Google | Google Asistent | Slunce

Asistent Google se naučil reagovat na východ či západ slunce, můžete podle toho nastavit rutiny

Asistent Google nabízí řadu pokročilých možností, jak automatizovat nejrůznější činnosti. Takzvané rutiny fungují na principu podmínek (spouštěčů) a následných akcí, přičemž seznam podporovaných akcí a reakcí se postupně rozšiřuje. Novinkou jsou rutiny, ve kterých jako podmínka figuruje východ a západ slunce. To asistent Googlu kupodivu ještě neuměl. 

Dosud bylo možné rutiny navázat na hlasový příkaz, nebo na konkrétní den a čas – například „Každý den v osm hodin večer rozsviť světlo“. Jenže zrovna tento příklad názorně ukazuje největší nevýhodu – zatímco v zimě bývá ve 20:00 už několik hodin tma, v létě je ještě venku spousta světla.

Rutiny vázané na slunce

V průběhu roku se časy východu a západu slunce postupně mění. Kromě toho se liší také v závislosti na zeměpisné poloze – například za hranicí polárního kruhu v některých dnech slunce vůbec nevychází nebo naopak nezapadá.

Pokud tedy například chcete automaticky rozsvěcet či zhasínat venkovní či interiérové osvětlení v době, kdy to dává smysl, je vhodné tuto akci naplánovat s ohledem na západ, respektive východ slunce. A právě to se nyní Asistent Google naučil.

V aplikaci je nyní možné nastavit rutiny, které se aktivují ve vybrané dny v určitém čase před, nebo po západu/východu (například 5 minut před západem slunce nebo 4 hodiny po východu slunce). Součástí nastavení je také zadání polohy, pro kterou má nastavení platit. Asistent pak může například změnit hlasitost chytrého reproduktoru, rozsvítit světla či zapnout chytrou zásuvku.

Zatím jen pro vyvolené

Nové rutiny jsou zatím k dispozici pouze vybraným uživatelům – lze tedy předpokládat, že je Google testuje na omezeném vzorku. Jak bývá zvykem, funkce je aktivována na straně serveru, takže pro jednotlivé účty bude pravděpodobně spouštěna postupně. Uživatelé, kteří již tuto novinku mají, hlásí její dostupnost v nejnovější beta verzi aplikace Google Home s číslem 2.35.1.5.

Počátkem prosince začal Google v aplikaci Home zavádět novou funkci, která uživatelům umožňuje přidávat na domovskou obrazovku zástupce rutin. Zpočátku byla novinka k dispozici pouze hrstce uživatelů, ale v uplynulých týdnech se rozšířila a nyní by měla být dostupná prakticky všem.

Diskuze (8) Další článek: Chrome získá pokročilé zobrazování souborů PDF, už to nebude jen triviální čtečka

Témata článku: Google, Google Asistent, Google Home, Slunce, Světlo, Asistent, Západ slunce, Home, Východ, Rutina, Novinka, Uživatelé, Aplikace, Východ slunceČeká nás VR hra o hašení požáru v katedrále Notre-Dame

Čeká nás VR hra o hašení požáru v katedrále Notre-Dame

Vžijte se do kůže hasičů, kteří čelili velké pohromě v Paříži.

Radek Wunderlich
Virtuální realitaUbisoft
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Adriano vdechne starým smartphonům nový život. Mohou se stát centrem domácnosti
Martin Miksa
UdržitelnostVysloužilý mobilChytrý telefon
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína