ASUS A7V333: Deska s protipožární ochranou

ASUS A7V333 je další deska s čipsetem VIA KT333, od ostatních desek se liší svou bohatou výbavou, funkcemi, ale i cenou. ASUS byl během posledních let synonymem kvality, výkonu a stability. Dnes je ASUS stále považován za špičku v oblasti výroby desek, ale na trhu již není tolik místa jako dřív, protože i konkurence dokáže dělat kvalitní a cenově přijatelné desky. Poslední počin ASUSu pro procesory AMD je špičkové kvality, nelze mu téměř nic vytknout, ale konkurence je přeci jen cenově příjemnější.
 

Čipset KT333 nemusím představovat. Už jsem o něm dvakrát psal na PCtuningu, jednou jsem čipset samostatně recenzoval a podruhé jsem testoval desku MSI KT3 Ultra. Mé zkušenosti s KT333 jsou velmi dobré, VIA se tento čipset opravdu povedl, ale pravda je taková, že KT333 je výkonnostně i funkčně velmi podobný KT266A.

Pokud bychom čipsety porovnávali jenom podle specifikací VIA, tak KT333 se od KT266A liší podporou pamětí PC3200 a rozhraním ATA/133 (díky southbridge VT8233A). Zde výčet vlastností končí. Málokoho bych přesvědčil, aby z KT266A upgradoval na KT333, protože praktický nárůst výkonu je nulový. KT333 má význam jen pro dvě skupiny uživatelů:

  • první jsou majitelé starých počítačů (čipsety BX, KX133, TX atp.), kteří chtějí začít používat platformu založenou na procesorech Athlon XP. Zde je zbytečné uvažovat o starších deskách. I nejnovější Soltek 75DRV5 se dá zakoupit za cenu kolem 5000 Kč s DPH.
  • druhý jsou overclockeři, kteří chtějí svým miláčkům Athlonům dopřát velmi vysokou FSB. Díky děliči PCI 5/1 (při FSB 166 MHz je PCI sběrnice na taktu 33 MHz) lze bez problému pracovat na FSB frekvenci 166 MHz (ta je tzv. " rock stable") a pokud máte kvalitní paměti a dobrou desku dá se dostat až na FSB 200 MHz (400 MHz DDR - stejný takt FSB jako má P4).

Desky s čipsetem KT333 mají ještě jednu věc, kterou se liší od svých předchůdců - začínají mít tepelnou ochranu procesorů (úplně první vlaštovkou byl nForce od ASUSu). Tedy obvod pevně propojený s interním čidlem procesoru, který při indikaci výrazného vzrůstu tepla okamžitě celý počítač vypne. Je to aspoň něco, protože jak si můžete vzpomenout, tak ještě nedávno bylo celkem běžné, že při špatném nasazení chladiče procesor zcela shořel. Nyní to již tak horké není, o podobné ochraně jako v případě Intel P4 se nám zatím může jen zdát, i když tento sen se do půl roka stane skutečností, poněvadž procesory ClawHammer mají nejenom heatspreder, ale dokonce i stejný či podobný druh tepelné ochrany jako P4.

Výrobci základních desek uživatele v případě tepelné ochrany procesoru celkem mystifikovali a jen velmi těžko se dá říct, která deska dokáže procesor při přehřátí vypnout. Podle naších informací se s tepelnou ochranou můžete setkat u novějších desek od ASUSu (od A7N266), Solteku (od Soltek 75DRV5), Leadteku (u nás dostupný pouze v sestavách LYNX) a Gigabytu. Zbylí výrobci mlčí, proto nelze s určitostí říct, že tuto funkci podporují desky MSI, ABIT či ECS. V případě těchto desek bych tedy spíše nedoporučoval testovat tepelnou ochranu procesoru.

Témata článku: Asus, Vysoká stabilita, Špatný kousek, Nejlepší deska, Memory, Bios, Absence, Cena, Rocky, Podobný druh, Speedfan, Stable, Score, Velké zvýšení, Sis, Vhodný uživatel, Zvukový kanál, Zajímavá funkce, Velké spektrum, Vysoká frekvence, Jumper, Frekvence, Mercedes, Lynx, Palomino


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní