Asus Eee PC: Windows a dva palce navíc (živě z CeBITu)

Notebooček Asus Eee PC dostal větší displej, rozlišení, paměť, klávesnici, touchpad… Přesto zůstává stále stejně malý a levný!

Miniaturní lidový notebook Asus Eee PC byl opěvován hned po svém představení. Má sice své nedostatky, ale za tu cenu bychom mu je odpustili. Zatím máme tu smůlu, že se u nás neprodává. Nebývalý zájem o tento přístroj totiž způsobil, že výroba sotva stačí na pokrytí poptávky hlavních trhů.

Tip: přečtete si recenzi Asusu Eee PC z pohledu běžného uživatele

O dva palce větší okna

Asus na CeBITu ukázal dlouho očekávaný model Eee PC s lepší výbavou. Ta nabídne především větší displej, který využívá celého prostoru odklopného panelu, a větší prostor pro ukládání dat. V číslech to znamená úhlopříčku 8,9 palců, rozlišení 1024 × 600 bodů a co se týče flash paměti, ta narostla na 12 GB. Zvýšila se i operační paměť, a to na 1 GB. Kupodivu se nezměnilo to nejpodstatnější číslo, tedy cena. Vylepšené Eee PC bude stát 399 Euro (cca 9 900 Kč bez DPH), tedy stejně, jako nejlépe vybavené Eee PC na současném trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nový Asus Eee PC nabídne větší displej, paměť a disk

Pro připomenutí, původní Asus Eee nabízí sedmipalcový displej s rozlišením 800 × 480 bodů, 4 GB paměti pro data, 512 MB operační paměti a v této konfiguraci se prodává za 299 Eur (cca 7 500 Kč bez DPH).

Vylepšeno bylo u nového modelu i několik dalších maličkostí, o něco větší je například klávesnice a narostl také touchpad. Velikost celého přístroje se ale nezměnila, tělo zdědil po svém předchůdci. O hmotnosti se Asus zatím nezmínil, ale podle našich prvních subjektivních dojmů nedošlo ke změně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S větším displejem a Windows, ale stále stejném malém těle

Na tiskové konferenci Asusu, kde byl nové Eee PC představeno, dostali u řečnického pultu prostor i lidé z Microsoftu. Novinka je totiž „Windows XP ready“ a především „Windows Live ready“, jak se nám snažili vysvětlit. Dozvěděli jsme se, že s Asusem Eee můžeme chatovat s Messengerem, upravovat fotky v Live galerii, prohlížet Windows Live Mail, bla bla bla… V podobném duchu pokračoval i pán z T-Mobilu, který už téměř zapomněl, že je na tiskové konferenci věnované Eee PC. Vzpomněl si až na konci, kdy připomněl, že hotspoty T-Mobilu můžete využívat i s tímto přístrojem. A při této příležitosti představil nové datové balíčky zahrnující kromě internetového připojení i Eee PC za zvýhodněnou cenu, případně i nový USB modem (připomínám, že se jedná o nabídku německého T-Mobilu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Větší rozlišení je znát. Windows XP jsou sice trochu stísněná, ale pohodlně použitelná.

Ostatně podívejte se na krátké úseky úvodní přednášky v mandarínštině (naštěstí pro nás tlumočené) a závěrečného Q&A, kde zvláště ředitel Asusu vynikal mistrovskou schopností neodpovídat na položené otázky:

Windows XP lze rozjet i na původním Eee PC. Toto řešení bylo demonstrováno na stánku Asusu, kde jsme se přesvědčili, že rozlišení displeje 800 × 480 bodů je pro pohodlnou práci s tímto systémem žalostně malé. Ono ani nových 1024 × 600 bodů není žádný zázrak, ale alespoň je to větší než rozlišení 800 × 600, které je minimálním rozlišením pro vývojáře aplikací. Stejně tak v Internet Exploreru vidíte o kousek více, než jen panely s nástroji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní Eee PC a Windows XP...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...tudy cesta nevede, Linux je přehlednější

Do Česka cesta trnitá…

Je stále mnoho možností, jak Asus Eee PC vylepšit, ale se vzrůstající výbavou roste pochopitelně i cena a přístroj tak najednou ztrácí ze svého kouzla. Přesto byla na tiskové konferenci naznačena další generace Eee PC, která přinese několik zásadních inovací, jako například vestavěný datový modul pro mobilní sítě, včetně HSDPA.

Vylepšený Asus Eee se dostane na trh ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Po jeho nasazení musí spadnout cena původních modelů, protože ty by se s původními cenami staly vedle novinky v podstatě neprodejnými. Ostatně už teď je 4G verze s cenou na úrovni EeePC 900 neprodejná. A dostupnost v Česku? Zatím zde Eee PC oficiálně nekoupíte. Chybí pro něj totiž česká lokalizace a české zastoupení Asusu se rozhodlo, že zde anglickou verzi nabízet nebude. S novým modelem postaveným na Windows XP se ale proces lokalizace zjednoduší, protože by odpadla nutnost počeštění linuxového operačního systému. Nasazení na našem trhu proto očekáváme dříve než u předchůdce. Záleží ale také na tom, zda na nás „něco zbyde“.

Diskuze (40) Další článek: Ze světa tučňáků: Linux slaví úspěchy ve Švýcarsku

Témata článku: Windows, Asus, CeBIT, PAL, Původní cena, Pokrytí poptávky, Asus Eee, Německá klávesnice, Window, Asus Eee Pc, Windows Mobile, Windows +, Loop, Win +, Živě, Navic

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači