ASUS M3700N: Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky

Před pár týdny jsem tu popisoval notebook Asus M2400N vybavený technologií Intel Centrino. Dražší model M3700N obsahuje mimo lepší obrazovky totožné vnitřnosti v jiném obalu. Přesto se oba dva modely poměrně liší.
Když jsem dostal po testu M2400N nabídku na otestování druhého centrinového notebooku Asus, říkal jsem si, že se bude jednat v podstatě o to samé. Skutečně, podle parametrů se jedná o téměř identické počítače. Stejný procesor 1,6 GHz Pentium M, stejný 30 GB disk, stejně 512 MB paměti, stejná grafika a další výbava z rodiny Intel Centrino. Vnější provedení je sice jiné, ale rozměry a váha se příliš neliší, klávesnice zůstala také stejná. Přesto tu jsou rozdíly, kvůli kterým bude o čem rozhodovat.

Jediným pozorovatelným rozdílem je 14,1palcová obrazovka s rozlišením 1400x1050. Větší rozlišení se dá vnímat jako plus i jako mínus. Díky většímu rozlišení se toho na obrazovku vejde více a současně jsou větší písmena příjemně vyhlazená. Se zapnutým vyhlazováním ClearType nevidíte téměř základní rastr obrazovky. Na druhou stranu mohou být pro někoho písmenka již docela malá a zejména u webů, které mají nastavenou pevnou menší velikost písma, je už čtení písmenek náročnější. Obrazovku s vyšším rozlišením lze doporučit ostrozrakým uživatelům nebo těm, co rádi pracují s vektorovými obrázky (třeba technické výkresy). Pro běžného uživatele je vzhledem k úhlopříčce obrazovky rozlišení 1024x768 příjemnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Elegantní oblé tvary a bílé lemování notebooku sluší * Reproduktory jsou vyvedeny na spodní straně notebooku.

Vnějším provedením se tento Asus stylizuje do příbuznosti s počítači Apple. Hladké oblé linie, bílé lemování, vnější kovový kryt, na pohled opravdu vypadá počítač exkluzivně. Chybí mu nicméně samostatná multimediální tlačítka na přední hraně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektory bohatě stačí na všechno, vzadu je zajímavé schování v terénu nepoužívaných konektorů pod krytku. To by mělo krytku ochránit před ulomením kvůli častému otevírání.

Po stránce portů tu najdete kromě již neosazovaného sériového portu vše, IrDA, FireWire, paralelní, VGA, čtyři USB 2.0, síť, modem, audio konektory i dokovací stanice. Díky Centrinu je samozřejmostí vestavěná bezdrátová síťová karta. Na zadní straně jsou kompromisně často používané konektory (síť, modem a dva USB porty) volně přístupné a zbývající jsou pod odklápěcí krytkou. Díky tomu neruší vzadu moc konektorů a současně krytku nebudete v terénu moc často odklápět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozložení klávesnice vyžaduje něco zvyku * touchpad je velmi elegantní, daní je horší jistota při ovládání kurzoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Modře prosvícené tlačítko zapínání moc neruší, další tlačítka slouží pro spuštění e-mailu, prohlížeče, režimy úspory energie a vypínání touchpadu. Informační diody v levém rohu klávesnice prosvítají díky průhledům v horním krytu i při zavřeném displeji.

Klávesnice je bohužel opět stejná jako u předchozího modelu M2400N a tedy s ne zrovna intuitivním rozložením. Musím ale potvrdit svá slova z předchozí recenze, kdy jsem tvrdil, že se na ni asi bude dát po delší době zvyknout. Skutečně mi už tak moc nevadila. Vítězstvím krásy nad praktičností bych označil nicméně vestavěný trackpad. Ten je jakoby součástí prostoru před klávesnicí, je ze stejného materiálu jako tento kryt a je zvýrazněn pouze mírným okrajem. Vypadá to náramně dobře, trackpad je ale méně jistý na ovládání a ačkoli jsem příznivce trackpadů a k myším neutíkám, zde jsem byl již na rozpacích.

Ohledně výkonu sestavy není co uvést nového ve srovnání s předchozím modelem M2400N, klidně lze převzít tabulky z minulé recenze. Ačkoli by dle technických parametrů měl model 3700N dosahovat větší výdrže než 2400N, v praktických testech jsem měl opačný pocit. Přehrávání DVD se zastavilo po dvou a tři čtvrtě hodinách zatímco předchozí model se držel o hodinu déle. Také při práci v jiných režimech, tedy i při běžné kancelářské činnosti, notebook zvládal časy zhruba o hodinu kratší ve srovnání se svým slabším modelem. Samozřejmě svou roli tu může hrát opotřebovanost obou notebooků, kdy na testovaném M3700N již byly patrné známky řady rukou recenzentů. Prostě bych šel raději do M2400N s mírně nižší cenou ale zato o něco lepší výbavou.

Model Asus M3700N vypadá na pohled velmi dobře, technologie Intel Centrino je zárukou vysokého výkonu a dlouhé výdrže na baterie. Pokud si budete vybírat nějaký notebook Asus a váhat mezi centrinovými modely M2400N a M3700N, doporučuji se rozhodovat nejen podle pravidla dražší bývá lepší, ale také zohlednit jiné parametry, třeba ergonomii rozlišení displeje pro vaše využití nebo výbavu.

Rozměry 309x254x29 mm
Váha 2,27 kg
Výbava Intel Centrino 1,6 GHz
Pevný disk 30 GB
Paměť 512 MB DDR
Obrazovka velikost 14,1 palců, rozlišení 1400x1050
Podrobné technické parametry

Cena sestavy Pentium M 1,3GHz, 256 MB DDR RAM, 30 GB disk, kombo DVD/CD-RW, WinXP Home: 67502,6 Kč včetně DPH a fotoaparátu Sony U10 jako bonusu.

Zapůjčil: AT Computers

Váš názor Další článek: Fast TCP: 3,5x rychlejší než současný internet

Témata článku: Asus, Sestavy, Dokovací konektor, Technický parametr, Stejné parametry, Předchozí recenzent, Elegantní počítač, Bezdrátové kombo, Stejná grafika, Předchozí model, Vnější provedení


Určitě si přečtěte

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36