ASUS P4T533 - RIMM is not dead?

Pokud máte tvrdou hlavu, za zády sice úzkou, ale pravověrnou skupinu skalních příznivců, můžete si dovolit to, na co ostatní ani nepomyslí. V době, kdy mnozí (včetně Intelu) již paměti RDRAM/ Rambus z "hlavního proudu" prakticky odepisují (na konto paměti DDR), například uvedete, jako by se nechumelilo, základní desku vybavenou zcela novými 32-bitovými pamětmi RIMM 4200. Nosorožcem v tomto příkladu je ASUS, základní deska se jmenuje P4T533 a zatím je jediná svého druhu...
ASUS P4T533 - RIMM is not dead?

Ať se to někomu líbí nebo ne, bitvu o hlavní proud paměti RDRAM (tj. Rambus DRAM) již prohrály (a téměř jistě to nezmění ani tato deska). Počet sestav, které jsou těmito pamětmi vybavované stěží překračuje 15% a nic nenasvědčuje tomu, že by se toto číslo v budoucnosti jakkoliv zvýšilo. Nechci tím říci, že by RDRAMy byly výkonově slabé nebo enormně drahé - nic z toho (jejich cena je díky poměrně vyrovnané poptávce dokonce poměrně příznivá). Vývoj a poptávka jen prostě potočily kolem popularity jiným směrem.

Co se týče výkonu, je tomu dokonce tak, že poslední paměti RDRAM nabízejí dnešním vysoce taktovaným Pentiím 4 s externí sběrnici 533Mhz, propustnost rovnou maximální propustnosti sběrnice FSB těchto procesorů.

Podívejte se na tabulku teoretických propustností jednotlivých typů paměti:

paměti datová šíře modulu takt x bajtů x modulů propustnost
DDR 266 64 bitů  (2x133) x 8 x 1 2.1 GB/s
DDR 333 64 bitů  (2x166) x 8 x 1 2.7 GB/s
DDR 400 64 bitů  (2x200) x 8 x 1 3.2 GB/s
RIMM PC800 - dva kanály 16 bitů  (2x400) x 2 x 2 3.2 GB/s
RIMM PC1066 - dva kanály 16 bitů  (2x533) x 2 x 2 4.2 GB/s
= P4@533
RIMM 4200 32 bitů  (2x533) x 4 x 1 4.2 GB/s
= P4@533

Výše uvedená tabulka není zde uvedena proto, aby hodnotila "kvalitu pamětí" podle teoretické propustnosti paměti - každá technologie DDR i RDRAM mají své specifické vlastnosti, klady i výhody.

RIMM 4200 - pokrok v rámci zákona

Jednou z největších nevýhod původních modulů RIMM bylo to, že v případě systémů pro Pentia 4 je bylo třeba osazovat vždy v párech - oba moduly musely mít stejnou velikost i parametry. Pokud jste chtěli systém vybavit 128MB paměti, museli jste koupit dva RIMMy po 64MB (stejně to pokračovalo u 256MB a výše). Tento způsob osazovaní je většinou dražší a navíc značně omezuje možnosti rozšířování paměti do budoucna.


moduly RIMM - tak je známe, či spíše, jak jsme je znali dříve

Klasické moduly RIMM jsou šestnáctibitové a systém k dosažení potřebné propustnosti využívá dvou souběžných kanálů (odtud tedy potřebné osazování modulů RIMM v párech).

Moduly které využívá testovaná deska ASUS P4T533 (jako první a dosud i jako jediná na světě) jsou již 32bitové. V jejich případě osazování v párech není vyžadováno. Popravdě řečeno, z technického hlediska se jedná o spojení dvou paměťových modulů PC1066 do jednoho pouzdra - propustnost paměti je tedy identická jak v případě "dual-channelového" provozu pamětí PC1066.


RIMM4200: obligátní "rozváděč tepla" (heat spreader) klame tělem - patice je však zcela jiná

Na první pohledy vypadají nové, 32bitové moduly téměř jako klasické RIMMy. Využívají však novou 232 pinovou patici s jedním nesymetricky umístěným klíčem, která rozhodně není kompatibilní s klasickými RIMMy (184 pinů, dva klíče). To samozřejmě platí vice-versa. Zajímavé je i to, že zakončovací odpory (termination resistors) paměťové sběrnice jsou uvnitř modulu.

Nové moduly přinášejí aktuálně kromě četných výhod (stavba desek na bázi RIMM 4200 je jednodušší, než v případě klaických "dual-channelů") i jednu zásadní nevýhodu - tyto moduly jsou totiž docela "vzácné". Přesněji řečeno, používá je... dosud pouze tento testovaný ASUS (i když je údajně plánují i ostatní výrobci).


konstrukce desek s RIMM4200 je jednodušší, vlastní pamětí jsou však poměrně vzácné

ASUS řeší nedostupnost modulů RIMM 4200 již dříve Intelem ověřenou metodou - potřebné paměti jsou prostě s deskou "bundlovány". V případě testovaného "kousku" se jedná o 512MB paměti vybavené ECC (Error Check and Correction) od firmy Samsung. P.S. Že se jedná o špičkové paměti jsme se přesvědčili při testu overclockingu - zvládly i frekvenci sběrnice 155MHz (ta se násobí 4x = 620MHz a přenáší se 2 slova v jednom taktu = PC1240). Teoretická propustnost tehdy činila téměř 5GB/s!

Pojďme však na věc pěkně popořádku...

Témata článku: Asus, Paměťová sběrnice, Paměti, Paměť, Bios, Propustnost, Praktický pohled, Winston, Teoretická propustnost, Standardní chlazení, Potřebné napětí, Výborný nápad, Nuance, Slot, Základní čip, Heat, Cenová třída, Zelený led, Benchmark, Test paměti, Modul, Reporter, HW monitor, Vcore, Raid


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 124

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize