Byznys | Nvidia | ARM

Svatba nebude. Nvidia se vzdává Armu, úřady akvizici nepřály

Svatba nebude. Nvidia se vzdává Armu, úřady akvizici nepřály

Oživeno 8. 2. 2022 | Tak už je to oficiální. Nvidia a Softbank oznámily, že multimiliardová akvizice se ruší. Regulační úřady po celém světě obchod zamítly nebo jej s vážným podezřením začaly vyšetřovat, takže firmy námluvy ukončily.

Podle stávající smlouvy si Softbank nechá 1,25 miliardy dolarů, které již Nvidia zaplatila předem. Americká společnost ale získá licence Armu na dalších 20 let. Ve svých produktech tak bude moci využívat procesorová i jiná výpočetní jádra.

Arm má před sebou zářnou budoucnost a my ji budeme v následujících desetiletích hrdě podporovat coby držitelé licence. I když nebudeme jedna společnost, budeme s Armem úzce spolupracovat,“ uvádí šéf Nvidia Jensen Huang.

Softbank ale nakonec vlastní investici do Armu zhodnotí jinak, oživuje plán vstupu na burzu. Japonci potvrdili, že v aktuálním fiskálním roce končícím 31. března 2023 připraví primární emisi akcií.


25. 1. 2022 | Měl to být jeden z největších obchodů v historii polovodičových společností, ale po necelém roce a půl od oznámení nejspíš padne. Zdroje Bloombergu tvrdí, že Nvidia brzy vydá prohlášení, že námluvy se Softbank o nákupu Armu jsou u konce.

Proti obchodu za 40 miliard dolarů už vystoupila americká federální obchodní komise. Evropská komise a britská CMA loni zahájily vyšetřování, přezkum plánovala také Čína. Obavy všech regulačních úřadů byly stejné. Měly strach, aby Arm zůstal po akvizici otevřený. Americká FTC o této firmě mluví jako o „nezávislém Švýcarsku“, na jejích technologiích je závislý celý svět a přístup k nim mají všichni, kdo zaplatí. (A nejsou v nelibosti americké vlády, viz Huawei.)

FTC akvizici napadla žalobou, ve které zmiňuje tři oblasti, kde by mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže. Jde o trhy, na kterých už Nvidia působí právě díky tomu, že si od Armu sama licencuje technologie: systémy autonomního řízení a asistence ve vozidlech; síťové produkty pro datacentra a procesory pro cloud computing. FTC se také bojí, že by Nvidia mohla získávat citlivé informace o svých konkurentech, protože i oni si licencují čipy od Armu.

Podle Bloombergu už Nvidia informovala partnery, že s dokončením obchodu nepočítá. Insideři této agentury před dvěma lety jako první informovali, že japonská společnost Softbank se hodlá Armu zbavit a že Nvidia je nejvážnějším zájemcem.

Japonci koupili Arm v roce 2016 za 32 miliard dolarů a stále prý doufají ve zhodnocení obchodu. V minulosti se spekulovalo, že by mohli firmu uvést na burzu. Alternativou může být i to, že Arm koupí konsorcium více společností (současných zákazníků).

Diskuze (23) Další článek: Meta vyhrožuje, že v Evropě vypne Facebook a Instagram. Nestane se to, ale pojďme se nad tím chvíli zamyslet…

Témata článku: Technologie, Hardware, Byznys, Nvidia, Čína, Huawei, ARM, Akvizice, Licence, Švýcarsko, Softbank, CMA, Svatba, Bloomberg, FTC, Regulační úřad, Obchod, Dolar, Evropská komise, Jensen HuangSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
PlayStation na příští týden chystá další prezentaci State of Play. Informace o očekávaných hrách doplní oznamování novinek

PlayStation na příští týden chystá další prezentaci State of Play. Informace o očekávaných hrách doplní oznamování novinek

Ještě před začátkem letních festivalů si pro nás Sony připravilo další prezentaci ze série State of Play.

Martin Nahodil
Oznámení
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak založit e-shop a uspět

Velký test počítačů v monitoru

Test bezdrátových pecek

Radíme s nákupem tabletu