ARM začíná soupeřit i v oblasti grafických čipů

Architektura ARM je nejpoužívanější platformou na poli mobilních zařízení i tabletů. Novinkou jsou však nejen vícejádrové procesory, ale i grafické čipy s podporou nejnovějších technologií.

Takřka v každém mobilním telefonu či tabletu se ukrývá úsporný procesor ARM od stejně jmenované společnosti, který je založen i na architektuře se stejným označením. Procesory ARM se soustředí na extrémně nízkou spotřebu a rozměry, díky čemuž jsou nasazovány i v přenosných herních zařízeních, GPS navigacích, ale i například v pračkách, automobilech, videokamerách, multimediálních přehrávačích, fotoaparátech nebo chytrých hračkách. Zkrátka všude, kde je potřeba relativně nízký výkon a specifické zaměření pro konkrétní úlohy.

S příchodem chytrých telefonů a tabletů s podporou multimediálního obsahu však bylo potřeba i vyššího výkonu, nejvyšší řady procesorů ARM tak již disponují několika procesorovými jádry s frekvencí přes 1 GHz a samozřejmě i výkonným grafickým čipem. Ten však doteď obstarávaly jiné společnosti na trhu. To se však možná změní.

ARM Mali: grafický čip pro všechny

Procesory ARM jsou nyní kombinovány s grafickými čipy od různých výrobců, konkrétně se jedná například o AMD (Z430, Z460 u Snapdragonu), Nvidia (Tegra, Tegra 2) a PowerVR (například řada SGX), který je dvorním dodavatelem pro mobilní zařízení od Applu.

ARM ale již delší dobu nabízí své vlastní řešení v oblasti grafických čipů pod názvem Mali. K dispozici byly zatím tři různé modely, které se odlišovaly především výkonem a podporou technologií. Jde o grafické čipy Mali-55, Mali-200 a Mali-400 MP, který už obsahuje čtyři výpočetní části. Přehled s teoretickým výkonem si můžete prohlédnout na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Před několika dny však ARM oficiálně představil nový model s označením Mali-T604, který je nejmodernějším grafickým čipem od ARMu. Při této příležitosti byl představen i nástupce stávajícího dvoujádrového procesoru Cortex-A9 – Cortex-A15 s kódovým označením „Eagle“.

Tento procesor je mnohem výkonnější než Cortex-A9, je však určen pro budoucí 32nm nebo 28nm výrobní proces. Vzhledem k tomu, že tyto výrobní technologie ještě nejsou plně optimalizované, nelze očekávat, že iPad druhé generace na začátku příštího roku již tento čip bude mít. V případě páté verze iPhone lze však možná trochu doufat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cortex-A15 MP je nástupce současné novinky Cortex-A9 MP

Procesor může pracovat až na frekvenci 2,5 GHz se čtyřmi jádry, s tím se však počítá u větších zařízení se stálým napájením. V případě mobilních zařízení lze použít jednojádrové a dvoujádrové verze s frekvencí 1 GHz až 1,5 GHz, podobně jako současných Cortex-A9. Výkon na stejné frekvenci je však vyšší než u předchozí generace, spotřeba je díky pokročilejší výrobní technologii také nižší.

Mali-T604: čtvrtá generace s pětinásobným výkonem

Čtvrtá generace grafické čipu ARM - Mali-T604, disponuje dynamickým rozdělením spotřeby. Obsahuje totiž až čtyři výpočetní shader jednotky, přičemž celkový výkon je až pětkrát vyšší, než u poslední verze Mali-400 MP. Nová generace také snížila vytížení paměťového rozhraní téměř o 30 %, což pochopitelně vede i ke snížení spotřeby. Co se týče ovladačů pro operační systémy, ARM se zatím soustředí na Android, Linux či Symbian.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Nechybí ani podpora nejnovějších technologií pro grafiku, jako je DirectX, OpenCL, OpenVG 1.1, OpenGL ES 1.1 a OpenGL ES 2.0. Stejně jako v oblasti desktopových grafických čipů, i zde přichází ke slovu GPGPU. Mali-T604 tak dokáže zpracovávat nejen grafiku, ale i další výpočty, které lze využít pro všeobecné účely.

Klepněte pro větší obrázek

To se hodí především u úkolů, které vyžadují hlavně paralelní výkon, tedy jdou bez problému rozdělit na více menších části. Jak se ukázalo na desktopu, v případě paralelního výkonu jsou grafické čipy ve specifických úlohách několikanásobně výkonnější, než ty nejrychlejší procesory dneška.

GPGPU i pro rozšířenou realitu a rozpoznávání

A k čemu lze na mobilních zařízeních využít paralelní výkon, který nám klasický procesor neposkytne? Například u technologie augmented reality (rozšířená realita), kdy je potřeba rozpoznávat obraz, což lze snadno paralelizovat. Stejný příklad je u rozeznávání gest, obličejů či hlasového ovládání. Všechny tyto úlohy jsou poměrně náročné na zpracování, lze je ale rozdělit na jednotlivé segmenty. Zkrátka ideální práce pro grafický čip.

V příštích generacích mobilních zařízení se tak setkáme nejen s vysokým výkonem v oblasti běžného používání pro aplikace, hry a podobně, ale také rozsáhlých možností použití. Tam, kde nebude stačit jednojádrový či dvoujádrový procesor, nastoupí paralelní síla grafického čipu, stejně jako se tomu děje na desktopových počítačích. Zcela jistě se tak setkáme i s akcelerací enkódování videa nebo lepší fyziky ve hrách.

Klepněte pro větší obrázek

Jistě si mnoho z vás vzpomene na řadu posměšných komentářů před několika lety. Otázky typu „Proč by někdo chtěl stříhat video na mobilním telefonu?“ zní stejně, jako známé věty proč by někdo chtěl mít doma počítač. Ale aplikace iMovie ukázala, že to nejenom jde, ale je to také velmi oblíbená činnost u mnoha uživatelů. V případě jednoduché tvorby krátkých filmů je to mnohem jednodušší způsob, jak dostat získané informace v podobě fotografií nebo videií do přehledné formy snadno a rychle.

Zda se ARMu podaří s jeho grafickými čipy uspět proti konkurenci jako Nvidia, AMD nebo PowerVR, zatím nelze odhadnout. Velká konkurence ale znamená vyšší tlak na vývoj a tím pádem i rychleji dostupné pokročilejší možnosti a vyšší výkon pro koncové zařízení. A to jistě ocení každý z nás. Mít totiž výkon desktopového počítače v kapse, to je obrovská výhoda pro spoustu běžných činností. Budoucí technologie pro využití takového výkonu na nás ale teprve čekají.

Diskuze (4) Další článek: Computer 22/10: Proč všichni opouštějí RapidShare

Témata článku: Technologie, Hardware, Čipy, ARM, Nejrychlejší procesor, Soupeř, Nízký tlak, Graf, Eagle, Krátký film, Čtvrtá generace, Mp, Grafický čip, Rozšířený Android, Všeobecná podoba, OpenCL, Známý fyzik, Obrovská výhoda, Stejná úloha, Čip, GPS Centrum, Oblast, Arma, Budoucí technologie, MaliJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Další hra od Kojima Productions smaže hranici mezi hrami a dalšími médii

Další hra od Kojima Productions smaže hranici mezi hrami a dalšími médii

Každá hra od mistra Kodžimy hodlá přinést revoluci do herního průmyslu. Tentokrát ale nepůjde jen o ten herní.

Michal Maliarov
Kojima ProductionsTechnologie
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Smartphone místo terminálu? Bezkontaktní platby mezi telefony se konečně budou moci rozšířit

Smartphone místo terminálu? Bezkontaktní platby mezi telefony se konečně budou moci rozšířit

** Mobil jako platební terminál má výhodu v mobilitě i univerzálnosti ** S mobily běžně platíme, příjem plateb se ale moc nerozšířil ** Situaci může změnit podpora na úrovni operačního systému

Martin Miksa
mPOSBezkontaktní platbyPlatba mobilem
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku