Asus Eee PC se prodává a jde na dračku

Společnost Asustek uvedla 16. října na Tchaj-wanu oficiálně do prodeje svůj malý levný ultrapřenosný notebook.
Kapitoly článku

Líbí se vám nový levný Eee PC od Asusu? Nejste sami, poptávka po tomto produktu je podle posledních zpráv obrovská.

Společnost Asustek 16. října s velkou slávou oficiálně uvedla na tchaj-wanský trh nový ultrapřenosný levný notebook Eee PC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V Evropě by se měly nové počítače objevit snad začátkem listopadu – anglická premiéra by se měla odehrát prvního listopadu, německá pak nejspíš šestého. Pro Francii by to pak mělo být někdy v polovině listopadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podle dosavadních zpráv je o novinku obrovský zájem. První Eee PC, které se na Tchaj-Wanu dostala do obchodů v úterý, byla beznadějně rozebraná během pár hodin. V e-shopech to bylo ještě horší, tam se dá rychlost, s jakou mizí ze skladů, počítat na minuty. Další dodávky by se přitom měly uskutečnit až během listopadu.

Během letošního roku má Asus vyrobit 200-300 tisíc různých modelů Eee PC. V současné době už má mít Asus objednávky asi na jeden a půl milionu kusů. Nadace „Вольное Дело“ (volnoje dělo, v angličtině „Free Deed Foundation“) z Ruska, za kterou stojí oligarcha Oleg Děripaska, připravuje pětiletou smlouvu na dodávky dalšího miliónu Eee PC 700 – levného modelu se 256 MB RAM, 2GB flashdiskem s předinstalovanými Windows XP a MS Office, pro ruské školy.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

OLPC XO do nepohody

Podle všeho bude Eee PC také částečně konkurovat projektu OLPC – byť se svou koncepcí od „stodolarového“ notebooku liší. U OLPC bylo primárním cílem navrhnout levný laptop, který snese i hrubé zacházení, bude jej možné snadno provozovat i tam, kde není pro dnešní počítače potřebná infrastruktura v podobě trvale funkční elektrické sítě, vybudovaných bezdrátových sítí či pevného připojení, a bude mít jednoduché rozhraní, se kterým zvládne pracovat i člověk počítačů neznalý – ovládání systému i aplikací je výrazně zjednodušené.

Eee PC – takový normální notebook

Eee PC je naproti tomu malý a levný notebook, který má mnohem blíže k uživatelům z vyspělých zemí. Má předinstalovány známé a používané aplikace, krom linuxové bude k dispozici i varianta s předinstalovaným operačním systémem Windows XP. Počítá se s dostupností elektrické sítě, rozhraní a porty Eee PC se ničím neliší od toho, co známe z dnes již trochu starších notebooků. Odolnost novinky Asusu by měla být o něco lepší než u běžných levných notebooků – díky menším rozměrům je konstrukce pevnější a schází na nárazy háklivé komponenty založené na mechanickém pohybu, jako pevný disk či optická mechanika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Menší diskový prostor se snaží autoři podobně jako u laptopu XO rozšířit integrací webových služeb v systému – přes ikonky tak může mít majitel snadný přístup k online službám, jako jsou Google Docs a k ukládání vlastních dokumentů na webu. A majitel si samozřejmě může pomoci USB flashdiskem, externím pevným diskem zapojeným přes USB či flash kartami s dnes už nezanedbatelnou kapacitou několika gigabajtů.

Oficiální specifikace je opatrná

Spolu s uvedením jsme se konečně dočkali i oficiálních specifikací. Výrobce ale neuvádí ani konkrétní hardware. Vytváří si tím větší manipulační prostor. Pro čtveřici modelů se nakonec používá modelové označení Eee PC 2G Surf, Eee PC 4G Surf, Eee PC 4GB a Eee PC 8G. Parametry se od neoficiálních specifikací z IDF, které se objevily před nedávnem, liší.

Oficiální, konečná a přesto opatrná specifikace výrobce, je následující:

ModelEee PC 8GEee PC 4GEee PC 4G SurfEee PC 2G Surf
displej7"7"7"7"
Intel CPU & čipová sadaanoanoanoano
operační systémLinux, Windows XP kompatibilníLinux, Windows XP kompatibilníLinux, Windows XP kompatibilníLinux, Windows XP kompatibilní
síťové rozhraníanoanoanoano
WLANanoanoanoano
paměť1 GB (DDR2)512 MB (DDR2)512 MB (DDR2)256 MB (DDR2)
kapacita S.S.D. (Solid-State Disk)8 GB4 GB4 GB2 GB  
kameraanoanonene
audioHi-Definition audio Stereo reproduktory, mikrofonHi-Definition audio, Stereo reproduktory, mikrofonHi-Definition audio, Stereo reproduktory, mikrofonHi-Definition audio, Stereo reproduktory, mikrofon
bateriečtyřčlánková: 5200 mAh, 3,5 hodiny*čtyřčlánková: 5200 mAh, 3 hodiny*čtyřčlánková: 4400 mAh, 2,8 hodiny*čtyřčlánková: 4400 mAh, 2,8 hodin*
hmotnost0,92 kg0,92 kg0,92 kg0,92 kg
*  udávaná hodnota závisí na konfiguraci notebooku, zatížení a používaných aplikacích


Konkrétní ceny jednotlivých modelů, o kterých se momentálně mluví, vychází z částek, za které se Eee PC prodává v Asii a přepočtu z Tchaj-wanských dolarů.

Od dvou set dolarů jen pro velkoodběratele

Oficiální ceny pro Spojené státy se mají dle tiskové zprávy Asusu pohybovat mezi 299-399 dolary. Ke slibované nejlevnější dvousetdolarové verzi se obyčejný zákazník nejspíš jen tak nedostane – má totiž jít o variantu určenou pouze pro velkoodběratele, která by se v prodeji mohla ocitnout za nějakých 245 dolarů. V horším případě budeme muset počítat s lépe vybavenými modely přímo od Asusu za částky začínající někde mezi osmi a desíti tisíci korun, na přesnější ceny a to, kdy a zda se vůbec objeví v dohledné době i u nás, si ale budeme muset počkat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V prodeji je zatím varianta Eee 4G vybavená 900MHz Celeronem M, 512 MB DDR2 Ram a 4GB flash diskem, vestavěnou kamerou, reproduktory a mikrofonem. Další tři modely by se měly objevit v prodeji koncem listopadu.

A jaké jsou první dojmy z tohoto prcka a jeho operačního systému, které v těch, kteří již měli tu čest, zanechal?

Témata článku: Windows, Linux, Asus, SDHC, Hrubé zacházení, Mikrofony k pc, Potřebná infrastruktura, Externí pevné disky nejlevnější, Kommersant, Disk zapojený, Systém, Obyčejný e-shop, Levný notebook, Výměna klávesnice u notebooku, Pozorovací úhel, Surf, Levný model, Stereo, Operační systém, Movie, Výborný kontrast, Asus Eee Pc, Tříminutové video, PC, DDR2Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Už v tom není jen Samsung. OmniVision se pochlubilo levnějším 200Mpx fotočipem pro telefony

Už v tom není jen Samsung. OmniVision se pochlubilo levnějším 200Mpx fotočipem pro telefony

** 200Mpx fotoaparáty pro mobily už nedělá jen Samsung ** Nově se k němu přidává OmniVision s levnějším fotočipem ** Nižší cena by mohla 200Mpx foťáky více zpopularizovat

Martin Chroust
200 MpxFotočipyFotoaparát
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware