Po mnoha letech právních tahanic opustil zakladatel WikiLeaks Julian Assange Velkou Británii. Stalo se tak poté, co uzavřel dohodu s americkými úřady – přizná vinu za trestné činy a bude propuštěn na svobodu. Podrobnosti přináší BBC.
Nyní 52letý Assange čelil obvinění ze spiknutí za účelem získání a zveřejnění informací týkajících se národní obrany. Spojené státy již léta tvrdí, že soubory zveřejněné na WikiLeaks, které obsahovaly informace o válkách v Iráku a Afghánistánu, ohrozily životy mnoha lidí.
Assangeův případ se stal předmětem debat o svobodě tisku a státní bezpečnosti. Jeho stoupenci vidí jeho stíhání jako útok na novinářskou svobodu a transparentnost vládních aktivit, kritici tvrdí, že jeho činy představovaly vážné ohrožení národní bezpečnosti.
Kauza WikiLeaks
Organizace WikiLeaks, kterou Assange založil, se proslavila zveřejňováním tajných dokumentů, které odhalily skryté praktiky a kontroverzní akce různých vlád a organizací. Největší pozornost získaly zveřejněné informace o vojenských operacích USA, které mimo jiné obsahovaly důkazy o válečných zločinech a dalších citlivých záležitostech.
Server WikiLeaks, který Assange založil v roce 2006, zveřejnil více než 10 milionů dokumentů, což americká vláda později označila za „jedno z největších vyzrazení utajovaných informací v historii Spojených států“. V roce 2010 například publikoval video z amerického vojenského vrtulníku, na němž je vidět zabíjení více než deseti iráckých civilistů a dvou reportérů agentury Reuters.
Pokud bude dohoda s americkými úřady realizována, Assange se bude muset přiznat k určitým trestným činům, ale na oplátku nebude muset zbytek svého života strávit ve vězení. To by mohlo znamenat konec jednoho z nejdéle trvajících a nejvíce sledovaných právních případů v moderní historii a nastavit důležité precedenty pro budoucí případy týkající se novinářů a whistleblowerů.
Assange odletěl z Velké Británie
Julian Assange strávil posledních pět let v britském vězení, kde bojoval proti svému vydání do Spojených států. Podle americké televize CBS nebude zadržen a bude mu započítán čas, který strávil ve vězení ve Velké Británii.
WikiLeaks na Twitteru/X uvádí, že Assange v pondělí po 1901 dnech strávených v malé cele o rozměrech 2 × 3 metry opustil věznici Belmarsh. Následně byl během odpoledne propuštěn na letišti Stansted, kde nastoupil do letadla a odletěl do Austrálie.
Konec velké kauzy
„Jedná se o výsledek celosvětové kampaně, která zahrnovala organizátory z řad občanů, bojovníky za svobodu tisku, zákonodárce a vedoucí představitele napříč politickým spektrem až po Organizaci spojených národů. To vytvořilo prostor pro dlouhé období vyjednávání s americkým ministerstvem spravedlnosti, které vedlo k dohodě, jež zatím nebyla formálně dokončena.“ uvádí WikiLeaks.
Na zveřejněném videu je možné spatřit Assange, oblečeného v džínách a světlé košili, který na letišti Stansted nastupuje do letadla. Manželka Stella Assange poděkovala všem příznivcům, „kteří se dlouhé roky mobilizovali, aby se to stalo skutečností“.