Asus ROG G752: vysoký výkon a příjemné ticho se nevylučují [test]

  • Core i7 a Nvidia GTX 980M pro nekompromisní hraní
  • Notebook má agresivní design, vysoký výkon, ale tichý chod
  • Bohatá je i doplňková výbava

Asus a jeho značka Republic of Gamers (ROG) představuje typického představitele ostrého herního designu. Výdechy ventilace jak na sportovním autě, ostře řezané rysy a agresivní design, který do okolí volá - jsem plný výkonu. Loni na podzim představil Asus nový styl herních notebooků. Kombinaci černé a červené nahradily odstíny šedé a měděné doplňky. Z agresivity se ale neustoupilo a stále géčková řada nenechá nikoho na pochybách, do jaké kategorie tento notebook patří.

Když ale nakonec dostanete tento notebook do ruky, překvapí vás důrazem pro detail. Není to pouťová atrakce, ale promyšlený stroj, který i v zátěži není kdovíjak hlučný a v designu nedělá ústupky kvůli ceně.

ROG07.JPGROG08.JPGROG18.JPG
Design může z dálky působit nabubřele,
zblízka ale oceníte cit pro detail a promyšlená řešení

Masivní klínovitý profil s předsazeným kloubem displeje už z dřívějších Asusů známe. Velký vnitřní prostor poskytuje dostatek místa pro chlazení výkonných komponent a také velký 90Wh akumulátor. Víko displeje se svítícím logem ROG obsahuje ještě dva prosvícené proužky a na zadní straně připomínající sportovní auto svítí i červený pruh. Jejich LED diody ale můžete v nastavení vypnout.

ROG02.JPGROG03.JPGROG04.JPG
Díky velkému displeji má klávesnice dost prostoru, obsahuje tak i samostatná tlačítka pro videocasting a nastavená makra. Zvýrazněné WASD mají stejný povrch jako zbytek kláves

Po otevření sedmnáctipalcového Full HD displeje vás přivítá prostorná herní klávesnice se zvýrazněnými klávesami WASD, pěti programovatelnými makroklávesami a odskočenými kurzorovými šipkami. Také prostor okolo klávesnice je nápaditě členěný ve stylu celkového designu, takže nemáte pocit z tuctového řešení recyklovaného z jiných notebooků.

Klávesnice je pohodlná i na běžné psaní. Stisk je na poměry notebooků hluboký s dobře navrženou intenzitou síly odporu kláves. Červené popisky kláves doplňuje tříúrovňové podsvícení, které při bočním pohledu už může trochu rušit. Při dlouhodobém psaní ale může vadit ostrá přední hrana notebooku. Kvůli výšce se už při psaní dotýká předloktí a dokáže tlačit.

ROG01.JPGROG14.JPGROG15.JPG
Touchpad se samostatnými tlačítky míří více na hráče.
Stejně tak přibalená sluchátka a herní myš

Touchpad s příjemným povrchem se nedá stisknout, má samostatná tlačítka s podobně hlubokým stiskem jako klávesnice, reaguje ale na všechna gesta a poklepání, takže tlačítka nebudete tak často potřebovat. Stavové diody pod touchpadem naštěstí neoslňují, za jasného dne je téměř neuvidíte.

G-Sync v monitoru mi v případě tohoto notebooku zamknul nejvyšší snímkovou frekvenci na 72 FPS. Je to tedy bohatě nad optimálními 60 snímky, současně ale méně než 144 Hz u stolních monitorů. 

Kvalitní matný IPS displej s Full HD rozlišením je radost používat, navíc má pro hry podporu G-Sync, takže nedochází tak často k trhání obrazu nebo jeho pruhování při vypnuté vertikální synchronizaci. Testujeme prostřední prodávanou konfiguraci G752, která se může pochlubit především grafikou GeForce 980M. Spolu s procesorem Core i7-6700HQ se nebudete muset ve hrách nějak omezovat. V rozlišení displeje si zahrajete se všemi detaily na maximu a i díky G-Sync monitoru vás záškuby nepotkají. O dvacet pět tisíc levnější verze s GTX 970M ale může vypadat jako výhodnější volba. Jen si pak budete muset dokoupit SSD. Díky dobře dimenzovanému chlazení je notebook bez zátěže zcela tichý. Při hraní začne více šumět, ale nikdy to nedosáhne nějaké rušivé úrovně a drží teplotu grafiky kolem 72 stupňů.

Ačkoli se u tohoto typu notebooků nepočítá s nějakou extrémní výdrží, díky 90 Wh akumulátoru to ale není tak tragické. Čtyři hodiny sledování videa nebo psaní textů je tak docela příjemná hodnota. Hraní bez zásuvky ale nedoporučuji, to vám dojde energie už po hodině a navíc nemáte k dispozici maximální výkon.

ROG09.JPGROG10.JPGROG11.JPG
U herního notebooku nechcete připojovat příliš mnoho konektorů na pravou stranu. Velký 230W zdroj je u takového notebooku nutností

Pokud se v něčem Asus zpronevěřil herním notebookům, je to rozložení konektorů. Na levé straně je čtečka SD, DVD mechanika a dva USB 3 porty. Vpravo,  kde hráči mají myš, je vše ostatní. tedy LAN, HDMI, displayport, další dvě USB 3, USB-C a tři audio konektory. Při hraní s myší tu tedy bude překážet hodně kabelů.

ROG16.JPGROG17.JPG ROG13.JPG
Šikovná dvířka na spodní straně usnadní přístup k upgradu komponent. Dodaný batoh ještě ctí starší černočervenou barevnou linii Asus ROG.

Zajímavý design spodní strany ukrývá dvířka pro snadný přístup k disku a pamětem. potěší dva volné sloty pro upgrade paměti a dvě pozice pro SSD disky. Ostatně nejdražší konfigurace obsahuje dva půlterové SSD. Vespod je i výstup subwooferu. Hlavní reproduktory se jinak schovávají dole za displejem a nehrají úplně špatně, i když vzhledem k rozměrům notebooku bych čekal hutnější basy.

ROG05.JPGROG06.JPG ROG12.JPG
Reproduktory se schovávají dole za displejem. Do batohu se celý notebook vejde s rezervou

Pro hráče Asus nabízí profily spouštěné tlačítkem na klávesnici, samostatné tlačítko pro spouštění Xsplit Gamecasteru na streamování videa z her a makro tlačítka spouštějící aplikaci, vysílající sekvenci kláves nebo otevírající webovou stránku.

 

Naměřili jsme

3D Mark
   cdmssd.PNG
   
cdmhdd.PNG
 
Fire Strike 8243
Sky Diver 21784
Cloud Gate 22451
Ice Storm 99697
PC Mark 8
standard 3952
OpenCL 4518
Unigine Heaven Extreme
FPS 58,6
score 1476
Unigine Valley Extreme HD  
FPS 49,9
score 2089
Výdrž
film 3:55
kancelář 4:10
 

ROG18.JPGAsus G752VY

Core i7 6700HQ (2,6 GHz, 3,5 GHz TB)
8 GB DDR4 (dva další volné sloty)
Geforce GTX 980M, 4 GB GDDR5
17,3" FullHD, IPS, matný
2TB 5400 ot/min + 256 GB M.2 SSD (jeden volný M.2 slot)
HDMI, Displayport, 4× USB 3, USB-C, 3× audio, čtečka SD, DVD-RW
Gb LAN, 802.11ac, Blutooth 4.1
90 Wh akumulátor
41,6 × 32,2 × 4,9 cm
3,9 kg
v ceně: myš, sluchátka s mikrofonem, batoh

Cena: 65 000 Kč
G752VY-GC352T

Nevídaná je bonusová výbava. V krabici s notebookem najdete herní drátovou myš Asus Sica, herní headset Cerberus s  dvojicí 60mm měničů a prostorný tříkomorový batoh, který pojme i tento velký notebook. Sluchátka díky pružnému hlavovému mostu a rozměrným náušníkům sedí na hlavě pohodlně a nevadí ani po několika hodinách nošení. Jejich zvuk je ale preferuje hutné basy na úkor čitelných výšek, proto nemusí sednout každému. 

Asus G752 na první pohled zaujme agresivním designem, ve skutečnosti je to ale při používání klidný nenápadný stroj který na sebe nebude přitahovat negativní pozornost. Testovaná konfigurace s GTX 980M nemá problém se žádnými hrami, pro hraní na 4K monitoru nebo používání VR ale stejně budete potřebovat něco silnějšího. O deset tisíc levnější verze G752VT-GC134T s mírně slabší GTX970M a SSD tak může vypadat jako promyšlenější volba.

Diskuze (12) Další článek: Aleutia R50: Minipočítač s procesory Skylake bez jediného větráku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,