ASUS a LITE-ON: lesk a bída vypalování 32x

Zatímco top rychlosti mechanik zapisujících na CD-R media se dosud ustálily na čísle 40, posunuly se jejich kolegyně zvládající rychlost 32x velmi rychle do relativně cenově přístupné "vyšší střední třídy". Z dnes vyráběných 12 typů jsme vybrali dva reprezentanty: mechaniku LITE-ON LTR-32126S a ASUS CRW-3212A. Jejich společným znakem je pak to, že patří mezi levnější typy - jejich cena odpovídá ceně vypalovačky TEAC 24x.
ASUS a LITE-ON: lesk a bída vypalování 32x
Kapitoly článku

Cílem dnešního testu je zjistit, co v praktickém provozu můžeme očekávat od "vypalovaček" zvládajících postupně stále vyšší a vyšší rychlosti. Dnešním běžným standardem jsou mechaniky zvládající (dříve nepředstavitelnou rychlost) 24x a do hlavního proudu se stále rychleji blíží mechaniky 32x. A právě dvě takové reprezentující posledně vyjmenovanou skupinou jsme měli možnost testovat. Jak dopadly? Čtěte.


ASUS CRW-3212A   kontra   LITE-ON LTR-32126S

ASUS CRW-3212A

Firma ASUS, známý to výrobce základních desek a grafických karet, nakoukla do "vypalovacího byznysu" teprve v roce 2000. Jeden z jejich nedávných "výletů" do této oblasti jsme zachytili v naši recenzi i my - jmenoval se ASUS CRW-2410S a byl převzatou (čti: přetypovanou) mechanikou od firmy Sanyo (všimněte si písmena "S" na konci označení). Tehdy to vypadalo, že u ASUSu půjdou pro nás poměrně nezajímavou cestou OEM... jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že ASUS přichází na trh ze zcela přepracovanými (žeby svými vlastními - a "A" v názvu značí ASUS?) mechanikami: 1610A, 2410A a 3212A - to svědčí o tom, že se s ASUSem budeme v tomto oboru nejspíše setkávat stále častěji. A co je na mechanikách ASUS zajímavé? Jak na "velkou značku" jsou relativně velmi levné...

Co je v balení?

V tzv. "retail" balení ASUSu naleznete mechaniku, dvě media (32x CD-R a 12x HS RW), IDE kabel, šroubky, manuály ale především OEM verzi snad nejpopulárnějšího "pálícího software" od firmy Ahead - Nero Burning ROM, a to v relativně nové verzi 5.5.6.4 (v dodávce je i odpovídající program pro paketový zápis CD-RW: InCD).

Design

Pro svou vlastní řadu mechanik vyvinuli u ASUSteku poměrně zajímavý přední panel. Ten je nejen elegantní, ale, co se týče ovládaní, poskytuje uživatelům "full service" - naleznete zde dvě ovládací tlačítka (vč. Play/Stop) i dvě signalizační LED diody.

Poznámka: Mechaniku je možno provozovat pouze v horizontální poloze.

Technické vlastnosti a specifikace

Podívejme se dále na základní tabulkové hodnoty:

podporované formáty
CD-ROM, CD-ROM XA, CD Audio, CD Extra,
CD Text, CD-I, CD Bridge, Photo CD, CD+G
Video CD, Hybrid CD
kapacity medií
650MB (74min.), 700MB (80min.), 99min. max.
rychlost zápisu CD R
4x, 8x, 12x, 16x (CLV) 24x, 32x (Z-CLV)
rychlost zápisu CD RW
2x, 4x, 8x, 10x, 12x (CLV)
rychlost čtení
19- 40x (max.), CAV
rychlost audio extrakce
10- 40x (max.), CAV
velikost bufferu
2MB
ochrana proti podtečení FlextraLink (použitý čipset: MediaTek)
průměrná přístupová doba
95 msec. (typicky)
způsoby zápisu
DAO (disc at once), SAO (session at once),
TAO (track at once) with zero gap,
variable or fixed packet, multisession, RAW (SAO/DAO/16/96)
podpora Mount Rainier ne / dosud ne (teor. může být obsažena v nové verzi firmwaru)
hlásí C2 Errors ano
zápis SafeDisc 2.51 ano
extrakce zabezpečených
audio CD
CDS (Cactus Data Shield) - ne, Key2Audio - ne
rozhraní IDE: PIO Mode-4, UltraDMA33 (Mode-2)
servisní stránka http://www.asus.com.tw/optical/crw-3212a/overview.htm
dovozce ATComputers, www.atcomp.cz

P.S. Mechanika obsahovala (v paměti flash) firmware ve verzi V1.0.

ASUS CRW-3212A - specialitky

Mechanika podporuje zápis 32x, vysokorychlostní HS CD-RW media přepisuje rychlostí 12x, čtení probíhá max. rychlostí 40x, má 2MB buffer a nabízi techmologie jako "FlextraLink", "FlexSpeed" a "DDSS II".

FlextraLink je obdobou technologii Burn-Proof, SafeBurn, WriteProof či SMART-Burn (tuto technologii zase používá testovaný LITE-ON). Všechny umožňují pokračovat v zápisu i poté, kdy došlo k přerušení datového toku způsobeného například nedostatečným zásobováním vypalovačky daty (tyto technologie jsou tedy ochranou proti tzv. podtečení bufferu, proti chybě "buffer underrun error", která by jinak vedla k znehodnocení CD-R media).

Poznámka: Při vypalování rychlostí 32x je na nepřerušovaný datový tok kladen značný nárok - počítač musí dodávat data rychlostí nejméně 4.8MB /sec! Bez technologii jako je BurnProof je vypalování při této rychlosti prakticky nemožné - stačilo by totiž i to nejmenší zakolísání při čtení souborů určených pro vypalování a výsledkem by bylo zničené medium.

FlexSpeed je schopnost změny otáček nebo šířky zón zápisu v závislosti na kvalitě media (ta se monitoruje stále a průběžně). Tato technologie má zajistit vysokou kvalitu vypalování při rychlostech 24x a 32x, a to i v situaci, kdy stav CD-R media není zcela optimální (excentricita, nižší kvalita barviva).

DDSS II - Double Dynamic Suspension System je patentovaným závěsem interních části mechaniky který má účinněji minimalizovat vibrace a hluk pocházející zejména z rotujících části mechaniky.

Témata článku: Video, Asus, CD-R, Časový rozdíl, Nesnadný úkol, Levný plast, Lite, Čtení, Firmware, Mount, Levná verze, Zóna, Running, Speed, Les, Vypalování, Interní databáze, Podobná hodnota, Zápis, Jednoduchá konstrukce, Cactus, Rychlost, Smart, Lesk, CD


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu