, jak jsme byli doposud zvyklí. Ta více taktovaná ponese přídomek "OC". Opět zde bude použitý již dobře známý tříventilátorový chladič, který bude velmi masivní.

Prozatím to vypadá, že bude skoro identický s tím, který Asus použil na modelu RTX 2080 Ti Strix. To dává tušit, že chladicí rezerva bude pro malý čip Navi obrovská a fanoušci taktování budou mít u této edice asi velkou rezervu. Tomu napovídá i přítomnost dvou 8pinových konektorů, které naznačují že PCB i napájecí kaskáda budou velmi naddimenzované i pro extrémní taktování pod tekutým dusíkem.

Chladič bude podporovat semipasivní chod, to znamená, že při nečinnosti nebo nízké zátěži bude grafická karta fungovat zcela pasivně. Ventilátory se roztočí až v zátěži. Karta by měla být na trh uvedena 16 Srpna.

Levnější edice Gaming X3 bude spadat do řady TUF a bude se lišit zcela odlišným dizajem, Chladič se bude ovšem také spoléhat na chlazení od tří ventilátorů a bude splňovat odolnost IP5X (odolnost proti prachu). Chlazení ovšem nebude tak masivní jako u řady Strix. Avšak dobrou zprávou je, že i tento chladič bude podporovat semipasivní chod v době nečinnosti nebo při velmi malé zátěži, kdy se teplota čipu nepřehoupne přes 60° C. Karta by měla být na trh dodána o něco později než edice Strix, a to konkrétně 23 Srpna.

Nejlevnější nereferenční Radeon RX 5700 bude Dual Evo. Bohužel reálné fotky této karty prozatím uveřejněny nebyly, avšak díky Twitteru uživatele Andreas Schilling z HardwareLuxx máme představu, jak bude karta přibližně vypadat. Základní takty na jádře i na pamětech se očekávají velmi blízké tomu, jak byly nastaveny referenční edice od AMD, avšak dá se očekávat, že Asus nabídne u této grafiky lepší provozní vlastnosti a hlavně tišší chod. Tato řada karet vyjde na trh nejpozději, a to 30. Srpna. Ceny karet, ani přesné specifikace bohužel prozatím prozrazeny nebyly.

Diskuze (18) Další článek: Supertenké zařízení na kůži vypadá jako nálepka. Ukazuje budoucnost nositelností

Témata článku: Hardware, AMD, Asus, Grafické karty, Tuf, Strix, Zátěž, Chladič, PCB, Chod, Karta, Edice


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 47

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch