Asus Chromebox: Haswell v krabičce za čtyři tisíce korun

Chromebooky vynikají především nízkou cenou a na stejnou notu se snaží hrát i nový miniaturní počítač Chromebox od Asusu. Zapomeňte na slabou platformu ARM, uvnitř je moderní Haswell.

Chromebooky zažívají obrovský úspěch, alespoň dle posledních statistik prodejů například na Amazonu, kde notebooky, respektive Chromebooky patřily mezi nejprodávanější modely přenosných počítačů.

Velkou měrou za to může především velmi nízká cena a také to, že dnes už je pro většina uživatelů takřka vše otázkou prohlížeče a internetu. Chrome OS je tak dostatečný pro běžné činnosti s tím spojené a navíc poskytuje jednoduchost a rychlost.

Asus se tak vrhnul se svým modelem malého počítače v krabičce do stejného segmentu – nízká cena a operační systém Chrome OS.

Asus Chromebox: úsporný dvoujádrový Haswell

Miniaturní počítač v krabičce – Chromebox od Asusu má uvnitř platformu od Intelu, konkrétně jde v základu o úsporný dvoujádrový procesor Intel Celeron 2955U s frekvencí 1,4 GHz, který je založen na 22nm architektuře Haswell.

Klepněte pro větší obrázek
Asus Chromebox - malý počítač, který ukrývá čip Haswell

Vzhledem k tomu se tak pyšní podporou moderních technologií (SSE 4.2) a integrovanou grafikou Intel HD, která zvládne akcelerovat video takřka všeho druhu. Čip má TDP pouze 15 W, což už se blíží například čtyřjádrovým Atomům Bay Trail. Pokud byste ale přeci jen chtěli vyšší výkon, Asus nabídne i modely s procesorem Core i3-4010U a Core i7-4600U s frekvencí 2,1 GHz a podporou Turbo režimu (3,3 GHz).

Počítač má standardní flash paměť pouze 16 GB, podobně jako chromebooky, ale pro použití s předinstalovaným operačním systémem Chrome OS a ukládání dat pouze v rámci cache (vše je v cloudu) je to více než dostatečné. Nesmíme zapomenout, že cílem je co nejnižší cena a pokud chcete interní kapacitu rozšířit, můžete to provést pomocí SD karty s kapacitou třeba až 64 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Počítač je vybaven operačním systémem Chrome OS od Googlu

Asus pro tento model zvolil v základu 2 GB operační paměti, lze si ale připlatit i za 4 GB, což už je v rámci zařízení s Chrome OS nadstandard, obvykle mají jen 2 GB a i přes to se jedná o velmi svižná zařízení i při větší zátěži.

Absolutně tichý

Hranatá krabička o rozměrech 12,4 × 12,4 × 4,3 cm obsahuje dnešní obvyklou výbavu v podobě WiFi (pouze 802.11n), Bluetooth 4.0, ethernet, čtyři rychlé porty USB 3.0 a zmíněnou čtečku karet SD.

Klepněte pro větší obrázek
Nabdíka portů u Chromeboxu od Asus je standardní, umožňuje připojit dva displeje

Díky rozhraní HDMI a Displayport lze připojit i dva monitory zároveň, případně si lze představit i kombinaci klasického monitoru a televize. Chrome OS lze totiž použít i pro multimediální účely, i když takové možnosti jako například s Windows rozhodně nečekejte. Jde o zařízení pro cloud, takže třeba takový Netflix je tím pravým řešením. Bohužel u nás ještě není k dispozici.

Chlazení je vyřešené zcela pasivně, takže se jedná o naprosto tichý počítač, o kterém nebudete vůbec vědět. Počítač lze s kitem VESA připevnit třeba i na zadní stranu monitoru nebo televize.

Parametry Asus Chromebox

  • Procesor: dvoujádrový Intel Celeron 2955U, Core i3-4010U nebo Core i7-4600U (Haswell, 22 nm)
  • Grafický čip: Intel HD v procesoru
  • Operační paměť: 2 až 4 GB DDR3
  • Flash: 16 GB
  • Výbava: WiFi (802.11n), Bluetooth (4.0), gigabitový ethernet, 4 × USB 3.0, čtečka karet SD, HDMI, Displayport, VESA
  • Rozměry a hmotnost: 12,4 × 12,4 × 4,3 cm
  • Spotřeba: neznámá, TDP čipu 15 W, externí zdroj 65 W
  • Cena, OS: od 179 dolarů (přibližně 4 300 Kč s DPH), Chrome OS

 

Malý počítač za nízkou cenu

Základní konfigurace Chromeboxu od Asusu bude s 2 GB operační paměti a procesorem Intel Celeron 2955U startovat na ceně pouze 179 dolarů, což je na naše podmínky kolem 4 300 Kč s DPH. Modely s výkonnějšími čipy a větší operační pamětí budou samozřejmě o něco dražší. V ceně je 100GB prostor na Google Drive na dva roky zdarma, stejně jako u chromebooků.

Klepněte pro větší obrázek

Asus s tímto zařízením míří nejen do domácností, ale také do škol a podnikového segmentu. Vzhledem k ceně a výbavě by však tento počítač mohl být velmi oblíbený i u běžných uživatelů, kteří by si místo Chrome OS nainstalovali například Linux nebo Windows. Výkon procesoru je totiž velmi slušný i na provoz plnohodnotných systémů a možnosti použití se tak výrazně rozšíří.

Asus začne Chromebox prodávat v USA během března a za příplatek nabídne i možnost zakoupit designově podobnou bezdrátovou klávesnici a myš.

 

Diskuze (43) | Jak instalovat a aktivovat plné verze Ashampoo

Témata článku: Hardware, Počítače, Chrome, Chrome OS, Asus, Kra, Běžný monitor, Tisíc, Vesa, Nízká cena, Haswell, Operační paměť, Tichý počítač, Televize s internetem a wifi, Nejprodávanější model, Malá krabička, Intel Core I7, Televize 82 cm, Škola paměti, Nejnižší cena, Chromebox, Intel Core I3, Televize na internetu zdarma, Chrom, Krab

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší