Asus GR8: Malý herní počítač s dospělou grafikou

Asus GR8 na první pohled vypadá jako designové kancelářské PC. Asus ale do tohoto drobka vtěsnal desktopovou grafiku GTX 750 Ti a vyrobil tak zajímavé herní PC.

Tvarově Asus GR8 ukazuje svou příslušnost herní značce Asusu Republic of Gamers. Ostré řezané hrany a kombinace matné černi a červeného lesklého plastu, které podporuje červeně prosvícené logo. Počítač můžete postavit na výšku nebo položit na bok. Na boku jsou schované plastové podložky, aby se nepoškrábal.

Navzdory malým rozměrům odpovídá nabídka konektorů více většímu stolnímu počítači. Na přední straně jsou konektory pro sluchátka a mikrofon spolu s dvojicí USB 2.0. Na zadní straně pak jsou čtyři další USB 3.0, konektory pro Gigabit LAN, Displayport, HDMI a kompletní audio vstupy a výstupy včetně optického výstupu. Diodka pevného disku je také na zadní straně. Vepředu neruší, ale když ji chcete zkontrolovat, můžete. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje 802.11ac.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pravé úhly nenajdete, vše vypadá šikmé, dynamické a stylové. Červeně svítí logo neustále pomalu pulzuje. na přední straně leží audio konektory a dvojice USB 2.0
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod hlavním vypínačem je tlačítko spouštějící Miracast přijímač. Vzadu najdete další audio konektory. Monitor připojíte přes HDMI nebo Displayport.

Na přední straně pod vypínačem je ještě další tlačítko. Spouští speciální režim počítače, kdy se aktivuje vestavěná samostatná karta s podporou pro Miracast a vy můžete použít počítač a jeho monitor pro bezdrátové zobrazení obsahu z mobilního telefonu.

Asus myslel i na rozšiřitelnost. Stačí jednoduše vycvaknout boční kryt a pohodlně se dostanete k pozici pro další 2,5“ pevný disk a k systémové paměti. Popravdě vám doporučíme do této volné pozice dokoupit rychlé SSD a použít ho jako systémový disk. Uvnitř použitý 2,5“ disk sice nabídne kapacitu jeden terabajt a 7200 otáček, přesto je na dnešní dobu docela pomalý a ubližuje tak dojmu z jinak kvalitně připraveného počítače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mezi nálepkami překvapivě chybí ta od Nvidie. Výdech tichého chlazení najdete na horní straně. Stačí vycvaknout bok a rychle se dostanete k pozici pro další disk a k pamětem

Pokud odšroubujete celý kryt, dostanete se už ke všem komponentám. Paradoxně až při kompletním rozšroubování se dostanete k vestavěnému USB konektoru, kam můžete třeba připojit přijímač pro klávesnici a myš.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Teprve až po odšroubování krytu se dostanete k základní desce, kde je i další USB konektor, kam můžete připojit třeba přijímač klávesnice a myši. Ohnuté piny nekritizujte, nejsme první, kdo tento počítač rozdělával

Uvnitř také uvidíte masivní chlazení. Bohatě dimenzované chladiče a tichý větrák pomáhají počítači udržet si tichý chod i během hraní her. Tam, kde by herní notebook už hvízdal, tento počítač s klidem mírně ševelí. Jakmile hru opustíte, hned se ztiší. Maximální teplota grafického čipu přitom činila příznivých 72 °C.

Asus integroval grafickou kartu přímo na základní desku, není tedy uvnitř klasická karta, kterou byste si mohli vyměnit, přesto použitý čip odpovídá GeForce 750 Ti.

 

Naměřili jsme

3DM8 Fire Strike 3759 Klepněte pro větší obrázek
3DM8 Sky Diver 9359
3DM8 Cloud Gate 8125
3DM8 Ice Storm 41408
3DMark06 13756
Cinebench R10 xCPU 11086
Cinebench R10 1 CPU 5875
Unigine Heaven 3 (dx11, 19, vd) 61,4 fps

 

Klepněte pro větší obrázek
Asus ROG GR8

Intel Core i7-4510U, 2 GHz (3,1 GHz)
Nvidia GeForce GTX 750 Ti 2GB (1 150 / 4 080 MHz)
8 GB DDR3
1 TB disk HGST 7200 ot/min
1Gb LAN (Intel), Bluetooth 4.0, 
802.11ac (Realtek až 150/433 Mb/s)
3× USB 2.0 (1 uvnitř), 4× USB 3.0, Displayport, HDMI, 3× audio vzadu, 2×vpředu, optický S/PDIF
60 × 238 × 245 mm 

není v prodeji hce counter

Ač je grafika na úrovni té desktopové, neplatí to pro použitý procesor. Práci zde odvádí ultrabookový i7-4510U, který je přibližně stejně výkonný jako desktopová Core i3. Na běžné hraní stačí, ale ve složitějších například strategických hrách už může být tento procesor mírnou brzdou. K osazené grafické kartě ale vcelku sedí. Díky grafice a procesoru je počítač ideální k Full HD monitoru, na kterém si zahrajete i moderní hry na vyšší detaily.

Díky nenáročnému ultrabookovému procesoru je i celý počítač velmi úsporný. Při kancelářské práci si vzal jen 12,6 W, při náročném surfování se jeho příkon zvýšil na vyšších 26 W. To ale není nic proti tomu, kolik spotřebovává při hraní náročných 3D her, kdy si vezme přes 70 W. Vzhledem ke grafickému výkonu jde však stále o velmi nízkou hodnotu, stolní počítač je minimálně dvakrát náročnější.

Asus GR8 je takový hybrid stojící mezi velkým stolním herním počítačem a herním notebookem. Při ceně není v prodeji hce counter seženete levněji větší ošklivou výkonnější bednu nebo herní notebook se slabším výkonem. Asus GR8 ale nabídne dostatečný výkon pro hraní ve Full HD a elegantní styl malého počítače, který můžete klidně přenášet v batohu nebo nenápadně postavit k televizoru.

Diskuze (11) Další článek: Hostesky na Computexu, aneb nejpřitažlivější exponáty

Témata článku: Video, Počítače, Testy, Asus, LE Audio, Grafik, USB 3.0, Grafické karty do notebooku, Asus Rog, Masivní chlazení, Grafika, Graf, Klasická karta, Herní počítač, Herní grafika, Fire strike, Běžné hraní, Ideální hybrid, Malý, Použitý čip, Monitory na pc, Kompletní audio, Samostatná karta, DOS, 500Px, Herní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu