Asus | Základní desky | Přetaktování

Asus umožní přetaktování i na levných základních deskách s čipsety Intel B460 a H470

Asus umožní přetaktování i na levných základních deskách s čipsety Intel B460 a H470

Pokud jde o jednouché přetaktování, většina výrobců základních desek má nějakou speciální funkci, která vše udělá za vás. Většinou jsou ale tyto funkce dostupné u dražších modelů, které mají vyšší řadu čipsetů. Asus se však rozhodl, že speciální přetaktování umožní i u vybraných levnějších modelů.

V případě desek od Asusu se jedná o funkci Performance Enhancement (APE), která umožňuje přetaktování i procesorů, které to oficiálně nepodporují (modely bez „K“). Samotné zvýšení frekvence tak probíhá změnou původní konfigurace z PL1 (Power Level 1, něco na způsob maximální spotřeby) na vyšší úrovně. Díky tomu lze zvýšit frekvence a také dobu, po které je daná frekvence udržená.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail funkce Asus Performance Enhancement (APE) (Zdroj: DSOG)

Stále je vše omezené dle maximální specifikace Intelu pro daný procesor. Například 65W čipy mohou mít prostor až do 125 W jako jiné modely. Asus ROG Strix B460-F Gaming jako jediná dokonce podporuje Power Limit až do 210 W.

Asus zapnul podporu této funkce v rámci nového biosu celkem u 11 základních desek s čipsety Intel B460 a H470, zatímco dříve byla pouze u modelů z vyšší řady čipsetů „Z“. Funkce je kompatibilní i s nejnovějšími procesory Intel Core 10. generace – Comet Lake. Je však třeba myslet na to, že se zvýšením frekvence se zvýší i teploty, takže je případně nutné i kvalitnější chlazení.

Váš názor Další článek: All-in-one do 22 000 Kč: Počítač „vše v jednom“ může být dobrý základ pro domácnost, ukázal velký test

Témata článku: Hardware, Intel, Čipy, Procesory, Asus, Základní desky, Přetaktování, BIOS, Comet Lake, Model, Core, Zak, Základní deska, APE, Funkce, Asus ROG Strix, Frekvence, Čipset, Deska, Procesor, DSOG

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu