ASUS A7V333 je další deska s čipsetem VIA KT333, od ostatních desek se liší svou bohatou výbavou, funkcemi, ale i cenou. ASUS byl během posledních let synonymem kvality, výkonu a stability. Dnes je ASUS stále považován za špičku v oblasti výroby desek, ale na trhu již není tolik místa jako dřív, protože i konkurence dokáže dělat kvalitní a cenově přijatelné desky. Poslední počin ASUSu pro procesory AMD je špičkové kvality, nelze mu téměř nic vytknout, ale konkurence je přeci jen cenově příjemnější.
Čipset KT333 nemusím představovat. Už jsem o něm dvakrát psal na PCtuningu, jednou jsem čipset samostatně recenzoval a podruhé jsem testoval desku MSI KT3 Ultra. Mé zkušenosti s KT333 jsou velmi dobré, VIA se tento čipset opravdu povedl, ale pravda je taková, že KT333 je výkonnostně i funkčně velmi podobný KT266A.
Pokud bychom čipsety porovnávali jenom podle specifikací VIA, tak KT333 se od KT266A liší podporou pamětí PC3200 a rozhraním ATA/133 (díky southbridge VT8233A). Zde výčet vlastností končí. Málokoho bych přesvědčil, aby z KT266A upgradoval na KT333, protože praktický nárůst výkonu je nulový. KT333 má význam jen pro dvě skupiny uživatelů:
- první jsou majitelé starých počítačů (čipsety BX, KX133, TX atp.), kteří chtějí začít používat platformu založenou na procesorech Athlon XP. Zde je zbytečné uvažovat o starších deskách. I nejnovější Soltek 75DRV5 se dá zakoupit za cenu kolem 5000 Kč s DPH.
- druhý jsou overclockeři, kteří chtějí svým miláčkům Athlonům dopřát velmi vysokou FSB. Díky děliči PCI 5/1 (při FSB 166 MHz je PCI sběrnice na taktu 33 MHz) lze bez problému pracovat na FSB frekvenci 166 MHz (ta je tzv. " rock stable") a pokud máte kvalitní paměti a dobrou desku dá se dostat až na FSB 200 MHz (400 MHz DDR - stejný takt FSB jako má P4).
Desky s čipsetem KT333 mají ještě jednu věc, kterou se liší od svých předchůdců - začínají mít tepelnou ochranu procesorů (úplně první vlaštovkou byl nForce od ASUSu). Tedy obvod pevně propojený s interním čidlem procesoru, který při indikaci výrazného vzrůstu tepla okamžitě celý počítač vypne. Je to aspoň něco, protože jak si můžete vzpomenout, tak ještě nedávno bylo celkem běžné, že při špatném nasazení chladiče procesor zcela shořel. Nyní to již tak horké není, o podobné ochraně jako v případě Intel P4 se nám zatím může jen zdát, i když tento sen se do půl roka stane skutečností, poněvadž procesory ClawHammer mají nejenom heatspreder, ale dokonce i stejný či podobný druh tepelné ochrany jako P4.

Výrobci základních desek uživatele v případě tepelné ochrany procesoru celkem mystifikovali a jen velmi těžko se dá říct, která deska dokáže procesor při přehřátí vypnout. Podle naších informací se s tepelnou ochranou můžete setkat u novějších desek od ASUSu (od A7N266), Solteku (od Soltek 75DRV5), Leadteku (u nás dostupný pouze v sestavách LYNX) a Gigabytu. Zbylí výrobci mlčí, proto nelze s určitostí říct, že tuto funkci podporují desky MSI, ABIT či ECS. V případě těchto desek bych tedy spíše nedoporučoval testovat tepelnou ochranu procesoru.