ASUS P4B (Pentium 4 + SDRAM)

Pokud se objeví nová čipová sada nebo jiná zajímavá technologie související s počítačovými základními deskami, můžete vzít jed na to, že mezi prvními, kteří přijdou s konkrétním výrobkem, bude i firma ASUStek. Proto se nelze divit, že v době, kdy ostatní připravují své základní desky pro Pentia 4 s podporou pamětí SDRAM, přichází ASUStek s již hotovým výrobkem - s deskou P4B. A aby těch novinek nebylo málo, na palubě je "socket budoucnosti" 478, jež je určen pro Pentia 4 v pouzdře mikroPGA. Testovacím "motorem" byl právě jeden takový exemplář Pentia 4 taktovaný na...  2GHz!
ASUS P4B (Pentium 4 + SDRAM)

V době kdy v Santa Claře, v sídle procesorového giganta Intel Corp., vyhlásili, že základní a preferovanou "paměovou platformou" nových Pentii 4 budou jen a pouze paměti RDRAM (Rambus DRAM), očekávaly se dva scénáře budoucího vývoje:

První scénář bral v potaz předpoklad, že se nová Pentia 4 a RDRAMy (RambusDRAMy) rozšíří natolik, že dojde k hromadnému přechodu na tuto platformu a k následnému opouštění "starých" pamětí SDRAM (a s nimi spojených Pentii III apod.). Tímto by se Intelu podařila "tlustá čára" která by vyznačovala co je "IN" a co nikoliv - prostředkem měl být současný skok v procesorech, zavedení nové procesorové patice (Socket 423) a přechod na RDRAMy - ty měly přestoupivší ještě více "fixovat" u Intelu. V této situaci by se ostatní výrobci procesorů začali záhy ocitat na vedlejší koleji - zejména, pokud by se podařilo zastavit rozjezd (v bolestech se tehdy bez Intelu rodících) SDRAMů o dvojnásobném datovém toku (paměti typu DDR - Double Data Rate).

Druhá varianta vycházela z toho, že hromadný přestup do vlaku P4 + RDRAM nebude vůbec snadný. Tehdy byla totiž drahá nejenom Pentia 4 (jako novinka), ale také i moduly RDRAM (první 64MB RDRAMy stály Vikomt, jež je jako jediný vystavoval na Invexu 1999 asi 30 000 Kč/ks. - i když záhy spadly na "pouhých" 5-6 000Kč), to vše činilo přechod na novou platformu Intelu vlastně dvojnásobně drahým. Pochybovači poukazovali také na rozporuplný výkon RDRAMů a na to, že "stará" Pentia III ve spojení s klasickými levnými SDRAMy jsou pro velkou většinu uživatelům dostačujícím řešením.

To, že realita uvedla do praxe druhý scénář a RDRAMy stále zůstávají v kategorii "pro snoby" vyvedlo firmu Intel na určitou dobu z konceptu.

Kuriózní je, že špatně zvolená taktika umožnila konkurenční firmě AMD ukousnout až 24% procesorového trhu - tento nástup (dříve měli cca 7%) by se se této texaské firmě, by tehdy nastupovali s výbornými procesory Duron / Athlon, jinak nikdy nepodařil. Největším nepřítelem Intelu byl tehdy vlastně... Intel, přesněji jeho tehdejší vlastní priority. Nástupem AMD navíc došlo k cenové válce, která Pentia 4 téměř neustále udržovala v pro Intel nežádoucí oblasti exkluzivního zboží (místo pomoci začaly RDRAMy nová Pentia 4 skutečně brzdit).

Po vyhodnocení nepříznivého trendu - i když Intel stále vykazoval vysoké zisky (nikoli však z prodeje Pentii 4, které byly pod očekáváním) a přehodnocení dosavadní strategie, dostala zelenou myšlenka nenutit uživatelům paměti RDRAM ale "prosazovat Pentia 4 jako taková"


Nová "zbraň" Intelu - Pentium 4 v provedení mPGA (478pinů).
Joro: po staré řadě Socket 423 nebude do roka ani slechu...
Záběr je zezadu (měřítko "sedí" - srovnejte s reálnou dvoukorunou!)

Prvním krokem - který již máme za sebou - bylo rapidní snížení cen P4-ek, současně se přirozeně začalo uvažovat o i čipových sadách, které umožní "portaci" Pentii 4 do současného hlavního proudu - na základní desky jež budou využívat levných pamětí SDRAM PC133 (128MB modul PC133 dnes nestojí ani 1000Kč). A prvním ovocem právě této snahy je čipová sada Intel 845 (i845). Ta se na trhu objeví ve dvou variantách: nejdříve ve verzi s podporou pamětí SDRAM PC133* a později (ke konci roku 2001) také v provedení s podporou paměti DDR SDRAM.

*Předpokládá se, že DDR varianta 845-ky bude poskytovat Pentiu 4 obdobný výkon jaký dnes dosahuje tento procesor ve spojení s RDRAMy (tj. na "firemní" čipové sadě i850) - narozdíl od prvních 845 s podporou klasických SDRAMů PC133, kde se výkonová ztráta pohybuje v rozmezí 5 až 15% - viz. dále.

Popis čipové sady "Brookdale" i845

Jak jsem již zmínil, v současnosti je dostupná pouze "SDRAM-ová" varianta i845-ky, varianta která využívá klasických pamětí PC133 s teoretickou propustností 1066MB/s (DDR "půjde" až na 2100MB/s). To je tedy značně méně, než nabízí dosavadní RDRAM-ová platforma i850, která díky dvoukanálovému řadiči poskytuje maximální teoretickou propustnost v řádu 3200MB/s. Co se týče maximálního množství paměti je na tom lépe zase i845 - ta dovolí osadit až 3GB paměti (850 jen 2GB, navíc je nutno osazovat v párech).

Čipová sada i845 podrobněji

Aby se co nejvíce zmírnil dopad nízké propustnosti klasických SDRAMů na výkon Pentia 4 využívá i845-ka:

  • dodatečnou mezipamě při zápisu do paměti (write cache),
  • byla zvětšena hloubka IOQ (In-order queue depth) na 12
  • kontrolér umožňuje 24 současně otevřených paměových stránek
  • "refrešování" paměti bylo přepracováno (nezapomínejme, jedna se o dynamickou pamě která udržuje informaci jako náboj v kondenzátorech) - cílem optimalizace tohoto procesu bylo minimalizovat dopad tohoto procesu na propustnost paměti 

Popravdě řečeno - mimo paměového kontroléru je "Brookdale" i845 velmi podobný původní "RDRAM-ové" čipové sadě Pentia i850. Severní mosty (u Intelu nazývané MCH) obou čipsetů mají společné mnohé prvky: rozhraní AGP, procesorovou sběrnici nebo propojení Intel Hub Architecture. "Jižní most", nebo v názvosloví Intelu "I/O controller hub" (ICH) je dokonce v obou čipsetech stejný - 82801BA ICH2.


...téměř jako i850: AGP4X, FSB, Hub Architecture, ICH2...


...i u "north bridge" (u MCH) i845 můžeme spatřit poměrně masivní pasivní chladič...

Témata článku: Asus, Potřebné napětí, Cooler Master, VRR, Dobrý test, SDRAM, Teoretická propustnost, Slot, Dopad toho, Heat, Vysoká koncentrace, Pentium, Dobrá produktivita, Nová zbraň, Druhý scénář, Uzamčený násobič, Test paměti, Montáž, Most, Depth, SDR, Lenka, Specifický test, Bios, Dobrá latence


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky