4K | LCD | Asus | Monitory | HDR

Asus ukázal, že monitor zvládne i 1600 nitů, 4K a 120 Hz. Jenže za to musíte pořádně zaplatit

Vraťme se ještě na veletrh IFA, kde mezi počítačovými novinkami Asusu trochu zapadl nový monitor ProArt PA32UCG. Ten se brzy stane vrcholem nabídky tohoto výrobce. 

Monitor nabídne úhlopříčku 32 palců s rozlišením 3820 × 2160 bodů s maximální svítivostí 1600 nitů a obnovovací frekvencí 120 Hz. Tak abnormálně vysoké svítivosti Asus dosáhl díky podsvícení s 1152 lokálními zónami. Stabilní jas celé obrazovky garantuje výrobce na 1000 nitů.  

Mimo toho dostala tato novinka také 10bitovou matici s podporou kvantových teček, díky čemuž má monitor velmi vysoký gamut dosahující na DCI-P3, Rec 2020, Adobe RGB a sRGB. Nechybí ani podpora HDR10 a díky vysokému jasu zde HDR velmi dobře vynikne. Hráče počítačových her jistě potěší přítomnost technologie AMD FreeSync s rozsahem 48 - 120 Hz, a to při 4K rozlišení.

Novinka bude v prodeji v prvním čtvrtletí roku 2020. Oficiální cena prozatím ohlášena nebyla, ovšem od zástupců společnosti Asus jsem se dozvěděl, že se bude pohybovat kolem 5000 dolarů, možná i výše (tzn. 117 tisíc korun bez daně). Monitor tedy nebude levný a uplatnění najde zejména u tvůrců obsahu a lidí, co pracují s grafikou na profesionální úrovni.

Diskuze (12) Další článek: Češi uspěli v soutěži DARPA Subterranean Challenge. Jejich roboti zkoumali štolu

Témata článku: 4K, LCD, Asus, Monitory, HDR, FreeSync, IFA, Svítivost, Adobe RGB, Monitor, Novinka, Ifo, AMD FreeSync, Jas, Momentum

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5