Software | Čína | Rozšířená realita

Asijská kráska z videí se nechtě ukázala v reálu. Softwarové filtry dokážou zázraky

Na videích vypadala čínská videoblogerka s přezdívkou „Your Highness Qiao Biluo“ jako atraktivní mladá dívka. Ve skutečnosti se ale jedná o ženu středního věku, která se maskovala softwarovými filtry. Na obdivuhodný případ upozornilo BBC.

Videoblogerka pravidelně vystupovala na serveru Douyu, což je čínská obdoba Twitche. Streamují se zde především hry, ale je zde také silná sekce videoblogů. Zpravidla je provozují atraktivní mladé dívky a jejich cílem je zaujmout či pobavit diváky natolik, aby jim přispěli nějakými příspěvky. Princip odměn je podobný jako na zmiňovaném Twitchi.

Douyu nabízí přímo ve své aplikaci obličejové filtry, které jsou principiálně podobné těm na Snapchatu, ale jsou daleko propracovanější a nemají daleko k Memoji na iOS. Původní obličej se zkrátka totálně překreslí vstříc čínskému ideálu krásy. Obličej se zúží, pleť vyhladí, oči zvětší. Používání filtrů je proto velmi populární, ale sami diváci si doteď zjevně mnohdy neuvědomovali, jak silně zkreslenou realitu mohou poskytovat. 

Reálná podoba dotyčné videoblogerky byla odhalena poté, co jí filtr během streamování vypadl. Ukázalo se, že namísto mladé dívky vystupuje žena středního věku absolutně odlišného vzhledu. Jednalo se o živý stream a k odhalení nedošlo úmyslně. Incident se stal během živě stramovaného rozhovoru s vlogerkou Qingzi, která zůstala v obvyklé podobě. Zjevně rovněž používá filtry nebo výrazný make-up. 

Klepněte pro větší obrázek 
Osudný rozhovor. Živý stream dvou čínských videblogerek. Ta vlevo zjevně filtry zapnuté má, Qiao Biluo vpravo však nemá filtr aktivní a ani o tom neví

Qiao Biluo získávala od fanoušků v přepočtu až statisíce korun během jedné seance. Nejvíce si za to žádali právě odhalení pravé podoby nezkreslené filtry. K tomu Qiao Biluo dobrovolně nepřistoupila, ale nakonec ji doběhla technická chyba. Výsledkem byl okamžitý odliv fanoušků a příspěvků. Následná medializace a popularita však způsobily, že jí fanoušci naopak začali houfně přibývat. Blogerka však zatím ani po pěti dnech od incidentu nevydala žádné nové video. 

Na video s Qiao Biluo se můžete podívat na čínském webu Bilibili

Snažíme se prokousat registrací na čínském webu a filtry na Douyu sami vyzkoušet. Ale zatím se nám nedaří. Pokud tam již někdo registraci máte a dokázali byste demonstrovat možnosti filtrů v reálu, budeme vděční za ukázku. Jsme zvědaví, jak filtry fungují technicky a nakolik jsou opravdu tak realistické, jak se jeví z dostupných ukázek s čínskými vlogerkami.  

Diskuze (11) Další článek: Facebook nabídne další hardwarové zařízení. Bude streamovat filmy a seriály do televize, zvládne toho ale víc

Témata článku: Software, Snapchat, Čína, Filtr, Rozšířená realita, BBC, Zázrak, Memoji, Čínský web, Reál, Kráska, Twitchi

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X