Google | Slunce | Google Asistent

Asistent Google se naučil reagovat na východ či západ slunce, můžete podle toho nastavit rutiny

Asistent Google nabízí řadu pokročilých možností, jak automatizovat nejrůznější činnosti. Takzvané rutiny fungují na principu podmínek (spouštěčů) a následných akcí, přičemž seznam podporovaných akcí a reakcí se postupně rozšiřuje. Novinkou jsou rutiny, ve kterých jako podmínka figuruje východ a západ slunce. To asistent Googlu kupodivu ještě neuměl. 

Dosud bylo možné rutiny navázat na hlasový příkaz, nebo na konkrétní den a čas – například „Každý den v osm hodin večer rozsviť světlo“. Jenže zrovna tento příklad názorně ukazuje největší nevýhodu – zatímco v zimě bývá ve 20:00 už několik hodin tma, v létě je ještě venku spousta světla.

Rutiny vázané na slunce

V průběhu roku se časy východu a západu slunce postupně mění. Kromě toho se liší také v závislosti na zeměpisné poloze – například za hranicí polárního kruhu v některých dnech slunce vůbec nevychází nebo naopak nezapadá.

Pokud tedy například chcete automaticky rozsvěcet či zhasínat venkovní či interiérové osvětlení v době, kdy to dává smysl, je vhodné tuto akci naplánovat s ohledem na západ, respektive východ slunce. A právě to se nyní Asistent Google naučil.

V aplikaci je nyní možné nastavit rutiny, které se aktivují ve vybrané dny v určitém čase před, nebo po západu/východu (například 5 minut před západem slunce nebo 4 hodiny po východu slunce). Součástí nastavení je také zadání polohy, pro kterou má nastavení platit. Asistent pak může například změnit hlasitost chytrého reproduktoru, rozsvítit světla či zapnout chytrou zásuvku.

Zatím jen pro vyvolené

Nové rutiny jsou zatím k dispozici pouze vybraným uživatelům – lze tedy předpokládat, že je Google testuje na omezeném vzorku. Jak bývá zvykem, funkce je aktivována na straně serveru, takže pro jednotlivé účty bude pravděpodobně spouštěna postupně. Uživatelé, kteří již tuto novinku mají, hlásí její dostupnost v nejnovější beta verzi aplikace Google Home s číslem 2.35.1.5.

Počátkem prosince začal Google v aplikaci Home zavádět novou funkci, která uživatelům umožňuje přidávat na domovskou obrazovku zástupce rutin. Zpočátku byla novinka k dispozici pouze hrstce uživatelů, ale v uplynulých týdnech se rozšířila a nyní by měla být dostupná prakticky všem.

Diskuze (8) Další článek: Chrome získá pokročilé zobrazování souborů PDF, už to nebude jen triviální čtečka

Témata článku: Google, Slunce, Google Asistent, Google Home, Světlo, Uživatelé, Home, Západ slunce, Novinka, Aplikace, Rutina, Východ slunce, Východ, Asistent


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5