Video | Notebooky | Testy | Asus

Asus Transformer 3 Pro: nevlastní dvojče Microsoft Surface

  • Výborný 12,6" displej s rozlišením 2880×1920
  • 3D kamera pro snadné přihlašování do Windows
  • 4GB RAM je v této kategorii málo

Microsoft Surface se sice stále v České republice prodává jen neoficiálně, kdo ale hledá počítač podobné koncepce, už má rozhodně z čeho vybírat. Asus Transformer 3 Pro se originálu blíži velmi výrazně. Za nižší cenu ale dokáže nabídnout lepší výbavu.

Asus Transformer 3 Pro T303UA

Core i5-6200U ● 4 GB LPDDR3 ● 12,6" 2880×1920, IPS, dotykový, lesklý ● 256 GB SSD ● USB 3.0, HDMI, USB-C Thunderbolt 3, čtečka microSD, audio ● 802.11ac, Bluetooth 4.1 ● 13Mpx zadní kamera, 3D 2Mpx přední kamera ● 39 Wh ● 29,9 × 21 × 0,83 cm ● 790 g (tablet)

29 990 Kč
model T303UA-GN027T

Tablet Asusu nese všechny znaky konceptu Surface - tenký profil se spárou pro chlazení na horní straně. rovný výklopný stojánek s plynulou regulací sklonu a pochopitelně i displej s poměrem stran 3:2. Asus ale použil větší 12,6" displej s jemným rozlišením 2880 × 1920. Do rámu displeje na přední straně Asus zabudoval reproduktory, které tak míří dopředu a zajistí hlasitý projev, byť bez většího podílu basů. Kromě zadní kamery nechybí ani ta přední, která tu je ale v 3D verzi a podporuje tak přihlašování do Windows jen obličejem. Funguje to spolehlivě, rychle a i za různých světelných podmínek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podobnost s Microsoft Surface se nezapře, Asus ctí i výdech
chlazení spárou na horním okraji

Displej Transformeru 3 Pro samozřejmě můžete ovládat i perem a jedno s Transformerem 3 Pro dostanete. Kovový stylus se pohodlně drží a nabízí přesnější ovládání a různé úrovně tlaku, jen ho nemáte na těle počítače kam zaparkovat. Nikde se rozumně magnety nepřidrží, takže jej budete nosit samostatně mezi propiskami. Pokud jste nikdy propisku neztratili, budete v pohodě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
USB, HDMI, USB-C s Thunderbolt 3, na tenké rozměry je výbava skvělá. Nezvyklý kloub stojánku určitě zabral inženýrům Asusu hodně práce

Navzdory tenkým rozměrům se na bok tabletu vešly plnohodnotné konektory pro USB a HDMI. USB-C podporuje Thunderbolt 3 a slouží i pro nabíjení. Na levé straně pak leží čtečka microSD karet, audio a ovládání hlasitosti. Hlavní vypínač je vlevo nahoře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stylus bohužel není kam přichytit, hrozí tedy, že ho ztratíte. Klávesnice a touchpad vypadají jako na normálním notebooku. Přichycením ke spodnímu okraji displeje se klávesnice mírně nadzvedne pro pohodlnější psaní

Počítači z rodiny Surface nestačí výklopný stojánek, musí mít i přicvakávací klávesnici. Transform 3 pro v tom není výjimkou a kvalitní podsvícenou klávesnici dostanete v základním balení. Klávesnice spolu s touchpadem odpovídají tradičnímu notebooku. Nechybí třístupňové podsvícení a dobře identifikovatelný stisk. Snad jen na první stisk se klávesy trochu viklají, přesnosti psaní to ale nebrání. Matný povrch okolo kláves připomíná kůži a dobře odolává otiskům prstů. Vnitřní plát pak klávesnici dává příjemnou tuhost. Klávesnici můžete samozřejmě nadzvednout přichyceném k přední straně tabletu pro příjemnější psaní. Spodní pruh na displeji se pak sice už hůře ovládá, ale zásadní problémy to nedělá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přicvaknutá klávesnice zhoršuje dostupnost spodní řady ikon pomocí prstu. 3D kamera na přední straně podporuje Windows Hello pro rychlé a pohodlné přihlašování do systému

Když přiklopíte klávesnici na displej, počítač se korektně uspí. Bohužel se ale neprobudí při odklopení klávesnice. Proto budete stále mačkat hlavní vypínač vlevo nahoře.

Naměřili jsme

3DMark _ SSD
Klepněte pro větší obrázek
Ice Storm 44158
Cloud Gate 4888
Sky Diver 2800
Fire Strike 709
PCMark 8
Creative OpenCL 3738
Creative 2430
Home OpenCL 2840
Home 2244 Výdrž
Work OpenCL 3638 Film 5:43
Work 2476 Kancelář 5:56

Uvnitř počítače najdete Core i5-6200U s aktivním chlazením. To sice není příliš hlasité, při kancelářské práci je počítač zcal tichý, ale při vyšší zátěži jej uslyšíte. Acer přitom dokáže ve svém Switch Alpha 12 stejný procesor uchladit pasivně. Rozdíl o to patrnější, když zjistíte, že Asus Transformer 3 Pro je nejen hlučnější, ale i pomalejší. Rozdíl to není dramatický, spíš to jen ukazuje na schopnosti Aceru. K rychlosti Asusu určitě nepřidají jen základní 4 GB paměti. V této cenové kategorii je přitom standardem 8 GB. Akumulátor s kapacitou 39 Wh zázraky nedokáže. Výdrž i při mírné zátěži nepřekročí šest hodin a pohybuje se tan na spodní hranici dnes obvyklých hodnot.

Asus Transformer 3 Pro opravdu zdařile kopíruje původní Microsoft Surface. Díky klávesnici v ceně, jemnějšímu displeji nebo 3D kameře je ale atraktivnější. Acer Switch Alpha 12 s pasivně chlazeným procesorem je sice levnější, ale používá menší displej, nepodsvícenou klávesnici a tlustší tělo.

Diskuze (8) Další článek: PewDiePie to přehnal, končí s ním Disney, YouTube mu ruší pořady a reklamu

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Asus, Tablety, Surface, Přední strana, Transformers, Work OpenCL, Asus Transformer, Acer Switch Alpha, Stejný procesor, Dvojče, Hlavní vypínač, USB-C Thunderbolt, Sky diver, Chlazený procesor, OpenCL, M/s, Fire strike, Acer chlazení, Čtečka microsd, Zadní kamera, Spodní strana, Acer Switch, Nejlepší notebooky na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu