Asus | Tablety | ROG

Asus ROG Flow Z13 – vyzkoušeli jsme unikátní herní supertablet a ukážeme vám, co umí

  • Provedením tablet, duší herní počítač
  • Uvnitř může být až RTX 3050 Ti a Core i9
  • S externí grafikou ještě dál navýšíte výkon

Každá firma musí v přetlaku nových počítačů na začátku roku zaujmout pořádným špekem. Často se ale objeví jen absurdní kousky, které se ani nakonec nedostanou na trh. Někdy je to nicméně tak odvážný krok, že může ukázat trendy do budoucna.

Loni jsme si takto ukazovali Asus ROG Flow X13, konvertibilní dotykový notebook s výkonem herního počítače, nyní tu je jeho nástupce v ještě extrémnějším provedení.

Asus ROG Flow Z13

Procesor Intel Core i7-12800H, 45W ● interní grafika Geforce GTX 3050Ti + Iris Xe na procesoru ● 16 GB LPDDR4X 4266 MHz  ● 1 TB SSD ● 13,4", 3840 × 2400, 60 Hz (volitelně FullHD+/120), 500 nitů, dotykový+pero ● kamera, zadní 8Mpx kamera, čtečka otisků ve vypínači, 2× USB-C (1× Thunderbolt 4), USB, audio, konektor pro externí GPU ● 56 Wh ● 30,1 × 20,4 × 1,3 cm ● 1,2 kg (1,5 kg s klávesnicí)

Externí box XG Mobile: GeForce RTX 3080 Mobile ● 4× USB 3.0, DisplayPort, HDMI 2.1, čtečka SD ● 280W zdroj 

Jde o předprodukční kus, takže reálně prodávané konfigurace se mohou lišit

Novinka ROG Flow Z13 je totiž tenký lehký tablet s odpojitelnou klávesnicí ve stylu Microsoft Surface, ale s herním výkonem, který navíc můžete dále navýšit externí grafickou kartou připojenou přes speciální konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pohled upoutá trochu ostřejší herní design, ale i tak byste výkon podle těla neodhadli

Herní výkon v tenké placce

Stejně jako u Flow X13 dostanete typ zařízení, které dříve charakterizoval slabý výkon pro kancelářské využití, ale tady vybavený těmi nejvýkonnějšími komponentami. Oproti Flow X13 s AMD Ryzen se ale u Z13 používají procesory Intel 12. generace. V hubeném těle našeho modelu se ukrývá 14jádrový procesor Core i7, ale nabízet se bude i verze s Core i9-12900H. Navíc výkonným procesorem to nekončí a přímo v těle tabletu můžete mít i grafiku RTX 3050 Ti. Navíc s MUX switch, tedy s možností přímého propojení grafiky s displejem pro ještě vyšší herní výkon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod stojánkem je čtečka microSD, dvířka pro výměnu SSD a průhled na zadní straně ukazuje část základní desky s RGB osvětlením

Relativně stále tenké tělo obsahuje výklopný stojánek a ve stylu herních počítačů i prosklený průhled na základní desku osvětlený RGB diodami. Přímo do těla počítače se ale snadno nepodíváte. Naštěstí to nebude potřeba. Díky dvířkům se dostanete k SSD, jen musíte sehnat menší 30mm verzi a nejlépe navíc s PCIe 4.0. Pod stojánkem je i čtečka microSD. 

Na pravém boku je audio, klasické USB, ovládání hlasitosti a vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů. Na levé straně najdete USB-C Thunderbolt a široký speciální konektor  pro připojení externí grafické karty jehož součátí je další USB-C, toto ale už Thunderbolt neumí. Na externí grafice slouží k připojení LAN a dalších USB periférií. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mezi konektory největší plochu zabírá široký port pro externí grafiku. Výdech chlazení na horní straně využívá přirozeně stoupajícího teplého vzduchu

Vše se napájí 100W USB-C adaptérem, který utáhne procesor i případnou zabudovanou grafiku 3050 Ti. Akumulátor s kapacitou 56 Wh bude nejspíš stačit na sedm hodin kancelářské práce, to je ale čistě náš odhad a teprve uvidíme, jak skutečnou výdrž ovlivní čtyři úsporná jádra na procesoru.

Ve stylu ROG

Celkově design míchá výrazné herní detaily značky ROG s nenápadnou podobou drobného tabletu. Tloušťka mírně přes centimetr a hmotnost trochu přes kilo znamená ve světě herních počítačů úžasné parametry, mezi tablety ale přece jen působí Flow Z13 tlustším dojmem.

Aby se vše zvládlo uchladit, tvoří 44 % půdorysu tabletu velká vapor chamber, které navíc pomáhá tekutý kov na procesoru a grafice pro lepší přenos tepla a také vertikální pracovní pozice, kdy teplý vzduch může přirozeně stoupat k hornímu okraji tabletu a ventilátor se tak roztočí, jen když to bude opravdu nutné.

Ačkoli jsou výkonné komponenty vtěsnané do velmi kompaktního těla, nejde tak v zátěži o nějak hlučný počítač. V hrách svým hlukem víc rušila externí grafická karta.

S externí grafikou ještě rychleji

Spolu s ROG Flow X13 Asus loni představil i externí grafiku XG Mobile, která se s počítačem porpojuje přes speciální konektor obsahující čtyři PCIe linky. Nový ROG Flow Z13 podporuje stejnou externí grafiku, takže jsem si jej mohl vyzkoušet s externí RTX 3080 pro maximální výkon, kterou jsem znal už z Flow X13.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Externí grafika dokáže výrazně zvýšit výkon počítače. Kromě grafiky obsahuje i výkonný napájecí zdroj a sadu užitečných konektorů pro domácí dokování

Díky platformě Intel ale obsahuje Flow Z13 také rozhraní Thunderbolt 4, takže bude určitě zajímavé otestovat, jak si povede výkonná notebooková grafika připojená přes širší sběrníci XG Mobile ve srovnání s desktopovou grafikou připojenou přes užší sběrnici Thunderbolt. Protože jsme dostali zatím jen předprodukční neodladěný vzorek, nemůžeme (a ani to nedává smysl) publikovat nějaké výsledky benchmarků. Asus navíc letos uvede externí grafiku XG Mobile s čipy AMD, takže půjde srovnat i Nvidia s AMD.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlustý konektor externí grafiky s tenkým tabletem příliš neladí. Přibalený 100W USB-C adaptér není nějak příliš velký

Na výběr budou dvě verze displejů – 4K s 60 Hz a FullHD se 120 Hz. V obou případech s úhlopříčkou 13", poměrem stran 16:10 a vysokým jasem 500 nitů. 4K na této úhlopříčce je už ale přece jen hodně a raději oceníte 120 Hz. Displej samozřejmě podporuje dotyky a kreslení perem. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnici můžete odpojit, když ji nepotřebujete. RGB podsvícení jí sluší. Připojuje se konektorem s magnety na spodní straně

Zcela v duchu podobných tabletů se nese i klávesnice. Povrch okolo kláves připomíná kůži a je tak příjemný na dotek. Klávesnice se magnety přichytí ke spodní hraně a potom ještě případně ke spodnímu kraji displeje pro eronomičtější sklon při psaní. Protože ale počítač patří do rodiny ROG,nechybí klávesám volitelné RGB podsvícení s barevnými efekty. Především ale bude klávesnice standardní součástí tabletu. Nebudete si ji muset dokupovat jak volitelné (a drahé) příslušenství. Součástí tabletu je i podpora pro bezdrátové herní ovladače k Xboxu.

Tablet na chlubení

Konvertibilní notebook ROG Flow X13 pokládám i rok po jeho představení za skvělý univerzální počítač. Letos se navíc jeho komponenty aktualizují na současné generace. V případě tabletu Flow Z13 to už přece jen více nutí přemýšlet, kdo je ideální cílovou skupinou. Musíte chtít tablet pro snadné psaní poznámek, současně s výkonem pro hry nebo 3D modelování. Externí grafika výrazně navýší výkon, její masivní konektor ale u tak tenkého tabletu působí už trochu nevyváženým dojmem. 

Asus ROG Flow Z13 především plní roli prestižního produktu, který dokáže na sebe strhnout pozornost. Pro Asus představuje výkladní skříň technologií a žádný jiný výrobce podobnou kombinaci vysokého výkonu a drobných rozměrů nenabízí.

Diskuze (9) Další článek: Tip: Minimalistický TaskbarXI promění hlavní panel Windows 11 v úzký dok

Témata článku: Testy, Video, AMD, Intel, Nvidia, SSD, Asus, Klávesnice, Tablety, Xbox, DisplayPort, Thunderbolt, ROG, MUX Switch, Mux, Asus ROG Flow, USB-C Thunderbolt, ROG Flow, Počítač, Flow, Konektor, Grafika, JSM, NELA, AMD Ryzen, Pevné disky SSD na Heureka.cz