Google | Google Asistent

Asistent Googlu dostává nové „bezpohlavní“ hlasy, česky však stále mluvit nedokáže

Asistent Googlu dostává nové „bezpohlavní“ hlasy, česky však stále mluvit nedokáže

Možnosti hlasového Asistenta Google byly pro uživatele mimo Spojené státy poměrně omezené. Změnit to má aktualizace, přinášející druhý hlas pro zařízení v devíti zemích. Nové hlasy jsou v příslušných zemích k dispozici pro nizozemštinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, japonštinu, korejštinu a norštinu. V Indii a Velké Británii se uživatelé mohou těšit na nové anglické hlasy.

Až dosud měli možnost vybírat z více hlasů Asistenta Google pouze uživatelé v USA, kteří mohou volit celkem z jedenácti různých možností. Jednou z nabízených variant byl například hlas amerického zpěváka, textaře a herce Johna Legenda.

Hlasy bez pohlaví

K vytvoření nových hlasů byla použita technologie WaveNet společnosti DeepMind Technologies, spadající pod křídla Alphabetu. Díky ní mají znít nové hlasy přirozeně, jako by byly namluveny skutečným rodilým mluvčím. Google tvrdí, že každý z nových hlasů byl vyškolen, aby pochopil jedinečný způsob, jakým lidé v jednotlivých zemích mluví, jejich akcenty, kulturní reference a další faktory.

Nové hlasy nebudou uživatelům prezentovány jako „mužské“ a „ženské“, ale barevným označením. Při nastavení hlasu v některém z výše uvedených jazyků tak bude možné vybírat mezi oranžovým, nebo červeným hlasem. Při prvním nastavení Asistenta Google (například na nových telefonech s Androidem) bude jeden z obou hlasů přiřazen náhodně.

Klepněte pro větší obrázek 
Uživatelé budou moci volit mezi oranžovým a červeným hlasem

Náhodné bude i pořadí v nabídce pro manuální výběr hlasu – důvodem je v tomto případě snaha, aby uživatelé volili na základě svých preferencí, nikoli podle toho, jak jsou jednotlivé možnosti seřazeny.

Oranžový, nebo červený?

Dosud mluvil Asistent Google, jako většina jeho konkurentů, ve výchozím nastavení ženským hlasem. V nových možnostech bude i hlas, znějící jako mužský, avšak nebude označen žádným jménem, ani nebude deklarováno pohlaví virtuálního mluvčího.

„Zjistili jsme, že lidé využívají možnost volby hlasu, aby našli ten, který jim zní správně, a myslíme si, že je důležité tyto hlasy prezentovat bez označení.“ uvádí k novince Google. Nové možnosti nastavení jsou k dispozici od středy 18. září a na jednotlivá zařízení budou uvolňovány postupně v následujících dnech.

Diskuze (17) Další článek: Microsoft posunul ukončení podpory pro Exchange Server 2010, podpora pro Windows 7 však 14. ledna skončí

Témata článku: Google, Android, Google Asistent, Umělá inteligence, USA, Indie, Google Now, Alphabet, Velká Británie, Nový hlas, Nastavení, Uživatelé, Hlas, Asistent Google


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF