ASP.NET – Dárek na konec

Volné povídání o ASP.NET dnešním dílem končí. Na závěr seriálu věnuji čtenářům jednu z nejpokročilejších komponent pro diskusní forum v .NET, jaká v dnešní době existuje.

Souhrnný přehled dílů

Nejdříve shrnu pro přehled seznam všech článků o ASP.NET, které jsou součástí tohoto seriálu, společně s krátkým popisem jednotlivých dílů:

.NET – Seznamte se, prosím 1. díl Krátký úvod do možností této nové technologie. Obsahuje několik malých ukázek (konzolová aplikace, ASP.NET stránka).
.NET – Babylón jazyků? 2. díl Podrobnější popis OOP v .NET, krátké ukázky a příklady jednotlivých struktur jazyka.
.NET v praxi (3) První „použitelná“ aplikace v ASP.NET – ukázka přihlašovacího formuláře. Vysvětlení, jak generuje ASP.NET stránka HTML pro různé prohlížeče. Ukázka přístupu do databáze, použití Web Forms autentifikace. Ukázka komponent Button, TextBox, Label, DataGrid a RequiredFieldValidator.
.NET – Anketa 1.část Začíná serie o vývoji komponenty Anketa. Na příkladu vysvětleno jak nastavení aplikace pomocí web.config, úvod do komponenty Repeater a rozdělení architektury na více vrstev.
.NET – Anketa 2. část Aplikačí (datová) cache, úvod do vytváření komponent v ASP.NET – Web User Controls.
.NET – Anketa 3.díl Jádro administračního systému pro anketu, podrobnější popis komponenty DataGrid.
.NET Anketa – 4.část Koncept Codebehind, podrobnější popis komponenty Repeater. Ukázka, jak řešit přepínaní mezi editačním a prohlížecím módem ve formuláři.
Dokumentování a nasazení .NET aplikací Porovnání C# a Visual Basicu .NET. Popis postupu při vytváření profesionální dokumentace k projektu. Ukázky ve Visual Studiu .NET i při použití samostatného Framework SDK.
Vytváření komponent v ASP.NET Popis možných přístupů při vytváření komponent. Příklady Web Custom Control a Web User Control. Skládání komponent.
ASP.NET – Diskuzní forum (1) Popis architektury, založení databáze, definování výchozích požadavků.
ASP.NET – Diskuzní forum (2) Rozdělení do vrstev, vytvoření datového adaptéru pro OleDb (databáze Access)
ASP.NET – Diskusní forum (3) Zobrazení diskusního fora, stromová hierarchie komponent na stránce.
ASP.NET – Diskusní forum (4) První beta verze, umístnění projektu pod SourceForge. Přidávání odpovědí na příspěvky.
ASP.NET – Diskusní forum (5) Popis struktury ASP.NET stránky. Ukázka, jak měnit dynamicky počas běhu programu obsah stránky tj. přidávat nebo ubírat komponenty.
ASP.NET – Diskusní forum (6) Finální verze umožňující rozlišení přečtených a nepřečtených příspěvků.
Návrhová podpora v ASP.NET a Visual Studiu .NET Jak vaše komponenty zpřístupnit co nejlépe ostatním vývojářům využívající prostředí Visual Studio .NET
Web, Wap, nebo Desktop? Vše v jednom umožní .NET Ukázka jednoduché aplikace využívající webové služby a různá cílová zařízení.
Komponenty pro ASP.NET 1. Úvod do knihovny Internet Explorer WebControls. Představení komponent TabStrip, MultiPage, TreeView a Toolbar pomocí jednoduchých příkladů.
TreeView a převod databázových tabulek do XML Podrobnější rozbor komponenty TreeView. Zobrazení stromových dat pomocí tabulek v databázi. Použití MS SQL Server 2000 a SQLXML 3.0
ASP.NET – Dárek na konec

Poslední díl seriálu – shrnutí, a malý dárek pro čtenáře nakonec.

Dárek na konec

Jako malý bonus pro čtenáře jsem si připravil vylepšenou, odladěnou (alespoň v rámci možností ;-) ) a plně dokumentovanou komponentu ForumControl – dokončení původního diskusního fora.

Zde je ukázka.

Komponenta je vyvíjena pod licencí Public Domain. Verzi Release Candidate 4 si můžete stáhnout z projektové stránky ze SourceForge. Podívejme se nyní, jak můžete forum začlenit do stránky:

Po stažení celé knihovny přidejte ForumControl do lišty Toolbox ve Visual Studiu. Jak se komponenty přidávají do Toolboxu bylo ukázáno v jednom z předchozích dílů. Poté stačí komponentu ForumControl přetáhnout z Toolboxu na plochu stránky a spustit aplikaci. Výsledek nevypadá ještě úplně vábně – nemáme v aplikaci obrázky a správné styly:

Klepněte pro větší obrázek

Pro zlepšení vzhledu udělejte následující kroky:

  1. Překopírujte proto adresáře TestApp\img a TestApp\css do vaší aplikace
  2. a přidejte link na css soubor se stylama v HEAD části ASP.NET stránky:

<LINK href="css/ph.css" type=text/css rel=stylesheet>

Poté už Forum vypadá snesitelněji. Pokud budete dále chtít upravovat vzhled fora, změňte příslušné styly v souboru css\ph.css.

Klepněte pro větší obrázek

Při prvním spuštění fora se vám zobrazí informace a tutoriál ke komponentě. Na uvedených čtyřech příkladech můžete studovat způsoby použití.

Pokud se podíváte do ukázkové aplikace TestApp přibalené ke knihovně můžete vidět všechny příklady.

Pokud máte dotazy, nebo připomínky, obracejte se buď na mě, nebo zanechte vzkaz v diskusním foru na adrese http://netar.net.innerhost.com/rc4/.

Závěr

Na závěr bych chtěl všem čtenářům poděkovat za jejich povzbudivé reakce v průběhu celé série. Doufám, že jste se moc nenudili a že byl pro vás seriál alespoň v něčem přínosným. Pokud budete mít jakékoliv otázky týkající se seriálu nebo .NET obecně, můžete mě kontaktovat na emailové adrese ttichy@seznam.cz.

Diskuze (5) Další článek: Poslední ovladače od nVidie už s podporou budoucích čipů

Témata článku: Software, Programování, Public domain, ASP, Forum, Použitelná aplikace, Vývojář využívající, Webový tutoriál, Toolbox, Repeater, Rozdělená stránka, Konec, Komponenta, Babylón, Dárek, Možný přístup


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF