AS/400 jako řešení pro e-business

Týden před oficiálním ohlášením 18. ledna 1999 si IBM pozvala do francouzské Nice vlastní odborníky, partnery a novináře, aby jim předvedla novinky z oblasti AS/400, včetně nové verze operačního systému OS/400 V4R4 (Version 4 Release 4).
Týden před oficiálním ohlášením 18. ledna 1999 si IBM pozvala do francouzské Nice vlastní odborníky, partnery a novináře, aby jim předvedla novinky z oblasti AS/400, včetně nové verze operačního systému OS/400 V4R4 (Version 4 Release 4).

Tradiční hodnoty AS/400
AS/400 je vlastnickou platformou IBM, a to od 64bitových riscových procesorů, celého hardwaru, až po plně 64bitový operační systém; aplikace většinou tvoří partneři IBM. AS/400 je typickým systémem pro podnikové aplikace (podnikové informační systémy ERP -- Enterprise Resource Planning -- SAP, Baan, Intentia Movex, JBA System 21, JD Edwards, Lawson, SSA BPCS, PeopleSoft) a pro aplikace z oblasti tzv. business intelligence (Data Mining, Data Warehousing).

AS/400 je jednou z mála vlastnických platforem, které se nejen udržely, ale dokonce tvoří podstatnou část obratu IBM. To vše, včetně spolehlivosti, bezpečnosti a podpory, patří mezi tradiční hodnoty a důvod, proč zákazníci stále AS/400 kupují. Podpora roku 2000 je samozřejmostí, Euro zvládá AS/400 rovněž, včetně kódových stránek, klávesnic a fontů.

Dobrý výkon a spolehlivost
Jak již bylo uvedeno, AS/400 je plně 64bitovým systémem, včetně operačního systému a všech aplikací (už od roku 1995), včetně těch starších. Je tomu díky vlastnosti, že AS/400 si tyto aplikace přizpůsobuje k obrazu svému přímo za jejich běhu. Je to umožněno díky unikátnímu programovému rozhraní, které odděluje aplikace od jádra systému. Starší aplikace, pokud nejsou 64bitové, se samy konvertují a fungují, jako by byly 64bitově napsány.

Systém AS/400e 720 je až 4procesorový, model 730 může být osazen 8 procesory, model 740 až 12 procesory. Systém AS/400 model 170 pak je vstupním modelem, který má uplatnění jako server pro méně náročné úlohy a je určen především pro malé a střední podniky, nebo jako webový server.

OS/400 podporuje více procesorů a clustering více systémů (2 až 128 serverů v jednom clusteru) pro zvýšení spolehlivosti -- zvýšení z 99,9 % na téměř 100 % (přesné číslo je 99,9998).

V testech TPC-C dosáhl naladěný server hodnoty 43 169 tpmC, zvládl 27 030 současně pracujících uživatelů poštovního serveru Lotus Notes, další pak zvládl 6 651 současně pracujících uživatelů podnikového informačního systému SAP R/3.

Extra věci v OS/400 V4R4
Operační systém OS/400 V4R4 se rovněž dočkal řady vylepšení -- obsahuje Setup Wizard pro zavádění, pro ladění pracovního prostředí má Operations Navigator s grafickým rozhraním typu Windows (pro sledování výkonu, indexy SQL, nastavený TCP/IP), správu systému z jednoho místa (včetně distribuce softwaru na více serverů), klientský přístup z Windows a propojení na Windows NT Serverem (včetně správy změn společně s NT-Serverem). Mezi doplňkové vlastnosti OS/400 patří pracovní konzola, AS/400 NetServer, klient pro souborový systém Windows NT a podpora systému Tivoli. AS/400 NetServer, který je součástí systému (nikoli nadstavba) má stejně jako Operations Navigator rozhraní typu Windows a umožňuje klientům s Windows připojit se pomocí ikony "Network Neighborhood" (Počítače v síti).

Možnost rozdělení systému na logické části
Logické členění (logical partitioning) je dalším extra. Umožňuje rozdělit jeden víceprocesorový systém (12 proc.) až na 12 částí. Toto logické rozdělení funguje včetně přiřazení různé jazykové podpory, časové zóny, systémového jména a datumu pro jednotlivé část. Systém AS/400 lze rozdělit, aniž by bylo nutno restartovat databázi, a toto členění podporuje rychlou komunikaci (OptiConnect) mezi jednotlivými částmi prostřednictvím vnitřní virtuální sběrnice. Virtuální OptiCnnect podporuje TCP/IP a SNA.

OS/400 prozatím dynamické změny logického rozdělení nepodporuje, tuto funkčnost IBM plánuje v dalším kroku.

Pro srovnání -- OS/390 nepodporuje rychlou komunikaci mezi oddíly, u systému Sun 10000 je nutno po dynamickém rozdělení na (fyzické) části rozdělení restartovat databázi. Compaq/Digital toto teprve připravuje ve svém systému VMS, HP zatím logické členění také nemá.

Při logickém členění se na jednom systému AS/400 spouští více instancí operačního systému OS/400, na které však platí jediná původní softwarová licence.

Hlavní vývojář této funkčnosti přišel ze světa mainframů S/390, kde je možnost logického členění již dlouho.

Logické členění je namířeno jako přímá konkurence systémů s Windows NT. Jediný AS/400 s dostatečným výkonem lze rozdělit na více částí, kde jsou spouštěny patřičné úlohy (databáze, webový server, atd.).

Logické členění většího systému může také s výhodou posloužit při ladění softwaru a při následném odhadování, zda pro tento software bude stačit řekněme jeden procesor, dva, či více.

Aplikace pro AS/400
Pro snazší tvorbu aplikací pro AS/400 je vedle DB2 a jazyka RPG k dispozici ještě AS/400 Support for Java, AS/400 Toolbox for Java, AS/400 Developer Kit for Java, Enterprise JavaBeans, San Francisco Java for AS/400, VisualAge for AS/400 a další vývojové nástroje. Java Virtual Machine (JVM) je prostředí, ve kterém běží programy v jazyku Java. JVM je integrován pod technologicky nezávislým strojovým rozhraním (TIMI) v systému OS/400.

Dnes pro AS/400 existuje na 150 globálních řešení a řešení typu ERP, celkem pro tuto platformu existuje téměř 20 tisíc aplikací (pro unixový Solaris od Sun Microsystems jich je "pouze" 12 tisíc). V poslední době došlo k nárůstu počtu aplikací zhruba o 30 %.

Například systém Movex, přepsaný do jazyka Java, není trumfem pouze pro firmu Intentia, ale rovněž pro systémy AS/400 od IBM.

Spolupráce se zbytkem světa
Spolupráce se světem Windows NT je zajištěna integrovaným PC-serverem IBM Netfinity Server for AS/400 (v podstatě rozšiřující deska v AS/400). Díky němu může AS/400 s NT-serverem na této desce sdílet soubory, disky, pásky, a tiskové úlohy. Integrovaný PC-server IBM Netfinity, pracující pod NT, je osazen 333MHz procesorem Pentium II a může mít až 1 GB vlastní paměti.

Kromě přímého připojení NC umožňují Microsoft Windows NT Server 4.0 Terminal Server Edition a Citrix MetaFrame využívat aplikace Windows na NC.

Možnosti osazení disky (celkový diskový prostor), pamětí a výkon procesorů jsou podle IBM "dostatečné" a převyšují možnosti PC-serverů.

Nové modely AS/400e až po gigaprocesor
Nové modely rozšiřitelného systému AS/400e 720, 730 a 740 nahrazují šestkovou řadu. Model AS/400e 170 má být systémem s dostatečným výkonem pro interaktivní práci, tradiční aplikace, pro systémy klient/server s nižšími výpočetními nároky, a to za nízkou cenu. OS/400 V4R4 pak je podle IBM zabezpečeným systémem pro e-business. Modely AS/400e server 150 a AS/400e server SB1 zůstávají zachovány.

V současné době sice IBM své systémy AS/400 osazuje 64bitovými procesory Apache a Northstar, v příštím roce přijde měděnou technologií vyráběný Pulsar (vida, v jaké názvy se transformoval PowerPC), ale na gigaprocesor si budeme muset asi počkat nejméně do poloviny roku 2002, protože ten je ve vývoji.

Technologie AS/400e zvyšují prodejnost systému
V současné době IBM profiluje AS/400e jako součást řešení pro e-business, včetně podpory jazyka Java (který přišel jako na zavolanou), možnosti provozovat webový server Lotus Domino, firewall, a dokonce platforma AS/400 podporuje Windows NT Server. IBM se při prosazování AS/400 zaměřuje na specifické a cílené možnosti.

Právě začlenění nových technologií (Java, Domino, podpora Webu a NT) umocnilo v poslední době zvýšený zájem o platformu AS/400e, která byla podle marketingové firmy IDC oceněna v roce 1997 jako nejlepší podnikový server s nejnižšími celkovými náklady na vlastnictví (TCO, Total Cost of Ownership) během životnosti systému. V roce 1998 vzrostl prodej systémů AS/400 oproti roku 1997 o 30 %.

Jak dál s AS/400?
Systémy AS/400 pracují ve 150 zemích, operační systém OS/400 a aplikace podporují 51 národních jazyků, a celkem bylo těchto serverů prodáno půl milionu.

Systémy AS/400 lze nalézt u 93 % ze stovky největších amerických firem a u 85 % z tisícovky největších, instalují si jej však i menší firmy jako spolehlivější náhradu PC-serverů, která však má větší možnosti růstu a rozšiřitelnosti.

IBM přebudovala celou řadu AS/400, především kvůli zjednodušení výběru správného serveru zákazníkem. Tuto novou řadu začne IBM nabízet od února 1999.

Cena nejmenšího systému AS/400e server 150 začíná na 7 995 dolarech (u nás na 285 045 Kč), cena systému 170 na 9 995 dolarech (u nás na 610 572 Kč). Při srovnávání celkové ceny AS/400 s cenou PC-serveru je vhodné zvážit mnohem vyšší spolehlivost AS/400 oproti PC-serveru, vyšší funkcionalitu AS/400 (logické členění apod.), přičíst k PC-serveru cenu operačního systému, cenu databáze, případně cenu webového serveru (pokud nebudeme uvažovat Apache, který je zdarma).

AS/400 je platformou, kterou si sice nikdo nekoupí „jen tak“, ale dostane ji jako součást řešení. Vzhledem k celkovým nákladům nejen na koupi, ale i na provoz a údržbu, včetně celkové podpory, nemusí litovat.

Váš názor Další článek: Dvakrát policie na Internetu – jednou u nás, jednou ve Švýcarsku

Témata článku: Windows, Toolbox, Business cena, Systém, Podniková část, Pulsar, Virtuální procesor, Rozšiřující deska, Nice, Domino, Podniková řada, RPG, Celková hodnota, Výpočetní nárok, Riscový procesor, Webové rozhraní, Zabezpečený systém, Řešení, Dostatečná změna, Podnikové cílení, Extra věci, Edwards, Extra


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86