Asus Eee PC: levný, malý, krásný, jednoduchý

To jsou přívlastky, kterými můžeme počastovat horlivě očekávaná „Éčka“. Jaká jsou v reálném provozu a kdo si je koupí?

Když tak držím v ruce Asus Eee PC, napadá mě, že se do budoucna budeme my, redaktoři MobilManie.cz a Živě.cz, stále častěji hádat o produkty. Abyste mi nerozuměli špatně, Asus Eee je počítač, ale ze všech počítačů má nejblíže k tomu, čemu jsme si zvykli říkat „komunikátor“, tedy pokročilý chytrý telefon. Zařaďte si Eee kam sami chcete, má koncepci notebooku, velikost UMPC, síťový zdroj velikosti nabíječky mobilního telefonu a vejde se do kapsy (opravdu, níže přikládám důkaz). Nejvýstižnější výraz pro Asus Eee je pravděpodobně „subnotebook“.

Poznámka: tento článek je uživatelským testem. Dozvíte se v něm, jak se Asus Eee PC osvědčí v běžné praxi a jakými funkcemi je přístroj vybaven. Autor působí jako redaktor webu MobilMania.cz a bez svého notebooku neudělá ani krok. Vyměnil by jej za Eee?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tak tohle je tolik diskutovaný Asus Eee PC, který se vejde (do opravdu velké) kapsy

Už nějakou tu dobu chodím po světě s notebookem „běžné velikosti“ a přerostlým komunikátorem. Když jsem viděl tu malou otevírací věc s logem Asus, hned jsem začal přemýšlet – je tento přístroj schopen nahradit mé dva přístroje? Co do velikosti je Asus Eee přesně mezi mým Dellem Latitude a Nokií E90, ale to je asi tak jediné „mezi“. Chybí mu výkon dospělého počítače, i komunikační možnosti telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Schodiště přenosné elektroniky: Dell, Asus a Nokia

Hned po velikosti na mne Eee zapůsobilo svým celkovým vzhledem. Perleťově bílé provedení působí celkem luxusně. Druhá barevná varianta je klasicky černá a vypadá prostě jako malý černý notebook, kdežto naše testovací Eee je krásným kusem elektroniky. Co se týče kvality konstrukce, zde už to tak slavné není. Dokud Asus leží na pevné podložce, je všechno v pořádku, ale jakmile si jej dáte na klín, držíte jej v dlaních, plasty začnou povrzávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kovové prvky podporují hodnotný vzhled přístroje
Klepněte pro větší obrázek 
Až na druhý pohled si všimnete plechového rámečku klávesnice, který je k tělu uchycen háčky nad klávesami F1, F6 a Pause/Break. V tomto případě má kov efekt přesně opačný

To nejlepší na konec

To nejlepší má zůstat na konec, ale s touto informací až do závěru článku prostě nevydržím. Setkal jsem se už s několika desítkami notebooků a takovým nepsaným pravidlem pro ně bylo „čím menší, tím dražší“. Když jsem se setkal s Eee a nabyl veškeré výše popsané dojmy, odhadnul jsem jeho cenu na 50 000 Kč a informace o jeho skutečné ceně mě šokovala. Tohle že se vejde do deseti tisíc korun? Skvělé! Až pak jsem se dozvěděl jak celá sága Eee PC začala: v Taipei na Computexu ohlášením konfigurace, ceny dvou set amerických dolarů (u nás se dalo čekat kolem šesti tisíc korun) a dostupnosti od října. Postupně však konfigurace chudla, zjevily se různé varianty s odlišnou výbavou, a výsledkem je, že se u nás nejmenšího Asusu dočkáme právě v jedné z vybavenějších verzí až v lednu za cenu mezi devíti a deseti tisíci korun. Cena je to na počítač nízká, ale stačí jen něco málo navíc a získáte dospělý notebook se zvučnou značkou na víku. Asus Eee nabídne daleko větší mobilitu, ale také mnohem menší výkon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černá varianta Asusu Eee

„Éčka“ okem uživatele

Srovnání technických parametrů a zasazení do souvislostí nechám na své počítačové kolegy a zkusím se na Asus podívat, jako uživatel. Protože mám s Linuxem jen okrajové zkušenosti, informace o osazení operačním systémem mne trochu vyděsila, ale rozhodnl jsem se k Eee přistoupit bez předsudků. Přinesl jsem jej domů a položil doprostřed místa, které ve změti kabelů zanechal můj „velký“ notebook. Bezhlavě jsem do Asusu zapojil všechny konektory, které jsem okolo našel a… Všechno okamžitě fungovalo. USB myš, USB klávesnice, USB tiskárna, USB paměť, externí DVD mechanika, starý CRT monitor a samozřejmě i reproduktory. Skvělé.

Jediné, co celkem pochopitelně nefungovalo, byl přes USB připojený HSDPA modem, jehož ovládací software se kamarádí pouze s Windows. Problém nastal také s externím harddiskem, který po připojení vyřadil touchpad. Stejně se však chová i v kombinaci s Dellem, problém tedy bude jinde, než v Asusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Eee se představuje • takové může být rozlišení externího monitoru

Na začátku jsem zmínil podobnost Eee a mobilního telefonu. Hodně blízko k sobě mají i co se týče rozhraní operačního systému. Podobně jako u Nokie je uživatelské prostředí Asusu velice přehledné a jednoduše strukturované. Základ tvoří šest panelů, které sdružují tématicky podobné položky (více napoví níže přiložené screenshoty). To, v čem má Nokia navrch, je snadná rozšiřitelnost systému. Kolem Symbianu S60 3rd se vytvořila velká komunita, jsou k sehnání tisíce aplikací, které lze snadno a okamžitě instalovat. Kolem Eee PC teprve vzniká a tak to obyčejní uživatelé nebudou mít tak jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá a přehledná, taková je grafická nadstavba Linuxu vytvořená speciálně pro Eee. Všechny panely mají za normálních okolností stejnou barvu, na screenshotech se pouze snažím předvést všechny čtyři barevné skiny systému

Po hardwarově-ovladačovém testu následoval test vybavení aplikacemi. Na disk Asusu jsem nakopíroval ZIP-archiv obsahující soubory následujícího typu: doc, xls, pps, pdf, avi, mp3, jpg, html. Eee PC si i v tomto případě vedlo skvěle, archiv rozbalilo do zvláštní složky a soubory po jednom spustilo v příslušných aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro kancelářské dokumenty je zde Open Office, vše běhá jako na drátkách

Po spouštění souborů přišel ke slovu test internetem. Vestavěným prohlížečem je Firefox, funguje stejně spolehlivě, jak jsem zvyklý, problémem nebyla ani flashová videa. Pro mailovou komunikaci jsou v menu připraveny odkazy na několik nejznámějších freemailů, pro ostatní je zde vestavěný klient. Nepostradatelný instant messaging je vyřešen velice elegantně. V nabídce je aplikace Skype, ale na své si přijdou i ostatní, úctyhodný seznam komunikačních protokolů si prohlédněte níže na sejmuté obrazovce messengeru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
MobilMania v běžném okně a Živě přes celou obrazovku
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Fullscreen“ není problém ani pro YouTube
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Skype a vestavěný „kecálek“ s dlouhým seznamem podporovaných protokolů
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
ICQ funguje i přes webové rozhraní, ale než bude hotová lokalizace, raději to nezkoušejte s diakritikou • problém neznamenalo ani internetové rádio

Dalších aplikací jsou desítky: kalkulačka, výukové programy, slovník, světový čas, kalendář, čtečka elektronických knih, souborový manažer, poznámky, screenshoter, multimediální přehrávač, aplikace pro využití webkamery, diktafon, sedm her, antivirus, hlasové ovládání a další a další. Je zde ledacos, ale dříve, nebo později narazíte na něco, co chybí a jak už jsem naznačil, možnosti rozšíření jsou omezené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hry jsou jednoduché, na grafiku nenáročné, ale věřím, že chytnou a jen tak nepustí. U některých se bohužel uši drásajícím způsobem sekal zvukový doprovod
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace systémového času vypadá podobně jako pod Windows • Aplikace Světový čas
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace integrované webkamery a povedená kalkulačka

Asus junior

Po několika dnech používání mám jasno v tom, že je Asus Eee zajímavý stroj. Můj pracovní notebook úplně nenahradí, ale dokážu si představit, že bych třeba na pracovní cestu vyměnil těžký batoh za elegantní aktovku, kam by se Eee vešlo. Přemýšlel jsem o ideální cílově skupině. Kdo je ideálním uživatelem Asusu Eee? Rozjasnilo se mi až po shlédnutí následující série reklamních plakátků:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ano, Asus Eee je ideální první počítač pro dítě. Není drahý, není těžký, je jednoduchý. Dalším trumfem je možnost namísto Linuxu nainstalovat Windows XP a víme, že s tímto „růstem“ vlastně výrobce počítá. Linuxové prostředí se v mnoha prvcích podobá XP, fungují známé klávesové zkratky, dokonce i nesmrtelná kombinace CTRL+Alt+Delete. S Windows XP pak možnosti Asusu povyrostou o další kus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sada konektorů je na velikost přístroje slušná

Asus bude možné použít jako multimediální přehrávač, ale má malou kapacitu paměti flash. Situaci lze částečně zachránit vložením karty SD. Jeden kousek SDHC o kapacitě 8 GB dnes pořídíte za přijatelnou cenu okolo dvou tisíc korun, na druhou stranu je to pětina ceny samotného počítače... Další problém je, že až se trochu opotřebí baterie, neudrží subnotebook při životě ani po dobu trvání jednoho filmu. Jako pracovní nástroj Eee poslouží pouze částečně, na jeho klávesnici sice jde psát všemi deseti, o dlouhodobém pohodlí se však pochopitelně mluvit nedá. Dovedl bych si Eee představit, jako ideálního asistenta pro profesionály, kteří jsou neustále na cestách. K tomuto účelu však chybí integrace GSM/3G modulu pro datování opravdu kdekoliv. Něco takového Asus plánuje pro vyšší modely řady, ale to už se budeme bavit o jiné pořizovací ceně a hlavně až příští rok.

Tip: Asus Eee si také můžete prohlédnout na exkluzivním videu! Další videa a technicky zaměřený test budou následovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Už máte představu o reálné velikosti Asusu Eee?

Klepněte pro větší obrázekTip: Asus Eee najdete i v novém Computeru, který vychází ve čtvrtek 22. listopadu. Stručné, ale výstižné doplňující informace vám ještě dokreslí obraz o novém Asusu Eee PC.

 

 

 

 

 

Témata článku: Windows, Asus, Instant Messaging, Asus Eee, Clear, Asus Eee Pc, Klávesnice k pc, Pc klávesnice, Celá F1

195 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Honza 5. 2. 2008 22:47:43
    "Děkuji" všem zarytým linuxákům za potvrzení toho, že přechod na Linux (z...
  • Honza 5. 2. 2008 22:40:26
    No, jestli té otázce rozumím dobře, tedy jestli se ptáš na to, co je pod...
  • 909c04n 4. 2. 2008 22:01:19
    mozno blbost, mna by zaujimalo to na tom adapteri nechapem ze co to je pod...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky