Byznys | Nvidia | ARM

Svatba nebude. Nvidia se vzdává Armu, úřady akvizici nepřály

Oživeno 8. 2. 2022 | Tak už je to oficiální. Nvidia a Softbank oznámily, že multimiliardová akvizice se ruší. Regulační úřady po celém světě obchod zamítly nebo jej s vážným podezřením začaly vyšetřovat, takže firmy námluvy ukončily.

Podle stávající smlouvy si Softbank nechá 1,25 miliardy dolarů, které již Nvidia zaplatila předem. Americká společnost ale získá licence Armu na dalších 20 let. Ve svých produktech tak bude moci využívat procesorová i jiná výpočetní jádra.

Arm má před sebou zářnou budoucnost a my ji budeme v následujících desetiletích hrdě podporovat coby držitelé licence. I když nebudeme jedna společnost, budeme s Armem úzce spolupracovat,“ uvádí šéf Nvidia Jensen Huang.

Softbank ale nakonec vlastní investici do Armu zhodnotí jinak, oživuje plán vstupu na burzu. Japonci potvrdili, že v aktuálním fiskálním roce končícím 31. března 2023 připraví primární emisi akcií.


25. 1. 2022 | Měl to být jeden z největších obchodů v historii polovodičových společností, ale po necelém roce a půl od oznámení nejspíš padne. Zdroje Bloombergu tvrdí, že Nvidia brzy vydá prohlášení, že námluvy se Softbank o nákupu Armu jsou u konce.

Proti obchodu za 40 miliard dolarů už vystoupila americká federální obchodní komise. Evropská komise a britská CMA loni zahájily vyšetřování, přezkum plánovala také Čína. Obavy všech regulačních úřadů byly stejné. Měly strach, aby Arm zůstal po akvizici otevřený. Americká FTC o této firmě mluví jako o „nezávislém Švýcarsku“, na jejích technologiích je závislý celý svět a přístup k nim mají všichni, kdo zaplatí. (A nejsou v nelibosti americké vlády, viz Huawei.)

FTC akvizici napadla žalobou, ve které zmiňuje tři oblasti, kde by mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže. Jde o trhy, na kterých už Nvidia působí právě díky tomu, že si od Armu sama licencuje technologie: systémy autonomního řízení a asistence ve vozidlech; síťové produkty pro datacentra a procesory pro cloud computing. FTC se také bojí, že by Nvidia mohla získávat citlivé informace o svých konkurentech, protože i oni si licencují čipy od Armu.

Podle Bloombergu už Nvidia informovala partnery, že s dokončením obchodu nepočítá. Insideři této agentury před dvěma lety jako první informovali, že japonská společnost Softbank se hodlá Armu zbavit a že Nvidia je nejvážnějším zájemcem.

Japonci koupili Arm v roce 2016 za 32 miliard dolarů a stále prý doufají ve zhodnocení obchodu. V minulosti se spekulovalo, že by mohli firmu uvést na burzu. Alternativou může být i to, že Arm koupí konsorcium více společností (současných zákazníků).

Diskuze (23) Další článek: Meta vyhrožuje, že v Evropě vypne Facebook a Instagram. Nestane se to, ale pojďme se nad tím chvíli zamyslet…

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,