Neskutečný zmetek je všechno,co má spojitost s Muskem.SpaceX nedávno překonalo hranici 2000 družic Starlink vynesených na zemskou oběžnou dráhu. Jejich životnost má být kolem 5 let, ale přesto přibližně 200 družic už bylo deorbitováno nebo je aspoň částečně nefunkčních. To některé kritiky přivedlo k závěru, že družice Starlink mají velmi vysokou míru selhání.
A pročpak neocitujete také zbytek článku, kde je vysvětleno, proč je tento závěr nesmyslný?https://www.elonx.cz/jak-casto-selhavaji-druzi...
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 1. 2022 15:05
A včem je problém? Satelit letí poměrně rychle a po známé dráze, není problém snímek s s ním vyhodit. jak douhé ty expozice mají? Většina těchto problémů se dá vyřešit nastavením systému, matematikou.já jsem rád, že u se konečně něco začíná dít, komerční využití vesmíru je něco, co reálně může zajistit explozivní rozvoj jeho využití.
Mě to přijde úplně stejné jako když radiomatérům vypnete AM vysílač. Takže co, budeme dalších 100 let čučet do vesmíru dalekohledama a dělat dělat miliardy fotek oblohy, nebo se konečně pohneme dál?
Od lidi jako Adam Vagner bych cekal ponekud...umerenejsi a rozumnejsi pristup.Rikat "tak postavte neco z tech jeho satelitu" je vyborna p**ovina. Komplet zmena designu? Co by to udelalo s hmotnosti a velikosti? Jak by stoupla cena. Jak to pospojovat data? atd atdJinak zatimco astronomie je obor ktery ma nejake prokazane metriky a utraceni penez ma poradne podlozene, tak Muskuv Starlink vypada jako poradna habadura. Prodelava na kazdym zarizeni co proda, chce vyslat na orbitu 42k (nepocitaje nahradu neocekavanych ztrat) satelitu ktery stojej minimalne 250kUSD/kus (+cena za vyneseni) a vydrzi jen 5 let. Musk sliboval, ze nefunkcni satelity se samy navedou na kolizni drahu a shori. Ani prd, visi tam, mrtvy kusy odpadu.Remember Solar City!No nic, nekdo to uz shrnul za me.https://www.youtube.com/watch...
Hmm...to je takový problém udělat filtr který automaticky družice odmaže? Ano, astronomie je důležitá. Ale IMHO je důležitější internet pro rozvojové země...
Ano, je. Tady nejde o umělecký dojem (fotky bez stop), ale o data. Pokud bude "za" stopou nebo v její blízkosti třeba asteroid, tak filtr odmaže stopu i ten asteroid.
Ano, ale jestli se odmaže na jednom snímku, objeví se na dalším. Snímkuje se nepřetržitě. Jinak myslím, že na Starlink nadávají nejvíc tzv. umělečtí fotografové, které štve "zkažená" fotka, kterou by rádi poslali do nějaké soutěže nebo časopisu. A nakonec jsem přesvědčený, že právě astronomové, kteří možná dnes na STarlink nadávají, budou Muskovi líbat ruce, že budou mít dostupný rychlý internet, protože si observatoře budou moct bez problémů předávat obrovské množství dat, což dneska nemohou.
To je úsměvné. Nebylo by vhodné prostě zapracovat na software, který tuhle prkotinu v pohodě vyřeší?Vždyť se jedná o identifikační pozici známého zařízení se snadnou definicí pozice velikosti myčky nádobí.Jestli tohle páni "astro-neco" nezvládají, tak ať jdou raději do práce. Lidí je teď všude nedostatek. Tohle fakt nikdo nepotřebuje.
podstatnejsi je mit to pod kontrolou. drzet poradek a presny trajektorie. je toho tam moc, cert vem druzice ale toho borde.. co tam poletuje...
Oh No! Anyway...
Tohle byla jen otázka času. Kdyby to neudělal jako první Musk, tak to udělá jako první třeba Čína, nebo někdo jiný.Je potřeba počítat s tím, že počet malých družic raketově poroste.
"Raketově poroste" , to jsou co za jednotky,prosím?!?
To nejsou jednotky, to je subjektivni vyjadreni miry.Koeficienty navic byvaji bezrozmerne, nemaji jednotky.
Prosím, neztrapňujte se více a hlavně se nevtírejte . Děkuji
Možná jste si nevšiml, ale jste tady jediný, kdo nechápe psaný text .. to je pak, holt, těžké...
Tohle je verejna diskuze, a neprecenujte me, moc trapnosti sem uz nepridam.Ale mohl byste zlepsit svoje psani, boli z toho oci.
Kdyby Musk dal na každý ten krám, co tam pošle, nějaké zrcadlo s optikou a kamerou, tak z toho je takové gigantické pole teleskopů o velikosti Země, že už by mohli většinu dalekohledů na Zemi v klídku zrušit.A nějaké rušení by nikdo nemusel řešit.
Důležitá informace je obsažena ve větě "Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou". Zkrátka se ukazuje že žádná pohroma pro výzkum oblohy se nekoná a že se bude i nadále vyvíjet symbióza mezi "pohodlím/významem služby služby pro lidi" a pozorováním oblohy. Věřím že tak jako doposud i do budoucna si obě strany vyjdou vzájemně vstříc.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 15:45
Na tohle se jednou budou lidi dívat stejně nechápavě, jako se dnes díváme na testy atomových zbraní v atmosféře :-/
Hlavně Rusko a Čína ví, že jen zastiňuje akci US vládní agentury. Musk je jen loutka v rukách mocných.
Bohužel se obávám že se na nebudou jen dívat, ale ponesou i dosti tvrdé následky. Musk svým bezohledným jednáním vypustil džina z láhve a teď se ho spousta jemu rovných snaží dohnat...
Jo,aź se jednou provali, komu vlastně ten binec slouží. Internet to primárně určíte neni.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 18:37
Ještěři v podzemí.
Letadla nevadí? 🙂
Ty negenerují čtenost...
Prozradím vám malé tajemství. Letadla se dají odklonit do koridorů, takže astronomové většinou teleskopy umísťují mimo ně...
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 12:21
Letadla a observatoře nejdou moc dohromady. Astronomové používají pro adaptivní optiku lasery (vytváří umělou hvězdu na sodíku v atmosféře, podle ní se pak deformuje zrcadlo), které by mohly oslnit piloty. Teď si nejsem jistý, zda jsou tam vyložené bezletové zóny, nicméně koridory tam určitě nevedou.
Takže pokud by se pořídila jedna pět a půl tisícina toho teleskopu navíc a jejími snímky se prokládaly ovlivněné snímky, tak jsou tam kde byli. Myslím si, že Starlink přinese světu větší užitek jak 1/5555 širokoúhlého teleskopu. [0,18(počet ovlivněných snímků)x0,001(počet ovlivněných pixelů)]
Starlink přinese užitek zejména Muskovi, světu až tolik ne. No a pokud se USA dostane s někým do války, tak bych se ani nedivil, kdyby jim z těch satelitů někdo nadělal tuny smetí (jestli tedy jsou určené jen pro ten internet a nemají žádné vojenské technologie - alespoň pro obranu). Pak těch ovlivněných snímků bude ještě mnohem víc.
Pominuli fakt, že jakákoli ekonomická aktivita/obchod vždy přináší užitek minimálně dvěma stranám, jinak by to bylo jen hobby. Pochybuji, že by potenciální vojenský nepřítel zaměřoval své prostředky na ničení silně decentralizovaného zařízení, když hned vedle na jiných orbitech jsou důležitější a centralizovanější cíle.
Americká bomba BLU-82 má přezdívku: "sekačka sedmikrásek" protože její výbuch dokázal ve vietnamské džungli vytvořit prostor pro přistání celé letky vrtulníků.Jaké přezdívky asi mají vojáci pro jaderné zbraně určené k vyvolání EMP efektu na oběžné dráze aby podobným masakrem vyčistili protivníkovu družicovou infrastrukturu?
Pozor !!!Zaměstnavatel a ochránce loutky muska nemá rád ani narážky tohoto typu. Jde o internetové satelity ohromných rozměrů. Jejich velikost je nutna kvůli signálu. Ano,přesně tak,kvůli signálu !!! Ale neni to signal pro šíření internetu
Muskovi to může přinést jenom užitek pokud se Starlink bude používat a pokud se bude používat, tak očividně bude přinášet užitek jejich uživatelům.
Jak byste si takový boj proti starlinku technicky představoval?
Na kone!
Bohužel ty dopady jsou ještě mnohem horší pro radioastronomii...
Jaká pásma satelity ruší a jaké úkazy se na těchto pásmech dají pozorovat?
Jde především o pásmo které se v radioastronomii nazývá 5b kde jsou kvůli konstelacím ztráty až 70%.
Tak si radioastronomie bude muset najít jiné prostředky. Například satelity na oběžné dráze, protože technika se kvůli nim nezastaví a další firmy a státy plánujou desítky tisíc nových satelitů na LEO.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 14:52
Jasně. Aktuálně se po celém světě rodí projekt Square Kilometre Array. Jeho cílem je pomocí spojení menších soustav radioteleskopů vytvořit jeden obrovský. Projekt se realizuje už třicet let, angažují se v něm desítky zemí a tisíce vědců, náklady jsou v miliardách dolarů...A teď přijde "chytrák" který aby si obhájil konání své modly, radí za částky x-násobně větší a doslova přes noc, budovat něco podobného vesmíru... Přitom jen projekt JWST trvá už čtvrt století...Dobrá tedy. O kolik desítek procent ze svého platu jste ochoten si nechat zvýšit daně na podporu takových projektů?
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 15:19
Tobě stále nedochází, že ty desítky tisíc satelitů na orbitě prostě budou tak jako tak bezohledu na Muska a Starlink, protože nikdo nebude čekat na nějaký 30 let starý projekt. Když ho tam nedodá Musk, tak to bude OneWeb, Amazon, Google, Facebook, Rusko, Čína, ESA, atd atd.Radioastronomie se tomu bude muset přizpůsobit tak jako tak.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 15:24
Můžu jen zopakovat co jsem napsal níže. Byl to Musk kdo otevřel Pandořinu skříňku a svým bezohledným jednáním ukázal cestu ostatním...
Ale to právě vůbec není pravda. Starlink a OneWeb mají stejný původ - WorldVu Satellites - exGoogle inženýři, kteří spolupracovali se SpaceX. Ale nedohodli se na technickém řešení. Tak vznikli Starlink a OneWeb a šli si svou cestou.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 15:55
To si pletete příčinu s důsledkem. Satelitní konstelace nejsou žádným výmyslem ex inženýrů Google. Jsou tady už od šedesátých let, ale narozdíl od konstelací jako Iridium nebo Cospas-Sarsat, kdy se mezinárodně dohodlo a schvalovalo umístění a radiové frekvence, přišel Musk a zeptal se maximálně podplacených úředníků ve federálních úřadech USA, kteří absolutně netušili která bije. A hlavně předvedl ostatním, že nad hlavami mají nový divoký západ, kde neplatí ohledy na ostatní, ale pravidlo kdo si nejvíc urve... Za potlesku statisíců užitečných idiotů...
Nepletu si příčinu s důsledkem. Cílem WorldVu Satellites bylo vytvoření rozsáhlé satelitní konstalace pro broadband internet. Starlink a OneWeb jsou následníci.Astronomové se právě shodují na tom, že SpaceX se právě snaží vyjít jim vstříc a své satelity upravuje, aby snížil stopu. Což prý bohužel neplatí o jiných společnostech.
Astronomové se shodují na tom, že 650 byť nezastíněných satelitů ONeWeb je menší zlo, než dvanáct tisíc rádoby odstíněných satelitů Starlink. Jednak to při dlouhých expozicích vůbec nepomáhá (přečtěte si článek) a především to není konečné číslo, protože se Musk občas dává slyšet o konstelaci o několika vrstvách s počtem až 28 tisíc kusů!
Ještě před chvilkou jsi tvrdil, že to co ti vadí bylo "otevření Pandořiny skříňky". Chceš mi tvrdit, že globální konstalace OneWeb není otevření a Starlink je otevření? Protože když přišla jedna firma s globální satelitní konstalací pro broadband, pak už začaly vznikat další a další projekty s desítkami tisíc satelitů od dalších firem a států. Takže je úplně jedno kolik bude mít Starlink nebo OneWeb satelitů, protože další projekty už jsou v přípravě.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 17:23
Otevření pandořiny skříňky bylo jen jedno (proto se o něm také tak mluví) a tím kdo to udělal byl Musk se svým Starlinkem. Ať to okecáváte, zlehčujete, relativizujete a snažíte se stočit jinam.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 19:52
A nejdou ty satelity náhodou kdykoliv deorbitovat? Asi tam nejsou nafurt, že?
Že vás tá paranoja stále baví... Všetci berú úplatky, lebo rozhodli inak ako sa tebe páči. Ano, ano, ano...Ak chceš pozorovať svoje hviezdičky, tak šup, pošli si do vesmíru nejaký vesmírny teleskop a pozoruj z vesmíru. To, že XY ľudí žije v roku 1900 neznamená, že tu nebude žiadny pokrok. Satelity sú pre nás dôležité, nakoľko pokryjú signálom celú zem. A ten signál, môže zachrániť ľudské životy. Naopak, pozorovanie hviezd ti život nezachráni. Aj keby sme spozorovali asteroid pol roka dopredu, tak by sme nevedeli urobiť nič.
Dovolím si nesouhlasit. Nebyl to Musk, ale Korolev kdo otevřel Pandořinu skříňku... 🙂
Tenhle "shal" je totální zombie. Tohle je hodně legrační exemplář . Shal je nula a vzhlíží ke svému bohu. Nepřemýšlí nad ničím, jen tupě velebí slovo sekty Tesla a jeho guru Muska. Legrační to je,ale takovi mužou byt i nebezpeční
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 15:44
To že sis změnil přezdívku, neznamená, že tě podle tvého chování nikdo nepozná.
Mno jo, jedni stavějí třicet let jeden prototyp fúzní elektrárny, jiní stavějí třicet let jeden dalekohled nebo kilometrovou síť radioteleskopů, ale když někdo chce vypustit dvanáct tisíc satelitů pro vysokorychlostní internet během deseti let, tak budou prskat, jak ten Musk brání pokroku kvůli tomu, že se chce dožít toho, že něco z toho, co dělá, bude taky někdy fungovat. 😃Bude tam mít přes deset tisíc satelitů vzájemně propojených vysokorychlostním připojením okolo celé Země, ne na ploše jednoho čtverečního kilometru, ale na ploše šesti set milionů kilometrů čtverečních.Jestli by třeba nebylo lepší popřemejšlet, jestli by se toho pro tu astronomii nedalo nějak využít.
Jenže tady nejde o pokrok, ale o fakt, že z toho udělal nepředvídatelný prostor. Už to tu padlo, v minulosti se vypouštění řídilo mezinárodními pravidly a ačkoliv velkou nevýhodou byla doba potřeba k vyřešení, včetně úprav techniky, existoval řád, kterým se všichni řídili. Bariéra padla a nikdo už nebude brát ohledy.
Musk žádné mezinárodní pravidla neporušuje právě protože že žádné takové mezinárodní pravidla neexistujou, protože nikoho nenapadlo je vytvořit. Dokud Starlink neruší satelity ostatních, tak si může zažádat o vynesení tolika kolik jenom bude potřebovat.
Tak samozřejmě to jednání Muska je takové to rozdávání koblih zdarma, kterému každý zatleská. Kdežto konání vědců v základním výzkumu je to nepopulární parazitování na penězích jiných. Bohužel, jakmile se naše civilizace začne omezovat v základním výzkumu, bude to její konec...Ale to už jste místo toho "...že by měl někdo popřemejšlet.." rovnou mohl napsat že chleba levnější nebude... :)
Hm... zkusím popřemýšlet, jestli k urychlení pokroku lidstva prospěje víc jeden radioteleskop postavený za třicet let, nebo to, že někdo napíchne během deseti let na net 25 milionů lidí a zařídí relativně levné pokrytí celého světa internetem.Sorry, ale soudruzi by fakt měli přemýšlet, jak začít dělat astronomii mimo Zemi.https://www.universetoday.com/139566/instead-of-buildin... ... I ten Musk by jim s tím mohl celkem helfnout, jestli mu ten Starship bude fungovat.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2022 17:27
neni to tak dávno, kdy astronomové jásali, jak technika pokročila a mohou provádět kvalitní pozorování přímo ze země a nepotřebují tolik drahou blbě udržovatelnou techniku v kosmu
A proto dělali třicet let Webba?Mají třeba Měsíc. S uplně luxusním odstíněním od celé Země, pokud si to vybavení postaví na správné straně. Chybí v podstatě jen ochota nalejt do toho prachy ze strany politiků, potažmo lidí.Udělat základnu, těžit zdroje, rozjet výrobu a stavbu přímo na místě a nahoru tahat jen věci, co se vyplatí udělat na Zemi, jako jsou čipy.Ne, to radši stopnem rozvoj celosvětové komunikace, jen aby to hvězdopravcům nerušilo pár dalekohledů, protože pozorování ze Země je levnější a pohodlnější.
Názor byl 2× upraven, naposled 20. 1. 2022 22:12
a proto se nestaví žádná náhrada HST ve viditelném spektru. A ten vydržel tak dlouho jen díky servisu, který u JWST nepřipadá v úvahu.A na to co si představujete jak Hurvínek válku nikdo nikdy peníze nedá. I když IMHO pokud si někdo takovým způsobem privatizuje vesmír, tak by měl ostatním, kteří jsou jen pasivní pozorovatelé, kompenzovat škody.
Jenomže to astronomické vybaven se nestaví jen jedno a navíc se buduje jaksi kontinuálně, což snad pochopí i žák základní školy. A znovu se zeptám. Kolik procent ze svého platu jste ochoten dát na větší daně k vybudování nového, několikanásobně dražšího astronomického hardwaru ve vesmíru?
Rozhodně víc než na některé neziskovky, dotace, rozkrádačky nebo na zbrojení.Prachy jsou. Zdroje jsou. Jenom je lidi vyhazují za uplné kraviny.Jestli budeme dělat vědu a výzkum dál tímhle tempem, kdy se každá kravina jako jeden dalekohled řeší třicet let, tak lidi fakt chcípnou dřív na poušti na skleníkový efekt, než se támhle soudruzi k něčemu dobéřou.Znovu říkám, měli by přemýšlet, jestli by se nedalo nějak využít toho, že má kolem Země kroužit čtyřicet tisíc vzájemně propojených a komunikujících družic a jejich posílání nahoru navíc platí někdo jiný. Jako základ pro pole teleskopů je to naprosto bezkonkurenční.Nemyslím si, že by se nedokázali domluvit, když by Muskovi hrozilo, že mu do toho Skynetu někdo hodí vidle kvůli tomu, že tím ohrožuje bilionové investice po celém světě.
Názor byl 3× upraven, naposled 20. 1. 2022 22:18
A ono snad Muskovi něco hrozilo? Jinak je smutný fakt, že za studený války když spolu velmoci soupeřily o prestiž se na to ty zdroje našly a všechno šlo rychle. Kdyby kosmický program nevznikal v padesátých letech ale teď, tak do vesmíru lítat nikdy nebudeme. Prostě už to neni žádná priorita.
Špičkově vycvičená a vyzbrojená armáda tvoří základní pilíř stability státu. Žádné kecy o semknutí, nebo řvaní s mávátkem v osvětovém průvodu o světovém míru na tom nic nezmění. Jakmile státu chybí armáda, bez skrupulí ho převálcuje druhý. Armáda a rozvoj vědy jdou ruku v ruce. Tak to vždy bylo, je a také bude. Stát se silnou armádou opravdu naštvat nechceš a budeš s ním jednat úplně jinak, než se slabším sousedem.
To je super. Ale stálo by to polovic, kdyby se na armádních zakázkách nekradlo nejvíc. 😃
Astronomický HW ve vesmíru je 1000x efektivnější, než ten na Zemi.A díky projektům jako je SpaceX bude stále levnější jej tam dostat.
Právě různé observatoře budou rády, že tady bude Starlink, protože net od něj budou využívat nejvíc.
A co z toho vyplývá?Zdraží to chleba, Benzin, nebo prezervativy?Patří snad vesmír radioastronomům?
No tak ať si začínají zvykat, protože Starlink je jenom předehra. Desítky tisíc satelitů připravují i další firmy/země.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.