Apple | Linux | Operační systémy

Asahi Linux je první „jiný“ operační systém, který lze nativně nainstalovat na Macy s čipem Apple M1

S příchodem prvních zařízení s čipem Apple M1 nastal problém, že na těchto strojích nebylo možné nativně provozovat jiný operační systém než předinstalovaný macOS. Jedinou možností byla virtualizace například přes Parallels. Po měsících vývoje se však objevil první veřejně dostupný operační systém, který lze na tyto Macy nainstalovat.

Asahi Linux je stále ve fázi Alpha, ale už v této chvíli je verze připravená pro relativně jednoduchou instalaci na zařízeních s čipy Apple M1, M1 Pro a M1 Max, byť nejnovější Mac Studio a M1 Ultra zatím není podporované.

FOMYWszXsAMjh55.jpeg

Pro instalace je potřeba splnit hlavní tři podmínky – operační systém macOS 12.3 nebo novější, 53 GB volného místa na SSD a internetové připojení. Instalační postup totiž začíná už na macOS, kdy je nutné upravit velikost diskových oddílů a připravit nový právě pro Asahi Linux. Tato speciální linuxová distribuce kombinuje Arch Linux pro Arm a Plasma desktop.

FOILDnUacAMMNri.jpeg

Instalace na Macu funguje jako na starších modelech – po startu je k dispozici bootovací obrazovka, takže si můžete vybrat, jestli se má spustit Asah Linux nebo macOS.

Alphaverze má sice stále řadu omezení a nefunkčních věcí – nejde Displayport, Thunderbolt, HDMI, Bluetooth, akcelerace přes grafiku (ani akcelerace videa), neural engine nebo uspávání.

Seznam funkčních věcí je ale už poměrně velký – běží Wi-Fi, USB, displej, NVMe SSD, vypínač, klávesnice, touchpad, ethernet, informace o baterii, čtečka karet SD nebo přepínání frekvencí procesoru.

Je jasné, že vývojáře čeká ještě hodně práce, ale s tím, jak je Asahi Linux veřejně dostupný na githubu, se do vývoje jistě pustí více lidí, práce se urychlí.

Diskuze (34) Další článek: Google z chromebooků udělá herní počítače. Míří na ně Steam

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,