Proměnkáři (ti, co detekují a měří jas proměnných hvězd) budou mít fakt radost, třeba i pětkrát za jednu noc náhlé zjasnění či pohasnutí jedné hvězdy. Nám astrofotografům to zas až tak nevadí, protože stejnou dráhu ty satelity nemají a kappa-sigma slučování expozic individuální zachycené dráhy vyřeší...
Keby kazdy z tych satelitov mal modul na detekciu pre astronomov, ziskali by obrovsky a vsesmerovy teleskop... (aj priemerom, aj mnozstvom detektorov...)
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 6. 2019 07:15
Vždyť jsem psal, že je to spíš bordel ... i když nějaký deštník před Sluncem před nastávajícím vedrem by se celkem hodil 🙂
Tak už se rozhodni jestli budeš používat slova satelit nebo družice a orbit nebo oběžná dráha. Mě to takhle dvojjazyčně ruší.
Tak aby si astronomové pomalu začali střádat peníze na satelit, který dopraví nad ty ostatní, aby mohli vesmír pozorovat nerušeně. Nebo ideálně na novou vesmírnou stanici umístěnou dál od Země.
Astronomové budou negativně ovlivněni nejen světelným smogem, ale teď už i družicovým smogem.
Kluci by si taky meli uvedomit, ze veskere tyto aktivity budou radikalne zlevnuvat a rozvijet vesmirne technologie, coz nakonec i jim prinese uplne nove moznosti. Schopnost cokoliv pozorovat ze Zeme na sva omezeni, ale za par desitek let je klidne mozne, ze bude realne a ekononocke postavit nejakou gigantickou astronomickou laborator mimo Zemi - treba prave formou takove konstelace.Regulace odvetvi, ktere je teprve na uplnem zacatku sveho rozvoje je hruba chyba.
prsne tak, navic, je otazka, co je dulezitejsi: pozorovani oblohy par nadsenci nebo pristup k internetu pro dve miliardy lidi
Přidal bych ještě zasviněné oběžné dráhy, že bude riziko odstartovat do vesmíru...
Odstartovat do vesmíru je poměrně velké riziko stále, a hned tak tomu jinak nebude. Těch pár satelitů v opravdu velkém prostoru na tom moc nezmění.
Tak to se krapet mýlíte. za současného stavu pohonu raket těch možností startovacích trajektorií zase tak moc není - a už tam začíná být přecpáno.
Oni treba ty 2 miliard nemaji co do huby, ale internet bude urcite fajn, ze...
je spousta vyzkumu, ktere dokladaji, ze pristup k internetu automaticky znamena ekonomicke zlepseni situace dane komunity
Myslíte, že Lájošovi se s přivedením internetu do bytu zdvihnou dávky?
Právě, že dostupnost internetu může mimo jiné i velmi pomoci v masivním ekonomickém vzestupu právě těch nejchudších. Protože i mezi nimi je určité procento lidí dostatečně inteligentních a to, aby se mohli vzdělávat a inspirovat a svoji komunitu začali měnit.
Jo jo, už bude zase snadnější se domluvit, kde to zrovna bude úplná bomba. 😀
Těch pár nadšenců díky pozorování vesmíru mají do budoucna v rukou energetický osud lidstva, například. Kde jinde přijít na kloub termojaderné reakci, kterou osobně do budoucna pokládám za jeden z mála možných směrů výroby energií.Ano, přístupný internet je v globále OK, ale nevím, jak si s tím poradí například domorodé kmeny v pralese.
Tohle může napsat jen naprostý ignorant. Bez základního výzkumu, v němž astronomie hrála vždy velmi podstatnou roli, se neobejdeme. To rozhodně není jen o pár nadšencích pozorujících hvězdičky.
To ale vůbec nikdo nezpochybňuje. Nicméně pozemním pozorovaním z obydlených oblastí už moc nových poznatků nebude.Nicméně radikální zlevnění letů do blízkého vesmíru a rozvoj vesmírného průmyslu umožní např. vybudování velkého detektoru reliktních neutrin - což by bezesporu mělo dopad obrovský, ale vzhledem k dnešním nákladům je to mimo realitu. Proti astonomům nemá nikdo nic, jen proti další regulaci.
Jenže zároveň omezovat. Když zlevníš výrobu malých plachetnic natolik, že si to pořídí každý a pustíš je na rybník, jak to dopadne? Nehnou se tam. Typický případ je také automobilismus. Já pamatuji doby, kdy bylo na silnicích "pár" aut. A dnes???Ani orbita nemá nekonečnou velikost a čím více, tím více se budou navzájem ovlivňovat, budou mít méně prostoru, zvedne se riziko kontaktů a následné ohrožení Zemského povrch. Ale chápu, že rozhodnutí co je důležité, co méně a co jen výstřelek pro pár vyvolených je neřešitelné. Příkladem jsou Wokna a další programy. On si každý programátor myslí, že zrovna ta jeho aplikace je důležitá tak, že musí za každých okolností běžet na pozadí, i když ji uživatel nepotřebuje. O Androidu ani nemluvě.
A však si spočítejte, jak velký prostor to je a jaké nic je těch pár malých satelitů proti tomu prostoru.Když už mluvíte o autech, zkuste se také zamyslet nad tím, jaká byla reálná životní úroveň průměrného člověka, a jaká je dnes...
"Když už mluvíte o autech, zkuste se také zamyslet nad tím, jaká byla reálná životní úroveň průměrného člověka, a jaká je dnes..."Dnes je společností čím dál více rozdělena na ty, co vlastní, jako pár jedinců, několikanásobně více prostředků než ostatní, kteří se musí podělit zbytek. Takže jaká je životní úroveň toho zbytku v porovnání s jedinci? Nebude to jen zásluha těch aut, těch faktorů je mnoho, ale určitý podíl na tom mají. Jinak aby bylo jasno. Těm jedincům nezávidím. Občas vzniká rovnítko bohatý - nešťastný a chudý - šťastný. Jsem někde mezi a nezávidím ani jednomu." A však si spočítejte, jak velký prostor to je a jaké nic je těch pár malých satelitů proti tomu prostoru."Stará dobrá poučka zní: Žádný HDD není dostatečně velký, aby se jednou nezaplnil. A stejně to platí všude.Okolo Země jsme si ten vesmír znečistili tak, že sledování smetí, právě kvůli startům a vůbec přežití družic je stále těžší a těžší.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.