Notebooky | Asus

Asus má nové notebooky Zephyrus S17 a M16 a ten nejšílenější vám rovnou ukážeme

  • Asus spojil Intel Core 11. generace a GeForce RTX 3000
  • Hlavně 17" model Zephyrus S17 nadchne konstrukcí a výbavou
  • Jaké z něj máme první dojmy?

Nové notebookové procesory Intel, nové notebookové grafiky Nvidie, to může znamenat jen jediné – nové notebooky. Asus dnes představil několik notebooků s procesory Intel 11. generace. Výkon nové generace procesorů Intel popravdě neohrozí pozice AMD, především ale notebooky s Intelem nabídnou rozhraní Thunderbolt 4 a konečně do notebooků zamíří NVMe SSD podporující rychlejší PCIe 4.0. 

Lákavý lepší střed

Z nových notebooků Asus bude zřejmě neprodávanějším ROG Zephyrus M16. Z názvu se dá vytušit 16" displej, tedy poměr stran 16:10 a lepší rozlišení 2560 × 1600 s 165 Hz a rozšířeným barevným prostorem DCI-P3. Díky vyššímu displeji se dále ztenčily rámečky a navíc se displej při vyklápění schovává za přední hranu, takže máte pocit téměř bezrámečkového provedení. Asus udává 94 % plochy zabrané displejem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U displeje téměř nejsou vidět rámečky. Klávesnice nemá numerický blok

Naštěstí snaha o supertenké rámečky nezahnala webkameru, která v uplynulých letech zmizela z herních notebooků Asusu. V případě M16 je kamera zpět.

Další historickou výtku na Asus představuje malý úhel rozevření displeje. V případě M16 ale můžete rozevřít displej o 180 °, takže ani tady bez dalších připomínek. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Elegantní a nenápadné provedení najde místo nejen u hráčů

Zephyrus M16 chce zabodovat nejen u hráčů, rád by oslovil i náročnější profíky, kteří potřebují vysoký výkon. Grafiku zajistí až RTX 3070, procesor Core i7 11. generace. V obou případech je mezi čipem a chladičem tekutý kov pro optimální odvod tepla. Nechybí ani čtečka otisků ve vypínači.

Vnější design vypadá velmi střídmě, víko displeje zdobí jen drobné tečky s duhovými odlesky. Samotné tělo je potom ještě menší (355 × 243,5 × 19,9 mm) než loňský Zephyrus M15, který měl navíc menší displej.

Mezi konektory nechybí LAN, HDMI 2.0 nebo USB-C v provedení Thunderbolt 4. Notebook můžete případně napájet USB-C adaptérem, když nechcete tahat velký hlavní adaptér. Akumulátor slibuje kapacitu 90 Wh. Samotný notebook se vejde pod 2 kg.

Jen to nejlepší, navíc se zvedací klávesnicí

Královským modelem ale bezesporu bude ROG Zephyrus S17, který servíruje hned několik unikátních technických vychytávek. Navíc jsme si tento notebook mohli v předprodukční verzi proklepnout osobně. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výklopnou plochu nyní zabírá špičková klávesnice. Kromě klávesnice nic agresivně nesvítí

Především zaujme výklopnou klávesnicí. V modelu Zephyrus Duo se takto nadzvedával sekundární displej, využití pro klávesnici ale vidím jako smysluplnější. Při otevření displeje se tedy o 5° nadzvedne optomechanická klávesnice a vytvořená štěrbina se využije pro nasávání vzduchu do chlazení. Unikátní klávesnici jsem si mohl už vyzkoušet v ROG Strix Scar 15 a je fakt parádní. Tady se navíc nadzvedne do ergonomické polohy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Unikátní váleček není jen pro nastavování hlasitosti. Šest reproduktorů se stará o skutečně prostorový dojem ze zvuku

Díky klávesnici v běžném umístění se vrací velký touchpad, povrch okolo klávesnice pak kryje sametový soft touch materiál, který známe z prémiových Thinkpadů.

Navzdory rozevírací konstrukci zůstává notebook nadále tenký pod 2 cm. A to se přitom neomezoval ani ve výbavě. Uvnitř může být až Core i9 samozřejmě v nové generaci a grafika RTX 3080 v plnotučné 140W variantě, vše s tekutým kovem místo teplovodivé pasty. A to ještě není vše. Uvnitř tohoto tenkého těla se našlo místo hned pro tři NVMe PCIe 4.0 SSD, které můžete navíc ještě zrychlit v zapojení RAID 0 a překonáte pak 10 GB/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka konektorů je na stísněné podmínky nebývale kompletní

Ani tady v konektorech nechybí LAN, HDMI 2.0b, USB-C Thunderbolt 3 s možností napájení. Místo se dokonce našlo pro čtečku klasických SD karet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V zaklapnutém stavu vypadá notebook příjemně tenký

V 17" displejích si můžete vybrat 165Hz QHD s podporou G-Sync nebo 120Hz 4K displej. V obou případech s přesným barevným pokrytím rozšířeného prostoru DCI-P3. Nad displej se i tady vrací kamera doplněná mikrofonním polem pro zřetelný zvuk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad displej se vrací kamera. 280W adaptér nemusíte stále nosit. Použít lze i USB-C napájení

Zephyrus S17 rozhodně nebude levný. Finální cenu pro český trh neznáme, ale upřímně cena nad 100 tisíc nebude nějak přemrštěná. 

Diskuze (3) Další článek: Kde se na obloze zrovna nacházejí satelity Starlink? Pomůže šikovný web

Témata článku: Notebooky, Video, AMD, Intel, Nvidia, SSD, Asus, Klávesnice, Thunderbolt, ThinkPad, ROG, G-Sync, USB-C Thunderbolt, ROG Zephyrus S, GeForce, Konstrukce, Displej, Notebook, ROG Zephyrus, Notebooky na Heureka.cz